Panevėžyje pradeda repetuoti garsus lenkų režisierius K. Zanussi

2016 m. rugsėjo 22 d. 08:40
Ketvirtadienį į Panevėžį atvyko Krzysztofas Zanussi – vienas žymiausių lenkų kino ir teatro režisierių, scenaristas, prodiuseris, eseistas. Šiandien Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre menininkas tęs savo spektaklio „Hybris (Puikybė)“ repeticijas.  Kūrinio premjera numatyta spalio 1 ir 2 dienomis.
Daugiau nuotraukų (3)
Pirmasis repeticijų etapas vyko dar rugpjūčio mėnesį K. Zanussio sodyboje Lenkijoje. Garsusis menininkas yra ne tik spektaklio režisierius, bet ir  pjesės autorius. Kostiumus ir scenografiją šiam spektakliui kuria Margarita Misiukova, jame  vaidina Vidas Petkevičius, Artūras Dubaka, Eleonora Matulaitė, Olita Dautartaitė, Albinas Kėleris, Julija Krutko, Eglė Špokaitė, Laimutė Mališauskaitė, Eleonora Koriznaitė, Jolita Skukauskaitė-Vaišnienė.
Prieš kelis dešimtmečius K.Zanussi įžengė į kiną kartu su „moralinio nerimo kino“ kūrėjų banga ir liko ištikimas jos idealams – rodyti šiuolaikinį žmogų sudėtingais pasirinkimo momentais. Ir ankstyvieji K. Zanussio filmai („Šeimyninis gyvenimas“, „Apsauginės spalvos“, „Iliuminacija“), ir jo vėlesni kūriniai („Gyvenimas kaip lytiniu keliu platinama mirtina liga“, „Persona non grata“) iki šiol verčia diskutuoti apie šiuolaikinio žmogaus moralinį pasirinkimą.
Kaip ir būdinga K. Zanussio kūrybai, spektaklyje „Hybris (Puikybė)“ nagrinėjamos tiek universalios, moralės ir galios temos, tiek sociopolitinės problemos. Spektaklyje susiduria istorijos studentas Konradas (Artūras Dubaka) ir žymus humanitarinių mokslų profesorius Adamas (Vidas Petkevičius). Konradas siekia tam tikrų atsakymų, liečiančių ne tik jo šeimos, bet ir visos šalies istoriją.
Pasirodo, visų gerbiamo profesoriaus praeitis itin miglota ir korumpuota – Adamas, buvęs komunistų partijos aktyvistas, dalyvavo malšinant partizaninį judėjimą, 6 deš. universitetų „valymuose“. Tačiau, regis, jis puikiai anestezavo savo sąžinę ir sunaikino visus įkalčius. Tuo tarpu Konradas ryžtasi stoti akis į akį su skausminga šalies bei šeimos praeitimi ir reikalauti, kad Adamas prisiimtų moralinę atsakomybę už savo veiksmus.
„Man įdomūs Zanussio dramaturginiai sprendimai, netradiciškai išspręsta mano personažo, profesoriaus Adamo, linija. Manau, būtina atskleisti, kaip žmogus nuo mažų dalykų, vis labiau ir labiau susiduria su savo amoralių veiksmų padariniais ir tampa savo veiksmų įkaitu. Manau, kad „Hybris (Puikybė)“ – universali pjesė ir yra ypač aktuali postsovietinėms šalims.“ – mintimis apie K.Zanussio spektaklį dalijosi V.Petkevičius.
Hybris (gr. nuodėminga didybė) – ribų, kurias nubrėžia dievai peržengimas. Antikos požiūriu, hybris pasekmė – dievų kerštas. Antikos žmonės tikėjo, kad dievų tvarkomas ir valdomas pasaulis yra darnus, tvarkingas vienis, kurio kiekvienas daiktas ir reiškinys turi ribas. Manyta, jog žmogaus elgesys turi irgi tokias pat ribas. Jų peržengimas, visuotinės ir nepavaldžios žmogui tvarkos pažeidimas, saiko neturėjimas, puikybė prieš dievus ir buvo vadinama hybris.
***
Krzysztofas Zanussi gimė 1939-aisiais Varšuvoje, Lenkijoje. Varšuvos universitete studijavo fiziką (1955-59), vėliau Jogailos universitete Krokuvoje studijavo filosofiją (1959-62). 1966-aisiais baigė režisūros studijas Lodzės kino mokykloje.
Garsiausi jo filmai: „Iliuminacija“ („Iluminacja“, 1973, didysis prizas Ravenos ir Lokarno kino festivaliuose, specialusis žiuri apdovanojimas lenkų kino festivalyje Gdanske), „Ketvirčio balansas“ („Bilans kwartalny“, 1974, apdovanojimas Berlyno kino festivalyje), „Apsauginės spalvos“ („Barwami ochronnymi“, 1976, didysis žiuri prizas Gdansko kino festivalyje), „Spiralė“ („Spirala“, 1978, ekumeninės žiuri apdovanojimas Kanų kino festivalyje, apdovanojimai Gdansko, Panamos kino festivaliuose), „Konstanta“ („Constans“, 1980, komisijos ir ekumeninės žiuri apdovanojimai Kanų kino festivalyje, apdovanojimai Panamos, Gdansko kino festivaliuose), „Imperatyvas“ („Imperative“, 1982, specialusis žiuri apdovanojimas Venecijos kino festivalyje), „Gyvenimas kaip lytiniu keliu platinama mirtina liga“ („Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową“, 2000, apdovanojimai Maskvos ir Gdynės festivaliuose, Lenkijos kino akademijos „Auksiniai ereliai“ už geriausią režisūrą, geriausią filmą, scenarijų), „Persona non grata“ (2005, specialusis žiuri apdovanojimas Gdynės kino festivalyje).
Per 50 metų trukusią karjerą Krzysztofas Zanussi sukūrė daugiau kaip 30 vaidybinių ir dokumentinių filmų. Jis taip pat yra teatro režisierius ir kelių knygų autorius. Lenkijos atgimimo ordino kavalierius, Vatikano popiežiškosios komisijos kultūros reikalams konsultantas, Europos kino akademijos narys.
TeatrasKinasKrzysztofas Zanussis
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.