Jau pirmasis jo akordas buvo nepamirštamas. Duoklę genijui talentai iš Kinijos, Lietuvos, Švedijos ir Japonijos atidavė grieždami auksinį jo repertuarą su jautriu partneriu – Vilniaus miesto savivaldybės Šv. Kristoforo kameriniu orkestru, diriguojamu Modesto Barkausko.
Gausi publika karštai sutiko Tarptautinio Balio Dvariono smuikininkų konkurso laureatę kinę Jingzhi Zhang, pastarųjų dviejų J.Heifetzo konkursų laureates – lietuvę Justiną Auškelytę ir japonę Mayumi Kanagawą. Tačiau didžiąja koncerto „Jaschą Heifetzą prisimenant“ staigmena tapo šešiolikmečio švedų smuikininko, daugelio tarptautinių konkursų laureato Johano Dalene pasirodymas, kurį neperdedant galima pavadinti genialiu. Nuo pirmosios sekundės užmezgęs kontaktą su sale, grieždamas Christiano Sindingo Siuitą a-moll, menininkas pavergė salę emocine muzikos gelme, smuiko skambesio pilnatve, gyvybingumu ir grožiu, jau nekalbant apie fenomenalią techniką.
Sugriovė sienas ir nutiesė tiltus
Jascha Heifetzas tikriausiai būtų laimingas žinodamas, kad jo vardas gimtajame Vilniuje telks jaunus smuiko talentus iš viso pasaulio. Vasario 13–19 d dienomis jau penktą kartą čia suvažiuos ir tarptautinio Jaschos Heifetzo smuikininkų konkurso dalyviai. Jame muzikuos net 43 jauni virtuozai iš įvairių pasaulio šalių. Tai bus svarbiausias „Hommage à Heifetz“ renginys.
Konkurso komisijai pirmininkaus smuiko garsenybė, maestro Gidonas Kremeris. Be to, asmeninį jubiliejų šį mėnesį švenčiantis menininkas vasario 18-ąją kartu su 20-metį mininčiu kameriniu orkestru „Kremerata Baltica“ dovanos Vilniaus publikai dar vieną ypatingos muzikos šventę Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje.
„J.Heifetzo talentas, nepaprasta muzikinis švelnumas sužavėjo pasaulį, sugriovė sienas ir nutiesė tiltus tarp skirtingų tautų bei religijų žmonių. Dabar jo vardo smuikininkų konkursas suartina žmones ir tautas, padeda atrasti ir atskleisti nuostabius talentus“, – džiaugėsi Valdovų rūmų vakare Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky.
Ji priminė, kad būtent Vilniaus žydų bendruomenė J.Heifetzui skyrė pirmąją stipendiją, kai smuikininkas dar nebuvo pasaulinė žvaigždė. O vasario 19-ąją Lietuvos žydų bendruomenės specialų prizą gaus J.Heifetzo konkurso nugalėtojas.
Kadaise buvo primirštas
„J.Heifetzo vardas skambėjo, skamba ir skambės visame pasaulyje“, – neabejojo vienas konkurso iniciatorių projesorius Jurgis Dvarionas. Jis džiaugėsi, kad kadaise primirštas Vilniuje J.Heifetzas vėl sugrįžta į savo gimtąjį miestą, o praeityje klestėjusios „litvakų kultūros trupinėliai“ tampa pastebimi ir svarbūs Lietuvos kultūrai.
Profesorius papasakojo, kad Vilniuje prabėgo devyneri smuiko genijaus gyvenimo metai, čia jis pradėjo muzikuoti ir koncertuoti. „J.Heifetzas dar nemokėjo vaikščioti, o jo tėvas jau rodė jį didžiuodamasis draugams, nes vaikas šypsojosi, kai tėvas grieždavo teisingas gaidas, ir imdavo spiegti, norėdavo atimti iš jo smuiką, kai pagrodavo klaidingai“, – pasakojo J.Dvarionas.
Jis taip pat priminė klausytojams, kad J.Heifetzas smuikuoti mokėsi muzikos mokykloje Vilniuje pas legendinio Leopoldo Auerio auklėtinį Ilją Malkiną. Įstojęs į mokyklą rugsėjį, jau gruodžio mėnesį mažasis smuikininkas surengė pirmuosius koncertus, o septynmetis pagrojo Felixo Mendelssohno Smuiko koncertą Kaune. Dešimtmetis J.Heifetzas buvo priimtas į Sankt Peterburgo konservatoriją kartu su savo tėvu.
„Vilnius jam visada išliko gimtasis miestas. Teisūs tyrinėtojai, įžvelgę J.Heifetzo muzikavime, kompozicijose ir interpretacijose, sąsajų su Vilniaus architektūra, jos darna, dinaminiais akcentais“, - dėstė J.Dvarionas.
Primins ir kitus litvakus
Vasarį „Hommage à Heifetz“ projektas užpildys Vilnių įvairiais J. Heifetzui ir litvakų kultūrai skirtais renginiais. „Natų knygyne“ (Totorių g. 20) visą mėnesį veiks smuikininko vaikystės nuotraukų ir senojo Vilniaus fotografijų, vaizdo projekcijų paroda, vyks pokalbiai ir susitikimai.
Vasario 6–8 d. čia diskutuos žymūs šalies menininkai ir intelektualai kultūros, tautinių mažumų, tarptautiškumo, Europos politikos temomis. Vasario 9 d. duris atvers Lietuvos žydų bendruomenė, kuri J. Heifetzo vardo salėje kvies pasikalbėti ne tik apie legendinį menininką, bet ir apie XIX–XX a. litvakų kultūrą.
Visą projekto renginių programą vainikuos vasario 19 d. vyksiantis V tarptautinio Jaschos Heifetzo smuikininkų konkurso finalas, kuriame kartu su Modesto Pitrėno vadovaujamu Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru grieš geriausiais pripažinti konkurso dalyviai.
„Projektu „Hommage à Heifetz“ norime atkreipti visuomenės dėmesį ne tik į J. Heifetzą, bet ir kitus talentingus litvakus, palikusius ryškų pėdsaką Lietuvos istorijoje. Kartu norime parodyti, jog akademinė muzika yra atvira naujoms auditorijoms ir pasirengusi jas sutikti“, – sakė jaunimo muzikos konkursų Lietuvoje koordinuotojas, VšĮ „Natų knygynas“ direktorius Vygintas Gasparavičius.
„Hommage à Heifetz“ – tai dalis trejus metus vyksiančio projekto „Give Music a Future“. Šios tarptautinės iniciatyvos tikslas – gausinti akademinės muzikos auditoriją ir įtraukti į kultūrinį gyvenimą menkai atstovaujamas visuomenės grupes. Projektą koordinuoja Europos jaunimo muzikos konkursų sąjunga (EMCY), o jo partneriai Lietuvoje – VšĮ „Natų knygynas“ ir Balio Dvariono labdaros ir paramos fondas.