Klaipėdos dramos teatras po ilgesnes pauzės vėl atsigręžė į jaunuosius žiūrovus – gruodžio pradžioje pakvies juos į spektaklio pagal danų rašytojo Hanso Christiano Anderseno pasaką „Sniego karalienė“ premjerą. Kūrinį inscenizavo režisierius Paulius Tamolė, tekstą pagal Liudo Remeikos vertimą iš originalo kalbos scenai pritaikė dramaturgė Virginija Rimkaitė.
Žiūrovams žada įspūdingą reginį
Pasakų karaliumi tituluojamo H. Ch. Anderseno kūrinį „Sniego karalienė“ į sceną perkėlę uostamiesčio teatralai užsimojo atkurti magiškų vaizdų, simboli ir prieštaringų jausmų kupiną pasaulį. Spektaklis, kuriame pasakojama apie Kajaus ir Gerdos kelionę iš vaikystės į suaugusiųjų pasaulį, ledo karalystėje užšąlančius jausmus, išsiskirs efektinga scenografija, fantasmagoriškais kostiumais.
„Vaikai yra labai nuoširdūs, bet ir pragmatiški - vertina reginį ir teisybės sakymą. Garsioji pasaka mus įpareigojo kurti spalvingą, patrauklų reginį, sužadinanti mintis, kokios daugeliui kyla skaitant „Sniego karalienę“. Svarbu auginti savąją publiką, bet to dar labai tvirtai nedarome“, - repertuare dar jaučiamą spektaklių vaikams spragą savikritiškai akcentavo Klaipėdos dramos teatro vadovas Tomas Juočys.
Klaipėdietiškoji „Sniego karalienė“ - ne eksperimentas, o labiau klasikinis, vizualus spektaklis su įspūdingais kostiumais, sceną nuklojančiomis snaigėmis. Vaikams, pasak T. Juočio, reikia sąžiningos teatro atmosferos: „Jeigu veiksmas vyksta prie upės, bet scenoje jie jos nepamato – nėra gerai. Šis spektaklis bus tikroviškas. Jeigu „Sniego karalienėje“ vaikai neišvystų balto sniego – būtume pasmerkti“.
„Pagal garsiąją H. Ch. Anderseno pasaką pasaulyje kuriami pastatymai įvairaus amžiaus auditorijai. Lietuvoje „Sniego karalienė“ pirmąkart spektakliu virto dar 1931 metais. Tai be galo turininga, spalvinga pasaka apie žmogaus jausmus, apie tai kas nutinka, kai jie suledėja, kai nebemylime esančių šalia“, - pristatydamas savąją spektaklio versiją kalbėjo režisierius P. Tamolė.
Spektaklis – vaikams ir tėvams
P.Tamolė „Sniego karalienę“ vaikams jau sekė kartu su muzikantais Chrisu Ruebensu ir Tadu Dešuku - buvo sukūrę muzikinį spektaklį. Tuomet ir pats režisierius iškopė į sceną, skambant muzikai pasakojo septynias istorijas, iš kurių susidėjo spektaklis. Dabar ši nuostabi pasaka, kurioje berniuko Kajaus širdis netikėtai pavirsta ledo gabalėliu, vėl atgimsta scenoje tik kitokiu pavidalu.
„Ankstesnis pastatymas priminė trumpametražį filmą, o man knietėjo sukurti ilgesnį, parodyti visą gilių minčių, jausmų, spalvų, kvapų sklidiną H. Ch. Anderseno pasakos gamą, atskleisti Gerdos ir Kajus brandą, kai iš nerūpestingo vaikystės pasaulio žengiama į paauglystę. Tai žodžiais nenusakomas, spygliuotas ir atšiaurus gyvenimo laikotarpis“, - pasakojo P. Tamolė.
Ne vieną spektaklį vaikams kūręs P. Tamolė pažymėjo bendrystės su mažaisiais žiūrovais svarbą: „Pats auginu tris vaikus, man patinka su jais kalbėtis, paguosti, apkabinti. Žinau, kad negalime veidmainiauti vaikų akivaizdoje, neprabėkime pro juos. Vaikai myli be išlygų, neslepia savo jausmų, jie verkia tikromis ašaromis, liūdi ir džiaugiasi čia pat ir dabar. Ir man taip pat norisi jų neapgaudinėti“.
Režisierius neslėpė jog vaikų jausmai jam svarbiau nei šalta nuovoka: „Reikia ugdyti jų supratimą apie emocijas, mokyti, kaip jas atpažinti, valdyti ir perteikti kitiems. Beje, tai lygiai taip pat svarbu ir suaugusiems, tad mūsų spektaklyje ne tik vaikai, bet ir jų tėveliai turės progą permąstyti savo jausmus, pasvarstyti, kaip elgtis, kad ir jų širdys nesuledėtų. Emocinį intelektą lavinti niekada ne per vėlu“.
Nors „Sniego karalienė“ skirta vaikams nuo 7 iki 14 metų, P. Tamolė tikisi, kad šis spektaklis bus įdomus kartu su jaunaisiais žiūrovais į teatrą atėjusiems jų tėvams.
Užšalusių jausmų karalystėje
V.Rimkaitė teigė išsaugojusi pagarbų santykį su pasaulinės literatūros šedevru, jai didžiausias iššūkis buvo nesugadinti originalo: „H. Ch. Anderseno kūrinyje daug skirtingų charakterių veikėjų, poetiškų monologų, norėjau viską ištraukti į paviršių, išplėtoti, parodyti įvairovę. Visi veikėjai yra unikalūs, jų magija skleidžiasi per skirtybes, pasakoje kalba ir gyvūnai, ir rožės. Toks spektaklis - puiki terpė pažaisti su žodynu, todėl komiški personažai kipšiukai prabyla veiksmažodžių bendratimis.
Sniego karalienės vaidmens kūrėja aktorė Eglė Jackaitė prisipažino, jog jai susitapatinti su personažu nebuvo sudėtinga: „Žmoguje yra visko – taip pat ir šalčio, ledo, užšalusių jausmų. Nuo manosios Sniego karalienės sklinda stingdantis šaltis ir pagarbi baimė. Ji tarsi kiūto ledo burbule, pagalvojau, kad ir mes dažnai taip jaučiamės slėpdami nuo kitų savo jausmus, nes bijome būti sužeisti“.
Sniego karalienės belaisvio Kajaus vaidmenį sukūrusiam aktoriui Jonui Baranauskui netikėtai nušvitusi H. Ch. Anderseno kūrinio gelmė buvo maloni staigmena: „Kai sekame pasakas, žiūrime filmukus, dažniausiai regime tik paviršių. Kajaus charakteryje užslėptos niūrias mintis, paauglystės virsmai, jį apimantis emocijų įšalas. Spektaklyje kalbama ne tik paviršutiniškus santykius, bet ir apie žmonių sielą“.
Gerdos vaidmens atlikėja Samanta Pinaitytė kuriamus personažus sieja su skirtingais vaikų raidos etapais: „Gerdos ir Kajaus santykiai parodo vaikystę ir paauglystę, kai labai svarbūs draugai, kai manoma, kad vaikų niekas nesupranta, kad visi prieš juos nusiteikę. Gerda dar nėra paliesta paauglystės, ji yra tyra, gera, nuoširdi, visur matanti tik gėrį. Kajus ir Gerda - tarsi du priešingi, bet susisiekiantys poliai“.
Močiutės pasakos – mieliausios
Idiliškos Gerdos ir Kajaus vaikystės paveikslą gobia močiutės meilės šviesa. Jos vaidmenį sukūrusi aktorė Regina Arbačiauskaitė pasakoje įžvelgia gilų dvasinį močiutės ir autoriaus ryšį: „H. Ch. Andersenui močiutė buvo labai brangi, rašytojas nespėjo su ja atsisveikinti. Tikra šventė scenoje susitikti su pasakų karaliumi. Mano personažas apibendrintas - atsigręžę į vaikystę, prisimename savo močiutes, jų sektas pasakas“.
Spektaklio scenografė ir kostiumų dailininkė Kristina Voicechovskaja, kompozitoriai Tadas Dešukas ir Chrisas Ruebensas, šviesų dailininkas Julius Kuršis, vaizdo projekcijų autorius Artis Dzērve, dailininkė-technologė Irina Komisarova, vaidina gausus būrys uostamiesčio teatro aktorių.
„Sniego karalienės“ premjera ženklins teatre prasidedantį šventinį laikotarpį. Vestibiulyje jau stovi didžiulė Kalėdų eglė, kurią mums dovanojo Klaipėdos jūrininkų ligoninė. Per premjerą ji jau bus papuošta, žiūrovai dar iki spektaklio paklius į žiemos pasaką", - pažymėjo teatro atstovė spaudai Kristina Sadauskienė.
Klaipėdos dramos teatre išskirtinę premjeros nuotaiką kurs tenykštėje kavinėje „Drama-Cha-Cha“ žiūrovams siūlomi šventiniai pyragaičiai.
Klaipėdos dramos teatras. Spektaklis pagal H. Ch. Anderseno pasaką „Sniego karalienė“. Režisierius P. Tamolė, dramaturgė V. Rimkaitė. Premjera gruodžio 4–8 dienomis.