Pianistei Onutei Gražinytei veriasi pasaulio scenos: „Skinu koncertus kekėmis“

2018 m. rugsėjo 4 d. 21:30
„Prizas atvėrė daug turų įvairiose salėse. Teks pristabdyti studijas“, – kalbėjo pirmadienį Vokietijoje apdovanota lietuvių pianistė Onutė Gražinytė.
Daugiau nuotraukų (5)
Rugsėjo 3-ąją Bukstehudės vasaros festivalyje netoli Hamburgo 22 metų lietuvių pianistei įteiktas žymaus kinų muziko Haiou Zhango prizas. Šis 34 metų pianistas priskiriamas prie veikliausių ir sėkmingiausiai karjerą darančių savo kartos atlikėjų.
Hanoverio muzikos ir teatro akademijos trečiakursę iš Lietuvos Haiou Zhango prizu apdovanoti nutarė meno komitetas, atrinkęs lietuvaitę pagal įrašus ir interviu.
Debiutas Bukstehudės festivalyje – šio prizo dalis. Mat festivalį 2010 metais tapybiškame Šiaurės Vokietijos mieste taip pat įsteigė pianistas Haiou Zhangas, siekdamas sudominti klasikine muzika jauną auditoriją ir paremti perspektyvius jaunosios kartos atlikėjus.
Tiesa, O.Gražinytė šiame renginyje debiutuos tik kitais metais, bet jau iki apdovanojimo ceremonijos ji spėjo patirti vertingo prizo poveikį.
Koncerto dekoracija – ugnikalnis
Šie metai pianistei – tikras koncertų maratonas. Po gastrolių su seserimi dirigente Mirga Gražinyte Berlyne ir Varšuvoje, pasirodymų Vilniaus ir Nidos Thomo Manno festivaliuose, pasklidus žiniai apie Haiou Zhango apdovanojimą, Onutei ėmė plaukti nauji koncertų pasiūlymai.
Ši rugpjūtį jai nusišypsojo laimė pamuzikuoti su pačiu Haiou Zhangu – net prie vieno fortepijono keturiomis rankomis – tarptautiniame muzikos festivalyje Trekastanio mieste Sicilijoje.
„Koncerto aura buvo pasakiška – grojome lauke, prie senos bažnyčios, priešais didingą Etnos ugnikalnį“, – prisiminė Onutė.
Haiou Zhango prizas jai skina kelius ir į naujas koncertų sales – jau numatyti O.Gražinytės pasirodymai Kinijoje, Vokietijoje, Rusijoje.
Lydės lietuviška muzika
„Kitą pusmetį Hanoveryje beveik nebūsiu, – teks pristabdyti studijas. Kai karjera sklandžiai klojasi, norisi susitelkti į ją, kuo labiau patobulėti, išnaudoti visas profesines galimybes ir pateisinti su manimi siejamus lūkesčius“, – aiškino pianistė.
Anot jos, ypač atsakingi pasirodymai laukia Vokietijoje, nes į juos gali ateiti įtakingų kritikų. O Kinijoje lietuvaitės rečitaliai vyks tūkstantinę publiką talpinančiose Pekino ir Šanchajaus salėse. „Kinams jos „saloninės“, o europiniais masteliais – išskirtinės“, – džiaugėsi atlikėja.
Ji jau nusiuntė Kinijos turo rengėjams savo koncertų programas, kuriose bus nemažai lietuviškos muzikos – solistė skambins ir Mikalojų Konstantiną Čiurlionį, ir Stasį Vainiūną, Balį Dvarioną, Alvidą Remesą.
Mintyse pianistė jau renka lietuviškus kūrinius ir festivaliui „Fortepijono muzikos retenybės“ kurortiniame Vokietijos mieste Husume. Čia Onutė vienintelė atstovaus Hanoverio muzikos ir teatro akademijai greta bendraamžių kolegų iš Berlyno, Liubeko, Rostoko akademijų.
Keturi studentai kitąmet surengs Husume rečitalius, o šį rugpjūtį jie dalyvavo festivalyje kaip klausytojai.
„Kiek daug yra puikios nežinomos muzikos! Klausėmės rečitaliuose negirdėtų kūrinių, daugiausia – nežinomų autorių neatliekamų pjesių. Tai įkvepiantis turtas. Užsidegiau įtraukti kai kuriuos iš tų kūrinių į savo programas, pati ieškoti ir atrasti tokių retenybių“, – dėstė Onutė.
Prieš savaitę tapo teta
Laureatė neslėpė per keliones nespėjusi net pasisiūdinti suknelės iškilmingai apdovanojimų ceremonijai – tai taip pat Bukstehudės festivalio dovana. Tačiau ji guodėsi, kad Berlyno dizainerės sukurtas rūbas pravers artėjančiuose koncertuose.
„Pagaliau po ceremonijos gal pavyks pailsėti kelias dienas“, – svajojo Onutė.
Ji prisipažino nekantraujanti aplankyti Austrijoje seserį Mirgą, prieš savaitę pagimdžiusią sūnų.
„Mūsų šeima – kaip vienas kumštis: esame labai artimi, jaučiame vieni kitus“, – džiaugėsi O.Gražinytė. Ji, kaip ir Birmingamo miesto simfoniniam orkestrui vadovaujanti sesuo, savo namais vadina Vilnių, nors gyvena Hanoveryje.
Neseniai tapti muzikos profesionalu nutarė ir Gražinyčių brolis Adomas, šiemet įstojęs į kompoziciją Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. „Laukiame momento, kai visi trys kartu išeisime į sceną, – kompanija bus kaip reikiant!“ – neabejojo Onutė.
Kultūra^InstantMuzika
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.