Pradėję nuo Jurgio Gaižausko operos „Buratinas“, parengtos drauge su Lietuvos nacionaliniu operos ir baleto teatru, vieviškiai vėliau sukūrė spektaklius su Valstybiniu jaunimo ir „Lėlės“ teatrais, pratęsė bendradarbiavimą su LNOBT pastatydami S.Prokofjevo baleto „Pelenė“ sutrumintą versiją. Tačiau bene labiausiai pavyko naujausias darbas – kartu su Kauno muzikiniu teatru inscenizuota F.Leharo operetė „Linksmoji našlė“.
Aišku, tai kur kas kuklesni spektakliai, negu matome teatruose. Juose orkestrą atstoja pianistas, o profesionalūs solistai atlieka tik pagrindines partijas – kiti vaidmenys patikimi vietiniams. Bendruomenė kuria ir dekoracijas bei kostiumus.
„Mūsų tikslas nėra pastatyti tobulą spektaklį. Norime, kad žmonės prisiliestų prie meno, susipažintų su įvairiais teatro žanrais, pamatytų, kas vyksta už scenos, patys paspirgėtų teatrinės kūrybos katile“, – aiškino projekto sumanytoja ir vadovė Audronė Stepankevičiūtė.
Anot jos, prie spektaklių kuo galėdami prisideda net jokių meno įgūdžių neturintys žmonės – pavyzdžiui, Elektrėnų socialinės reabilitacijos ir Vievio vaikų dienos centrų globotiniai, žmonės su negalia. Kai kurie jų niekada nėra buvę teatre, bet piešia dekoracijas, kostiumų eskizus.
Tiesa, prieš tai projekto dalyviai gali palavinti ranką ir skonį, vokalinius ir šokio įgūdžius edukaciniuose užsiėmimuose, norintiems rengiamos išvykos į teatrus ir muzikos akademijas.
„Žmonės jau priprato prie šios veiklos, laukia spektaklių“, – pasakojo A.Stepankevičiūtė.
Darbas įkvepia ir ją pačią, nes visi teatrai labai mielai bendradarbiauja su vieviškiais. Pavyzdžiui, Kauno muzikinis jiems surengė net tris edukacines ekskursijas, pažėrė daug naudingų patarimų statant „Linksmąją našlę“, o įgyvendinti šį projektą padėjo Vytauto Didžiojo universiteto muzikos akademijos studentai ir dėstytojos.
Vokalo profesorė Sabina Martinaitytė parengė pagrindinių vaidmenų atlikėjus, o pianistė Audronė Eitmanavičiūtė režisavo operetę.
„Scenoje kunkuliavo energija, artistai žliaugė prakaitu – taip nuoširdžiai jie viską darė. Kada nors iš šių žmonių išaugs žvaigždės, – džiaugėsi A.Stepankevičiūtė. – Dar negirdėjome tiek gerų atsiliepimų, kaip po šio spektaklio“.
Per premjerą Vievio gimnazijos koridoriuje stovėjo minia žmonių, nes visi norintys netilpo į salę. Antrasis „Linksmosios našlės“ spektaklis buvo skirtas kaimų žiūrovams, suvežtiems į Vievį autobusais iš seniūnijų. Mat kaimuose parodyti spektaklio neįmanoma – ten nėra salių su scenomis.
Gruodžio 6-ąją vieviškiai parodys „Linksmąją našlę“ Kauno „Girstučio“ kultūros rūmuose, o iki vasaros, tikimasi, aplankys su spektakliu ir daugiau Lietuvos vietovių.
Edukacinį projektą finansuoja Lietuvos kultūros ministerija ir Kultūros taryba.