Publikos numylėtinis pianistas A. Paley kuriasi Vilniuje

2022 m. vasario 4 d. 07:44
Iki šiol gyvenęs Paryžiuje ir Niujorke pianistas Aleksandras Paley susiejo savo karjerą su Lietuva, kur pildosi jo svajonės.
Daugiau nuotraukų (4)
Nuo 1998-ųjų kiekvieną sezoną koncertuose Lietuvoje triumfuojantis 66 metų A.Paley nutarė apsigyventi mūsų šalyje. „Man čia gera, jau turiu butą. Gyvensiu ir Paryžiuje, o mano žmona, šeima – Niujorke. Migruosime tarp įvairių šalių ir Vilniaus“, – aiškino pianistas.
Pasak A.Paley, visi jo giminės iš mamos pusės yra kilę iš šio regiono. Seneliai gyveno Baltarusijos pasienyje prieš persikeldami į Kišiniovą, kur po karo senelį išsiuntė dirbti. Todėl Kišiniove gimė ir Aleksandras.
Dar studijuodamas Maskvos konservatorijoje jis įgijo daug draugų lietuvių – ten mokėsi didelis jų būrys, o nuolatinės gastrolės Gintaro Rinkevičiaus kvietimu Lietuvoje kūrybos ryšius sutvirtino, pažintis praplėtė. „Jau pradedu vis geriau suprasti ir lietuvių kalbą“, – prisipažino pianistas.
Seni troškimai pildosi
Kai Vytauto Didžiojo universitetas nuo šių mokslo metų muzikui pasiūlė profesoriaus pareigas Fortepijono katedroje, jis negalėjo atsispirti.
„Pedagoginė veikla – dar viena mano aistra. Lietuvoje pirmą kartą rimtai pradedu dėstyti. Šiuo metu mokau gabią pirmakursę iš Klaipėdos, puikų meksikietį ir dirbu dar su dviem studentais nuotoliniu būdu. Daug studentų imti negaliu, nes noriu kiekvienam skirti daug dėmesio. Rimtai žiūriu į savo darbą. Turiu suteikti mokiniams profesiją visam gyvenimui, įkvėpti jiems neblėstančią meilę muzikai“, – aiškino A.Paley.
Vos pradėjęs kurtis Lietuvoje, menininkas subūrė vietos muzikantus unikaliam projektui – dideliam koncertų ciklui „Brahmso vakarai“ sostinės „Organum“ salėje. Ciklas pirmą kartą atveria lietuvių publikai tokią plačią vokiečių romantiko Johanneso Brahmso (1833-1897) kamerinės instrumentinės ir vokalinės muzikos panoramą.
A.Paley muzikuos visuose ciklo koncertuose su įvairių kartų ir specialybių šalies muzikais. „Visada laukiau momento, kai iš mano potyrių susidėlios užbaigtas Brahmso paveikslas, jo muzikos pojūtis. Nuo jaunystės esu atlikęs labai daug jo kūrinių. Pajutęs, kad mano siela atsivėrė Brahmsui, paskelbiau šį ciklą.
Per šį sezoną ir kito pradžioje su bendražygiais atliksime visą jo kamerinę muziką su fortepijonu – trio, kvartetus, kvintetus, kūrinius fortepijonui keturiomis rankomis ir dviem fortepijonams bei su dainininkais.
Cikle pirmą kartą pasirodys ir etapinis A.Paley ansamblis „Paleasis“.
„Šiemet Prancūzijoje įvyks jau 30-asis festivalis „A.Paley ir draugai“, kuriame suburiu sau artimus muzikantus. Bet stabilaus ansamblio iki šiol neturėjau. Tai buvo mano didelė svajonė. Ji pildosi Lietuvoje.
Surinkau puikią bendraminčių komandą, su kuria įvairiomis sudėtimis grosime žinomą ir nežinomą kamerinę muziką. Be manęs, ansamblyje – penki pūtikai ir keturi stygininkai. Visi esame draugai, todėl darbo atmosfera yra nuostabi. Manau, iš pradžių daug grosime Lietuvoje, o vėliau savais kanalais išvešiu ansamblį ir į užsienio festivalius“, – dalijosi planais A.Paley.
Muzikuos ir su žmona
Rengti „Brahmso vakarų“ ciklą muzikui padeda ir jo žmona – pianistė ir vokalo pedagogė Pey-Wen Chen. Ji yra Niujorko „Mannes School of Music“ dėstytoja, dirba su „Metropolitan Opera“ solistais bei šio teatro Jaunųjų artistų programos dalyviais.
„Amerikoje su vokalistais dirbama kur kas rimčiau nei čia. Ten jau pirmakursiai rengia su pedagogais kūrinius penkiomis kalbomis, gludina jų tartį ir interpretacijų subtilybes. Tuo užsiima mano žmona“, – pasakojo A.Paley.
Jis pats susidomėjo vokaline muzika dar iki pažinties su Pey-Wen Chen. „Tėvai nuo vaikystės mane lavino per operą, teatrą, literatūrą. Kiekvieną vasarą važiuodavome mėnesiui į tuometinį Leningradą arba Maskvą pasisemti kultūros. Nuo tada esu neabejingas vokalinei muzikai. Žmogaus balsas – pats tobuliausias instrumentas.
Iš dainininkų išmokau klavišų lytėjimo, legato, garso kultūros. Buvo malonu atrasti, kad mano ir žmonos polinkiai panašūs. Mes susipažinome, kai ji studijavo „Mannes School of Music“.
A.Paley ir Pey-Wen Chen kartu yra pagroję daug repertuaro dviem fortepijonams ir fortepijonui keturiomis rankomis. O vasario 4-ąją „Organum“ salėje jie atliks J.Brahmso Variacijas J.Haydno tema dviem fortepijonams ir Vengrų šokius fortepijonui keturiomis rankomis, su dainininkais – „Meilės dainas“. Pianisto antroji pusė dalyvaus cikle ir gegužės mėnesį.
A.Paley norėtų, kad žmona galėtų dažniau lankytis Lietuvoje, juolab kad čia jai būtų kur pritaikyti savo profesinę patirtį.
Kūrybos užmojai stebina
„Jei kas vakarą galėčiau išeiti į sceną, nieko daugiau gyvenime man nereikėtų“, – atviravo pianistas.
Jis jau ne kartą nustebino lietuvių publiką savo kūrybos užmojais. Pavyzdžiui, yra atlikęs per vieną vakarą su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru visus tris Piotro Čaikovskio Koncertus fortepijonui, abu Fryderyko Chopino ir Maurice'o Ravelio Koncertus, per du vakarus – visus keturis Sergejaus Rachmaninovo Koncertus ir „Rapsodiją Paganini tema“.
Jau tris kartus A.Paley surengė Lietuvoje neįprastą festivalį-maratoną: Klaipėdoje, Kintuose ir Paliesiaus dvare grojo su bendražygiais beveik visą dieną.
Daugybę scenų per savo karjerą išbandęs atlikėjas Lietuvoje taip pat surado svajonių sales. Jo įsitikinimu, „Organum“ ir Paliesiaus dvaro salių rengiamos programos pagal kviečiamų artistų lygį ir atliekamą muziką yra unikalios, o šių salių vadyba – aukščiausio profesionalumo.
Beje, „Brahmso vakaruose“ artistas skambina „Bösendorfer Vienna Concert“ fortepijonu. Tai – vieninetlis Baltijos šalyse šio modelio instrumentas. „Bösendorfer“ fortepijonu skambino ir pats J.Brahmsas, apsigyvenęs Vienoje 1862 metais.
„Lietuvoje man visada buvo gera. Nuo momento, kai esu čia, nepatiriu nieko, išskyrus meilę ir pagarbą. Tai kiekvieno muzikanto svajonė“, – teigė A.Paley.
„Brahmso vakarų“ salėje „Organum“programos
Vasario 4 d., penktadienį, 19 val.
„Variacijos J.Haydno tema“ 2 fortepijonams; „Meilės dainos“, op. 52; „Naujosios meilės dainos“, op. 65; „Vengrų šokiai“ fortepijonui 4 rankoms: Monika Pleškytė (sopranas), Aistė Benkauskaitė (mecosopranas), Mindaugas Jankauskas (tenoras), Romanas Kudriašovas (baritonas), Pey-Wen Chen (fortepijonas), Alexander Paley (fortepijonas).
Balandžio 5 d., antradienį, 19 val.
Fortepijoniniai kvartetai Nr. 1, 2. 3: ansamblis „Paleasis“ (meno vadovas A.Paley). Linas Valickas (smuikas), Tomas Petrikis (altas), Povilas Jacunskas (violončelė), Alexander Paley (fortepijonas).
Gegužės 1 d., sekmadienį, 16 val.
„Variacijos R. Schumanno tema“; 2 Sonatos violončelei ir fortepijonui; Sonata dviem fortepijonams: Mindaugas Bačkus (violončelė), Pey-Wen Chen (fortepijonas), Alexander Paley ( ortepijonas).
Gegužės 23 d., pirmadienį, 19 val.
15 dainų ciklas „Gražioji Magelonė“: Romanas Kudriašovas (baritonas), Alexander Paley (fortepijonas), Gailė Butvilaitė (aktorė).

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.