Pažintis su Klaipėdos senamiesčiu gali prasidėti nuo Lėlių teatro

2022 m. gegužės 16 d. 16:28
Jei teatras prasideda nuo rūbinės, tai pažintis su Klaipėdos senamiesčiu turėtų prasidėti nuo Lėlių teatro. Ir tai taikytina ne tik vaikams, bet ir suaugusiems. Nes Klaipėdos lėlių teatras duris atvėręs ir kūdikiams, ir seneliams – tereikia tik išsirinkti veiklą ar reginį pagal savo pomėgių lauką.
Daugiau nuotraukų (15)
Taip sako Teatro vadovė Aušra Juknevičienė, ir kviečia Klaipėdos svečius užsukti bet kada, o miesto gyventojus – išlaikyti tradiciją šeštadieniais ar sekmadieniais žingsniuoti į spektaklį. O gal jį pamatyti tiesiog gatvėje.
Teatras – ne tik lėlių ir ne tik vaikams
Nors daugelis lėlių teatrą įsivaizduoja tik širmą ar sceną su kalbančiomis ir judančiomis lėlėmis, klaipėdiečiai įsitikinę, kad reikia matyti plačiau. Ir tai patvirtina čia veikiantis Edukacinis centras, reguliariai demonstruojamos instaliacijos, vykstančios kūrybos dirbtuvės, rodomi spektakliai paaugliams.
„Mūsų tikslas yra parodyti, kad Lėlių teatras yra universalus, nėra išskirtinai skirtas tik vaikams. Nors yra populiaru taip manyti, kad jis skirtas tik vaikams, bet iš tiesų tai yra meno rūšis, skirta visiems žmonėms. Puikiai tinkantis ir vaikams, ir kūdikiams, ir šeimai, ir suaugusiems. Ir visiems turime ką parodyti“, – sako Teatro vadovė A.Juknevičienė.
Tarptautinis festivalis – su eksperimentais
Tai, kad Klaipėdos lėlių teatras laužo stereotipus apie lėlių teatro meną, parodo ir Teatro rengiamas Tarptautinis lėlių teatro festivalis „Materia Magica“.
Jame dalyvaujantys teatrai apjungia tradicinę lėlių teatro raišką su eksperimentiniais ieškojimais.
Būtent tokiu junginiu „Materia Magica“ garsina ne tik naują požiūrį į lėlių teatrą, bet ir pačią Klaipėdą kaip drąsų miestą, naujovių nebijantį miestą.
Nuo spektaklių iki instaliacijų
Klaipėdos lėlių teatras per tris dešimtmečius tai įrodė, kad teatras – ne tik spektakliai. Štai ką tik baigėsi meistriškumo dirbtuvės scenos menų profesionalams. O tarp spektaklių mažiesiems vyksta lėlių ir objektų teatro instaliacija „Tarp žemės ir dangaus“.
„Lėlių teatras gali į save įsileisti ir vizualiuosius menus, ir muziką. Tai labai plati meno šaka, į kurią telpa daug kitų meno šakų“, – įsitikinusi A.Juknevičienė. Todėl teatras stengiasi išeiti iš fizinio teatro rėmų – jau yra nemažai mačiusių Klaipėdos lėlių teatro gatvės spektaklius.
Klaipėdos lėlių teatras buvo vienas pirmųjų uostamiestyje, kuris pradėjo rengti įvairias edukacines programas vaikams, šeimai. Viskas prasidėjo nuo edukacinės programos „Karakumų asilėlio mokyklėlė“. Visa tai ateina iš poreikio, sako A.Juknevičienė.
Beje, Lauko lėlių teatro spektaklis jau spėjo sužavėti Klaipėdos bendruomenę. „Turime daug paklausimų, nori pakviesti mus į vasaros šventes, įvairius renginius. Dažnai klausia, ar turime ką parengę laukui, nes visi išeina į gatves, renginius, atviras erdves. Prašo, kad mes papuoštume šventes“, – pasakojo Lėlių teatro vadovė.
Edukacijai – ypatingas dėmesys
Klaipėdos lėlių teatras skiria daug laiko ir energijos klaipėdiečių edukacijai. Vasaros stovykla vaikams, lėlių gaminimo dirbtuvės, seminarai pedagogams – tai jau visas edukacijos centras.
„Visa tai susiję su lėlių teatro populiarinimu. Taip mes bendraujame su savo auditorija, stengiamės pritraukti naujų žiūrovų. Esame įsikūrę Klaipėdos senamiestyje, tad mūsų tikslas yra pritraukti ne tik centro gyventojus, bet ir įsikūrusius rajone, užmiestyje“, – pasakojo teatro vadovė.
Gali skambėti keistai, bet, pasak jos, stengiamasi, kad kuo daugiau žmonių atvyktų į centrą, Klaipėdos širdį, ateitų į Lėlių teatrą ir sudalyvautų edukacijoje, kūrybinėje veikloje.
„O savo kelią toliau gali tęsti vaikščiodami po senamiestį, ledų suvalgyti. Norime, kad žmonės ateitų, bendrautų, neužsisėdėtų vienoje vietoje“, – kalbėjo pašnekovė. Tad Klaipėdos senamiesčio gyvinimas – dar vienas Lėlių teatro tikslas.
Tradicija – lankyti teatrą iš kartos į kartą
Bet jis ne vienintelis. Dar vienas tikslas – formuoti tradiciją lankyti teatrą. „Reikia kurti tradiciją savaitgaliais eiti į spektaklius. Užaugę vaikai tęsia šias tradicijas galbūt ir kituose teatruose, tačiau svarbiausia, kad būtų tas poreikis ir tradicijos“, – pasakojo A.Juknevičienė.
Kuo anksčiau pradėsime žmogų edukuoti, sako pašnekovė, tuo poreikis ateityje jam bus didesnis.
Todėl teatro vadovė džiaugiasi matydama buvusius ištikimiausius žiūrovus, kurie dabar atveda į teatrą savo vaikus. Vadinasi, šeimose jau gimė tradicija – bent retkarčiais apsilankyti Klaipėdos lėlių teatre.
Kviečia ir paauglius
Kaip ir kiekvienas sėkmingai veikiantis teatras, klaipėdiečių trupė vyksta į gastroles užsienyje ar Lietuvoje, čia atvyksta lėlių teatrų profesionalai iš svetur.
Per metus klaipėdiečiai parengia vidutiniškai tris spektaklius. Populiariausi, kaip galima ir atspėti, yra tradiciniai lėlių spektakliai vaikams, skirti 2–6 metų žiūrovams.
„Tradicinio lėlių teatro spektaklio stereotipas yra gajus, bet mes to nesikratome. Į paaugliams skirtus spektaklius pritraukti auditoriją yra sunkiau. Bet stengiamės kurti visiems“, – pasakojo Klaipėdos lėlių teatro vadovė.
Žvelgiant į repertuarą, spektakliai šiame teatre yra labai įvairūs. Pavyzdžiui, čia galima rasti ir miniatiūrų spektaklį vaikams nuo penkerių metų „Istorijos iš „Fluxus“ dėžutės“. O jos – pagal Shaun Tan ir Olgos Tokarczuk pasakas.
Ji neabejoja – uostamiesčio lėlių teatras prisideda prie miesto, kaip kultūrinės erdvės, įvaizdžio gerinimo. „Mieste esame vienintelis teatras, kuris reguliariai, kiekvieną šeštadienį ir sekmadienį, vaidina vaikams. Tai viena smagiausių vietų šeimai mieste“, – įsitikinusi A.Juknevičienė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.