Manoma, kad žodis sarsuela kilęs iš Sarsuelos rūmų – karaliaus medžioklės rezidencijos, esančios šalia Madrido. Būtent juose XVII amžiuje pirmą kartą buvo parodytas spalvingas muzikinis pasilinksminimas, davęs pradžią nacionaliniam ispanų muzikos žanrui, derinančiam vokalinius numerius, dialogus ir šokį.
Rūmus supo vešlūs gervuogynai, jų ispaniškas pavadinimas (zarzas) ir buvo pasiskolintas naujajam žanrui pavadinti. Šis žanras laikomas operetės atitikmeniu, bet sarsuela turi ir vien jai būdingų bruožų: pavyzdžiui, jos siužetas būtinai vyksta Ispanijos provincijoje, o muzikinėje medžiagoje girdėti tradicinės ispanų muzikos įtaka.
„Man yra tekę daug gastroliuoti Ispanijoje – Madride, Tolede, Barselonoje ir kituose miestuose. Kaskart viliojo ispanų kultūra, menai, muzika, tradicijos. Atradau ir sau naują, iki tol nepatirtą reginį – sarsuelą.
Pirma pažintis su šiuo žanru įsimintina tuo, kad spektaklis radosi tarsi iš niekur: scena lyg ir yra, užkulisiai matyti, stovi kelios kėdės; pasirodo žmogus, iš pažiūros visai paprastas, kuklus, tik iš stilizuoto kostiumo gali spėti jį esant atlikėją; paderina gitarą ir... pradeda groti. Tačiau kaip groti!
Prisijungia kiti muzikantai, šokėja ima mušti kulnais ritmą, ir visa tai auga, skleidžiasi į labai įspūdingą, spalvingą, žavingą reginį“, – pasakojo spektaklio idėjos autorius ir muzikos vadovas V.Prudnikovas.
„Šis spektaklis sukonstruotas iš įvairių ispaniškų arijų ir dainų, atskleidžiančių ir personažų charakterius, ir siužeto vingius. Man buvo labai svarbu, kad spektaklyje būtų flamenko šokių – solistai čia turi šokti flamenką ir argentinietiškąjį tango, tai yra ispaniškosios dvasios esmė, be kurios šis spektaklis negali apsieiti.
Lietuvoje mes dar neturėjome tokio spektaklio, kuriame solistai, dainuodami sudėtingas arijas, profesionaliai šoktų flamenką, – tai aukščiausias pilotažas!“ – įsitikinusi „Sarsuelos“ režisierė ir choreografė Jūratė Sodytė.
Premjeros scenografiją sukūrė Gintarė Jonaitytė, kostiumus – Ugnė Tamuliūnaitė, šviesų dailininkas – Levas Kleinas.
Mažo Andalūzijos miestelio tavernoje gyvena šeimininkas su dukra. Šeimininkas rūpinasi verslu, o dukra užsiėmusi savo jausmais: beviltiškai įsimylėjusi turtingą gražuolį, nepastebi ją garbinančio vietinio jaunuolio pastangų. Tėvui tai kelia rūpesčių: tavernoje tvarkytis įprasta, o aikštingos dukros širdies reikalai – visai kas kita.
Ir štai apsimetęs eiliniu kaimiečiu į dainininkais ir šokėjais garsėjančią taverną atvyksta naujų artistų besidairantis garsus impresarijus iš Madrido.
Vaidmenis „Sarsueloje“ atlieka jauni operos solistai Indrė Anankaitė-Kalašnikovienė, Kamilė Bontè, Monika Buožytė, Evelina Greiciūnaitė, Ieva Barbora Juozapaitytė, Eglė Stundžiaitė, Eugenijus Chrebtovas, Juozas Janužas, Karolis Kašiuba, Tomas Pavilionis, Mickaelis Spadaccini, Steponas Zonys.
Tavernos šeimininko personažą įkūnija aktorius ir režisierius Gintaras Liutkevičius.
Groja Lina Giedraitytė, Carmelo Giuseppe Longo (fortepijonas), Kristina Žebrauskaitė, Tadas Motiečius (akordeonas), Martynas Kuliavas, Chrisas Ruebensas (gitara), Ugnė Gaučaitė, Kęstutis Pleita (altas), Darijus Liutkus, Jurijus Markarianas (kontrabosas), Lukas Budzinauskas, Ernestas Verba (mušamieji).
Ispaniškos muzikos operetė „Sarsuela“. Birželio 10, 11, 12 d. 18 va. 30 min. Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras.