Pristatomi naujausi spektakliai
„Festivalio svečiai nėra paprasti žiūrovai, atstovauja įvairius teatrus, festivalius, meno asociacijas, tarptautinių kultūros mainų agentūras. Tarp jų yra teatro akademikų, vadybininkų, norinčių susipažinti su Lietuvos teatrais, užmegzti naudingus ryšius su jais ir režisieriais“, – kalbėjo Klaipėdos dramos teatro Kultūrinės veiklos ir žiūrovų aptarnavimo padalinio vadovė Kristina Žiogaitė.
„TheATRIUM“ rengėjai iš anksto nurodė pagrindinius „Lietuvos teatro vitrinos“ atrankos kriterijus: festivalyje pristatomi spektakliai turi būti sukurti ne anksčiau nei prieš trejus metus, skirti suaugusiesiems. Vertinimo komisija nusprendžia, kokie darbai galėtų sudominti užsienio publiką, kokie – Lietuvos žiūrovus. Pirmiausiai žiūrima, ar jie yra išskirtiniai, novatoriški, mobilūs, tinkami gastrolėms.
Užsienio skautams parodyti Vilniaus, Kauno, Šiaulių Klaipėdos teatrų spektakliai. Per dieną jie pamatydavo du ar net tris spektaklius. Pasaulyje vyksta įvairių krypčių festivaliai, teatro laukas yra beribis, tad rengėjai, anot K.Žiogaitės, stengėsi pristatyti kuo įvairesnį scenos kūrinių spektrą, orientavosi į platesnę auditoriją, kad būtų patenkinti įvairūs skoniai. Svarbiausia, kad „TheATRIUM“ vitrinos programa nebūtų nuobodi.
Viešnia iš Taivano – už mainus
Lietuvoje pirmąkart viešinti Tarptautinės teatro kritikų asociacijos narė taivanietė Tzi-Yu Hung beveik nieko nežinojo apie mūsų šalį: „Prieš penkerius metus buvome pakvietę į Taipėjų Vilniaus teatrą. Lietuvos ir Taivano ryšiai stiprėja, reikia atnaujinti bendravimą kultūros srityje, mainų galimybių netruksta – dėl to čia ir esu, kad susipažinčiau su Lietuvos teatrais. Teatrų vitrina įdomi, nestinga eksperimentų. Man patinka jūsų teatras“.
Prancūzijoje gyvenanti iš Kazachstano kilusi Darya Antonova, kurios jos dėdė buvo baltų kalbų tyrėjas, būsimuosius menininkus, aktorius ir režisierius, moko prancūzų kalbos: „Man svarbu žinoti, kaip juos ruošti ne kasdieniam gyvenimui, bet darbui teatre, profesinėje erdvėje. Atvykau, kad pamatyčiau Lietuvos teatrą, naujoves, suprasčiau, kokias technologijas galėčiau perteikti sceninės kalbos pamokose studentams, tarp kurių yra nemažai atvykstančių iš Baltijos šalių“.
Bulgarė Albena Tagareva festivalyje „TheATRIUM“ viešėjo prieš trejus metus. Tąkart ją bene labiausiai sužavėjo „Lietuvos teatrų virtinoje“ pristatytas šokio spektaklis „Metų laikai“, komiksas-opera „a“. Dabar Bulgarijos Menų akademijos atstovei smalsu pamatyti, ką praleido per dvejus pandemijos metus, kai teatro festivaliai nevyko.
Lenkams rūpi tautiečių įdirbis
„Patiko vilniečių „Fedros meilė“, klaipėdiečių „Borisas Godunovas“, naujausi Oskaro Koršunovo spektakliai „Otelas“ , „Remyga“ – talentingi aktoriai, raiški scenografija. Nuostabi publika, kiek daug ištikimų Melpomenės gerbėjų turite, kaip giliai jie įsitraukia į veiksmą, tarsi teatrų dvejus metus nebūtų kausčiusi pandemija. Laukiu kitų programos renginių“, – komplimentų spektaklių kūrėjams ir žiūrovams negailėjo A.Tagareva.
Lenkijos teatro vadybininkei Annai Wolek Lietuvos teatras jau neblogai pažįstamas – matė nemažai lietuviškų spektaklių Torūnės festivalyje „Kontakt“. Kvietimą dalyvauti su „TheATRIUM“ renginiuose lenkė vertina kaip atsivėrusią galimybę toliau stiprinti kaimyninių šalių teatrų bendradarbiavimą.
„Visiems patariu lankantis Lietuvoje užsukti į Klaipėdą. Labai norėjau pamatyti „TheATRIUM programoje pristatomus lenkų Agatos Dūdos-Gracz ir Jano Klatos čia režisuotus spektaklius (“Borisas Godunovas“, „Tarp Lenos kojų arba Švenčiausios Mergelės Marijos mirtis pagal Karavadžą“). Įdomi ir lietuvių kūryba – jūsų teatras yra metaforinis, magiškas, esate šiek tiek kitokie nei mes, lenkai“, – pastebi Lenkijos teatralė.
Teatrologams dėmesio nestinga
Niujorko teatro „NYU Skirball“ vadovas Jay Wegmanas, kuriam Rytų Europos teatras pažįstamas nuo jaunystės, neslėpė viešnagę Klaipėdoje siejantis su tam tikromis viltimis: „Anksčiau man teko bendrauti su Lietuvos nacionaliniu dramos teatru, sudomino vilniečių pastatytas Krystiano Lupos spektaklis „Austerlicas“ – tarėmės dėl gastrolių, bet pandemija viską sugriovė. Gal dabar pavyks atgaivinti tuos planus?“.
Festivalinė lietuviškų teatrų vitrina J.Wegmanas – galimybė per savaitę vienoje vietoje pamatyti daug naujų spektaklių: „Atvykau ir džiaugiuosi – išvydau nuostabių darbų. Lietuvos teatrai išsiskiria metaforišku stiliumi, naujų kelių paieškomis, man tai įdomu. Niujorke tokių teatrų kur kas mažiau, jų braižas labiau realistinis“.
„TheATRIUM“ programa sudomino apie 30 įvairių sričių teatro profesionalų iš Latvijos ir Lenkijos, Švedijos, Gruzijos, Taivano, JAV, Prancūzijos, Vokietijos, Serbijos, Bulgarijos, Armėnijos, Italijos, Graikijos, Pakistano, Nigerijos. Organizatoriai pasirūpino, kad svečiai malonių akimirkų patirtų ne tik žiūrėdami spektaklius.
„Pasitelkę į pagalbą ekskursijų vadovus, supažindiname juos su Klaipėdosistorijos ir kultūros paveldu, surengėme išvyką į Palangą. Su kiekvienu stengiamės užmegzti šiltą, draugišką kontaktą“, – pastangas užsieniečiams užtikrinti kuo patogesnes sąlygas apibendrino K.Žiogaitė.