Čiurlionio kvartete – amžiaus rokiruotė: traukiasi Saulius Lipčius

2018 m. sausio 23 d. 17:02
„Iš gyvenimo dar nesitraukiu. Instrumento nedėsiu į kampą – jis bus mano rankose, bet kada galėsiu suteikti sau džiaugsmo“, - kalbėjo 71 metų violončelininkas S.Lipčius, praėjusią savaitę nustebinęs gerbėjus netikėtu sprendimu.
Daugiau nuotraukų (3)
Čiurlionio kvartete griežiantis 50-tus metus ir visą savo karjerą paskyręs šiam vieninteliam darbui muzikas pranešė suradęs sau įpėdinį. Nuo vasario 1-osios dirbti kvartete pradės 30-metis violončelininkas, daugelio nacionalinių ir tarptautinių konkursų laureatas Glebas Pyšniakas, o ansamblio meno vadovu taps kvarteto primarijus Jonas Tankevičius.
Nenori būti „išneštas“
„Man rūpi kvarteto ateitis. Nenoriu įsitverti kėdės ir būti jame tol,  kol mane išneš, - aiškino scenos veteranas. – Čiurlionio kvartetas šiemet švenčia 50-metį. Tai graži proga užleisti vietą jaunam atlikėjui. O aš liksiu kvarteto konsultantas, be to, galėsiu su juo pagroti atskiras programas, jei vyrai pakvies. Aptarinėjame ateities palnus, - vyks įdomus darbas“.
Tėviškas S.Lipčiaus gestas sujaudino kolegas. Juk dažniausiai garsūs kolektyvai naujais nariais užkamšo nelemtai atsivėrusias spragas. Būta tokių momentų ir Čiurlionio kvarteto biografijoje. Kai 1991 metais netikėtai mirė smuikininkas Saulius Kiškis, o 1995-aisiais – smuikininkas Rimantas Šiugždinis, S.Lipčiaus pečius užgulė rūpestis dėl ansamblio likimo.
Tačiau laimingai susiklosčius aplinkybėms, į kvartetą atėjo garsaus smuikininko, Lietuvos kvarteto primarijaus Eugenijaus Paulausko mokyklą išėjęs J.Tankevičius, vėliau tapęs primarijumi, o antruoju smuiku tapo kvartetui kurį laiką talkinusio Raimundo Katiliaus mokinys Darius Dikšaitis. 
„Tai buvo likimo dovanos, kurios užtikrino kvarteto ateitį: susibūrė puikūs profesionalai ir šilti žmonės. Daug kas vadina mus šeima, nes dalijamės visomis problemomis ir išgyvenimais“, - pasakojo S.Lipčius.
Pakeis įvairiapusis talentas
Maestro neslėpė, kad ir savo įpėdinio norėjo ne tik meistriško atlikėjo, bet ir lanksčios, nekonfliktiškos asmenybės, kuri neprimetinėtų kitiems savo požiūrio, perimtų nusistovėjusį ansamblio muzikavimo stilių ir tradicijas.
„Muzikuoti su Glebu - tiesiog malonumas, jis labai paslankus, imlus, kupinas nuoširdžių emocijų“, - džiaugėsi S.Lipčius.
Tiesa, Glebas nėra griežęs stabiliame kvartete, tačiau nėra ir naujokas šiame žanre. Jis šešerius metus studijavo kamerinę muziką pas žymų Vienos muzikos ir vaizduojamųjų menų universiteto  profesorių, „Artis“ kvarteto artistą Johannesą Meisslą. 
Pats Glebas subūrė ne vieną kamerinį ansamblį, tarp jų – fortepijoninį trio, su kuriuo neseniai apkeliavo beveik 20 pasaulio šalių  pristatydamas lietuvių muzikos programą „Langas į pasaulį“.
G.Pyšniako veiklumas ir organizatoriaus talentas padėjo S.Lipčiui apsispręsti perduoti kūrybos estafetę būtent šiam jaunuoliui. Vaikinas žada tęsti savo sumanytus edukacinius projektus,  festivalius kartu  su Čiurlionio kvartetu. 
„Mūsų vizijos, požiūris į muziką ir savo misiją sutampa. Kartu galėsime daug nuveikti“, - neabejojo Glebas.
Lepins dėmesiu artimuosius
O S.Lipčius džiaugėsi pagaliau turėsiantis daugiau laiko savo pirmajai šeimai. Maestro svajoja pamuzikuoti su sūnumi Sauliumi, kuris puikiai groja ne tik gitara, bet ir liutnia, o ateityje – gal ir su anūku. Šiam dar tik penkeri, bet jau sublizgėjo gabumais muzikai. 
Iki šiol visur keliavęs su kvartetu, dabar maestro nori pakeliauti su savo žmona ekonomiste ir tiesiog pasimėgauti gyvenimo užmiestyje malonumais. Mat prie savo namo Tarandėje Lipčiai puoselėja rožyną ir plaukioja savo įrengtame baseine ištisus metus, išskyrus žiemą.
Gali būti, kad S.Lipčius imsis ir memuarų, kuriems vis pritrūkdavo laiko. „Daug įdomių žmonių supo mane ir kvartetą – būtų gaila, jei apie juos neparašyčiau“, - atviravo menininkas.
Oficialus violončelininko atsisveikinimo su kvartetu koncertas planuojamas šių metų rudenį, per iškilmingą ansamblio 50-mečio paminėjimą. 
Sugrota apie 4000 koncertų
Kvartetas susikūrė 1968 m., jo nariams tebestudijuojant Lietuvos muzikos akademijoje, 1973-1977 m. dirbo Sočio (Rusija) filharmonijoje. 
Ansamblis sugrojo apie 4000 koncertų Lietuvoje ir daugelyje užsienio šalių, tarp jų - Leipcigo „Gewandhaus”, Amsterdamo „Concertgebouw”, Berlyno „Schauspielhaus”, Bonos „Beethovenhaus”, Paryžiaus „Musee d’Orsey“, Londono „Royal Festival Hall”, Varšuvos, Briuselio, Maskvos, Tokijo, Paryžiaus garsiausiose salėse, dalyvavo „Berliner Festwochen”, „Prahos pavasario”, Šlėzvigo Holšteino, Flandrijos, Kuhmo, „Moravijos rudens”, „Janáčkuv maj”, Merano, A.Sacharovo” ir kituose festivaliuose.
Kvarteto repertuare – per 300 įvairių stambios formos kūrinių, parengta įvairių monografinių ciklų.
1990 m. Čiurlionio kvartetui pirmajam iš Lietuvos menininkų buvo suteikta Lietuvos nacionalinė premija.
Dabartinės sudėties Čiurlionio kvartetas (Jonas Tankevičius – pirmasis smuikas, Darius Dikšaitis – antrasis smuikas, Gediminas Dačinskas – altas, Saulius Lipčius – violončelė) groja nuo 2003 m.
 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.