Rugsėjo 28-ąją šis išskirtinis kolektyvas surengs koncertą Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre.
Diriguojamas įžymaus šių dienų klasikos meistro Charles’io Dutoit, legendinis kolektyvas sostinės publikai dovanos solidžią simfoninės muzikos programą.
Grojo ir su roko žvaigždėmis
Ar tai tas pats orkestras, kuris prieš šešerius metus koncertavo Vilniuje su populiariosios muzikos žvaigžde Stingu? Taip. Orkestras yra grojęs ne tik su juo, bet ir su grupėmis „Deep Purple“, „Genesis“, „U2“, kitomis roko legendomis.
Klasikos puristams galbūt kyla kitas klausimas – ar įmanoma suderinti panašius projektus su paties aukščiausio lygio klasikos atlikimu?
Atsakymas dar kartą būtų: taip. Savo platininį sezoną (taip jį vadina pats orkestras) pradėjęs kolektyvas ką tik prestižinėje Karališkojoje Alberto salėje Londone surengė didžiulį jubiliejinį koncertą.
Istorija – spalvinga
Rugsėjo 19-ąją Londone atšventęs savo didžiąją sukaktį, Karališkasis filharmonijos orkestras leidžiasi į koncertinę kelionę Baltijos link.
Čia jis atliks klasikos aukso fondo kūrinius – Felixo Mendelssohno uvertiūrą „Hebridai“, Wolfgango Amadeaus Mozarto 39-ąją simfoniją ir Antonino Dvorako Devintąją simfoniją „Iš Naujojo pasaulio“.
Orkestrą 1946 metais subūrė talentingas dirigentas seras Thomas Beechamas. Kai orkestras 1950 metais išvyko gastrolių į JAV, Kanadą ir Pietų Afriką, BBC jo įkūrėją pavadino „pirmuoju tarptautinio masto britų dirigentu“.
Dar 1946-aisiais buvo sudaryta sutartis, leidžianti naująjį kolektyvą pavadinti Karališkuoju filharmonijos orkestru. Sutartį patvirtino karalius Jurgis VI.
Orkestras tapo garsiojo Glaindborno operos festivalio reziduojančiu kolektyvu. Buvo sudarytos sutartys su įtakingomis britų ir JAV įrašų leidyklomis, tad kolektyvas nuo pat pradžių ėjo koja kojon su technologijų naujovėmis: šiandien tai – įrašai vaizdo žaidimams, kino filmų ir televizijos garso takeliams.
Šis kolektyvas iki šiol yra vienas daugiausia šalies viduje koncertuojančių Londono orkestrų: nors oficiali jo buveinė yra sostinėje, dar keturiolika šio kolektyvo nuolatinių scenų išsibarsčiusios visame Britų salyne.
Diriguoja scenos veteranas
Orkestrui yra vadovavę daugybė puikių dirigentų. Th.Beechamui mirus 1961-aisiais vairą perėmė Rudolfas Kempe, beje, sulaužęs savo pirmtako taisyklę, kad orkestre gali groti tik vyrai.
Anot R.Kempe, orkestras be moterų kvepia kariuomene.
Orkestro vadovais yra buvę Andre Previnas, Vladimiras Aškenazis, Jurijus Temirkanovas, Daniele Gatti ir kiti puikūs dirigentai. Nuo 2009 m. orkestrui vadovauja Ch.Dutoit.
Spalį aštuoniasdešimtmetį švęsiantis šveicaras Ch.Dutoit yra vienas autoritetingiausių šių dienų batutos meistrų. Pradėjęs karjerą orkestre grieždamas altu, pirmąjį koncertą kaip dirigentas jis surengė 1959 metais su Lozanos radijo orkestru, pianinu skambinant jo būsimai žmonai M.Argerich.
Net ketvirtį amžiaus, nuo 1977 iki 2002 metų, Ch.Dutoit buvo Monrealio simfoninio orkestro vadovas. Dirigentas pelnė dvi „Grammy“ statulėles, buvo apdovanotas Kanados ordino garbės karininko laipsniu, Lozanos aukso medaliu, jam suteiktas Filadelfijos garbės piliečio vardas, o užpernai – Tarptautinių klasikinės muzikos apdovanojimų premija už gyvenimo nuopelnus.
Londono Karališkojo filharmonijos orkestro koncertas. Rugsėjo 28 d. 19 val. Vilnius, Nacionalinis operos ir baleto teatras.