Pasaulinės scenos žvaigždės ypatingą misiją Vilnius sutiko audringai

2022 m. birželio 23 d. 10:06
Šio pasirodymo Vilniaus festivalio publika laukė ne vienerius metus. Net du kartus pasaulinio garso amerikiečių baritono Thomo Hampsono koncertas festivalyje buvo atšauktas dėl pandemijos, o trečią kartą jis negalėjo atvykti į Vilnių dėl asmeninių priežasčių. Bet pagaliau įvyko ši, bene reikšmingiausia lietuvių melomanams po legendinių Placido Domingo ir Rene Fleming apsilankymų pažintis.
Daugiau nuotraukų (18)
Th.Hampsonas atvyko į Lietuvą su ypatinga misija – pasidalyti savo susižavėjimu Gustavo Mahlerio kūryba, kurią jis dievina nuo studijų metų.
Vakar artistas su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru (LNSO) atliko Filharmonijoje Gustavo Mahlerio kūrinių programą, apdovanojo įaudrintą publiką dviem bisais, ugningai išsakė savo palaikymą Ukrainai. Th.Hampsonas į sceną žengė įsisegęs į atlapą šios šalies vėliavos spalvų juostelę.
Tokio solisto pasirodymo dar nebuvome matę: dainuodamas vokalinio ciklo „Stebuklingas berniuko ragas“ dainas, jis raiškiu balsu, taupiais gestais, galvos krustelėjimais ir žingtelėjimais kartu dirigavo orkestrui.
„Ir iššūkis, ir didelis džiaugsmas muzikuoti su tokiu giliu, subtiliausius muzikos niuansus užčiuopiančiu menininku. Kiekviena Th.Hampsono atliekama daina – tarsi atskira Visata. Jia itin filosofiškai ir raiškiai perteikė tekstus, o mums reikėjo jautriai gaudyti jo impulsus“, – dalijosi partnerystės įspūdžiais LNSO koncertmeisterė Rasa Vosyliūtė, sulaukusi dosnių maestro komplimentų už bendrystę.
Th.Hampsonas iš scenos dėkojo ir „nuostabiam“ Lietuvos nacionaliniam simfoniniam orkestrui, padėjusiam atlikti nuostabias G.Mahlerio dainas.
„Thomas yra vienas didžiųjų G.Mahlerio interpretuotojų. Jis supranta muzikos ir žodžio ryšį šio kompozitoriaus kūryboje, žino jo muziką geriau už bet ką. Dėl to aš kuriu apie tai filmą“, – aiškino solistą į Vilnių su filmavimo grupe atlydėjęs niujorkietis kino režisierius, prodiuseris ir kompozitorius Jasonas Starras.
Jis atkreipė dėmesį, kad Th.Hampsonas koncerte pasirodė su mažesnės sudėties orkestru, negu įprasta. Tokiam diriguodavo ir pats G.Mahleris, atlikdamas „Stebuklingą berniuko ragą“. Anot prodiuserio, tai priartino muzikantus prie kamerinės muzikos pasaulio. „Dainos buvo tarsi mini operos, pasakojančios sudėtingas ir prasmingas istorijas“, – kalbėjo J.Starras.
 
Jį su Th.Hampsonu šio amžiaus pradžioje suvedė susižavėjimas G.Mahleriu. Dainininkas dalyvavo daugelyje G.Mahleriui skirtų J.Starro kino projektų. Prieš kelerius metus jiedu nufilmavo „Keliaujančio pameistrio dainų“ ciklo atlikimą su Estijos nacionaliniu simfoninius orkestru, o prieš tai – „Dainą apie Žemę“ su Šveicarijos „Orchestre de la Suisse Romande“. Filme apie G.Mahlerio Antrąją simfoniją solistas atliko pasakotojo vaidmenį.
Pasak Th.Hampsono, G.Mahlerio dainos jam atvėrė literatūrinį vokiečių folklorą, paskatino domėtis vokiečių filosofija. Artistas vadina save germanofilu, mat jau keturis dešimtmečius gyvena vokiškai kalbančiuose kraštuose. Jis yra JAV ir Austrijos pilietis, jo žmona – austrė. Europoje gyvena ir solisto įvaikiai su šeimomis.
Tačiau paklaustas, kur praleidžia daugiausiai laiko, Th.Hampsonas susimąstė. Gal Ciuriche, nes ten yra jo didžiausia asmeninė biblioteka? Artistas nuolat keliauja, tad pajuokavo, kad gyvena turbūt lėktuvuose. Pastaraisiais metais jį visur lydi žmona Andrea ir keturkojis augintinis, pasisvečiavęs ir Nacionalinėje filharmonijoje.
Hampsonų šunelio laukia daugybė kelionių, nes 66 metų jo šeimininko kūrybinis gyvenimas vis dar labai intensyvus. Po Vilniaus artisto laukia projektai Vienoje, Verbjė festivalyje Šveicarijoje, šiuolaikinės kanadiečio Rufuso Wainwrighto operos „Hadrian“ koncertinė versija Ispanijoje. O kitąmet solistas įkūnys pagrindinį herojų Johno Adamso operoje „Niksonas Kinijoje“ Paryžiaus operoje.
Solistas neturėjo kada atsipūsti ir Vilniuje: pusę dienos repetuodavo su orkestru, kitą pusę praleisdavo su filmavimo grupe. O šiandien, birželio 23 d. 10 val. Th.Hampsonas surengs meistriškumo kursus operos solistams Nacionalinės filharmonijos Mažojoje salėje.
Įvertintas tėvynėje ir svetur
Th.Hampsono karjeroje – daugiau kaip 80 operinių vaidmenų, kuriuos jis atlieka viso pasaulio operos teatruose, diskografijoje – daugiau kaip 170 albumų, kurie ne kartą buvo nominuoti arba pelnė prestižinius apdovanojimus „Grammy“, „Edison“, „Grand Prix du Disque“ ir kitus.
Solistas vadinamas „dainos ambasadoriumi“, nes repertuare – gausybė vokiškų dainų, Amerikos kompozitorių vokalinė muzika. JAV Kongreso biblioteka jam įteikė Gyvosios legendos apdovanojimą už specialaus patarėjo veiklą tyrinėjant ir atliekant JAV kompozitorių muziką,
Vienos valstybinė opera Th. Hampsonui suteikė garbingą kamerinės muzikos dainininko vardą („Kammersänger“). Jis buvo pirmasis Niujorko filharmonijos kviestinis menininkas.
Dainininkas yra Manhatano muzikos mokyklos, Naujosios Anglijos ir San Fransisko konservatorijų bei Whitwortho koledžo garbės daktaras, Karališkosios muzikos akademijos Londone garbės narys, Heidelbergo universiteto Filosofijos fakulteto garbės profesorius.
Atlanto taryba Vašingtone dainininką apdovanojo išskirtinio menininko premija. Jis yra Prancūzijos Menų ir literatūros ordino kavalierius, pelnė Austrijos menų ir mokslų garbės medalį, „Concertgebouw“ prizą, Tarptautinės H. Wolfo akademijos H. Wolfo garbės medalį, Heidelbergo pavasario muzikos premiją.
baritonas^InstantGustavas Mahleris
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.