„Trimito“ koncerte – Viačeslavo Ganelino premjera smuikui ir pučiamųjų orkestrui

2021 m. lapkričio 25 d. 15:32
2021 m. rudens–žiemos sezonui orkestras „Trimitas“ parengė ne vieną įspūdingą premjerą. Dar viena staigmena klausytojų laukia jau lapkričio 26 d., penktadienį, Vilniuje, Valstybiniame Vilniaus Gaono žydų muziejuje.
Daugiau nuotraukų (4)
Koncerte „Tiesos ieškojime | Šiaurės Jeruzalės atgarsiai“, kuris buvo sumanytas pažymėti praėjusiais metais vykusias Vilniaus Gaono 300–ąsias gimimo metines, dėl pandemijos perkelto į šiuos metus, skambės net trys premjeros – specialiai „Trimito“ užsakyti kūriniai lietuvių kilmės žydų kompozitoriams.
Šis koncertas – dedikacija Vilniaus Gaonui, žymiausiam XVIII a. žydų išminčiui, religiniam autoritetui, nulėmusiam Lietuvos žydų bendruomenės savitumą.
Tiesos paieškos buvo ne vieno filosofo akiračio centre. Tarp žymiausių jos ieškotojų – Bažnyčios tėvas Šv. Augustinas, galiausiai supratęs, kad ne jis surado Tiesą, o pati Tiesa (kuri yra Dievas) jo ieškojo ir jį surado.[1] Po beveik pusantro tūkstančio metų Vilniuje savo minties šviesą skleidė Vilniaus Gaonas – žymiausias XVIII a. žydų išminčius ir religinis autoritetas. Tiesos ieškojimas Gaonui brėžė gyvenimo kelią, kuriuo jis kryptingai ir nuosekliai ėjo. Garsėjęs nepalaužiama valia ir griežtu, bet teisingu gyvenimo būdu, Gaonas savo darbų dėka Vilnių pavertė pasauliniu dvasiniu centru.
Koncerto akcentas – vieno ryškiausių Lietuvos džiazo, kino ir moderniosios muzikos kūrėjo Viačeslavo Ganelino premjera smuikui solo ir pučiamųjų orkestrui „In Search of Truth“ („Tiesos ieškojime“, 2020), kurį kartu su orkestru „Trimitas“, diriguojamu charizmatiškojo Aleksandro Šimelio, grieš daugybės tarptautinių konkursų laureatė, smuiko virtuozė Rūta Lipinaitytė.
Anot V. Ganelino, tiek kūrinio, tiek viso koncerto pavadinimas – „itin aktualus nūdienos epochai, kuomet kyla įspūdis, jog reliatyvizmas yra ta „tiesa“, turinti nulemti žmonių mintis, apsisprendimus ir elgesį. Smuikas čia – tarsi individas, išminčius Gaonas, kuris ieško tiesos filosofinių sprendimų.“
Greta V. Ganelino – dar du užsienio litvakai ir dar dvi premjeros: kompozitorės Jessicos Krash kūrinyje „What I Learned from You“ („Ką išmokau iš tavęs“, 2020) gretinami tradiciniai sinagogų melodijų fragmentai ir šiuolaikinės išraiškos priemonės. J. Krash – JAV pianistė, kompozitorė, gyvenanti Vašingtone. Jos senelis kilęs iš Butrimonių, mokėsi rabinu Kaune (Slobodka/Vilijampolė) tęsdamas Vilniaus Gaono mokslo bei religines tradicijas.
Olego Bogodo kūrinys „Middle East Twist“ (2020), anot autoriaus, inspiruotas geografijos, kurioje šiandien egzistuoja Izraelio valstybė – Artimųjų Rytų: „Tai spalvinga, sudėtinga ir įtempta įvairiausių kultūrų ir muzikinių tradicijų sankirta, nesibaigiantis jų dialogas“. Olegas Bogodas gimė Vilniuje, į Izraelį emigravo 1996 m.
Programoje taip pat skambės Adamo Gorbo „Yiddish Dances“ („Žydiški šokiai“), sukurti 1997 m. Pasak autoriaus, šį kūrinį reikėtų atlikti tarsi šventišką pjesę, apjungiant simfoninių pučiamųjų bei Klezmer – jidiš folkloro skambesį.
[1] https://www.bernardinai.lt/2010-08-26-benediktas-xvi-sv-augustino-tiesos-ieskojimas-aktualus-musu-epochai/

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.