Jaunųjų režisierių dirbtuvės išplaukė į tarptautinius vandenis

2016 m. rugpjūčio 19 d. 10:22
Indrė Jonušytė
Trečius metus iš eilės Juozo Miltinio dramos teatre režisūrinių ir aktorinių eksperimentų stovykloje save išbandė jaunieji režisieriai. Šiųmetė stovykla gerokai skyrėsi nuo kitų dviejų, vykusių pernai ir užpernai. Ji pakeitė savo formatą – peržengė tiek valstybių, tiek teatrų ribas ir vadinosi „North/Baltic/Theater“.
Daugiau nuotraukų (12)
Kūrybinėse dirbtuvėse dvi savaites darbavosi penki jaunieji režisieriai: lietuvė Margarita Bareikytė, Justinas Murray‘us iš Anglijos, Dagas Thelanderis iš Švedijos, Tomashas Leszczynskis iš Lenkijos ir Daniela Atiencia iš Kolumbijos.
Kūrybines varžytuves laimėjo lenkas
Tęstinės režisūrinių ir aktorinių eksperimentų stovyklos organizatorė Sandra Latanauskaitė aiškino, kad projektu siekiama skatinti bendradarbiavimą tarp jaunųjų menininkų ir institucijų, lavinti jaunųjų režisierių ir aktorių profesinius įgūdžius, vienoje erdvėje pristatyti įvairius teatrinius žanrus bei metodologijas. Be to, jaunieji režisieriai tikisi, kad jų kūrybiniai bandymai pavyks, o trumpos spektaklio ištraukos pavirs tikrais spektakliais.
Iš penkių jaunųjų režisierių pasirinktų ir parodytų spektaklių ištraukų, režisūrinių ir aktorinių eksperimentų stovyklos komisija išskyrė lenko T.Leszczynskio darbą. Jis paruošė ir parodė šiuolaikinio rusų dramaturgo Michailo Durnekovo pjesės „Karas dar neprasidėjo“ ištrauką.
J.Miltinio dramos teatro vadovas Linas Marijus Zaikauskas teigė, kad režisieriaus T.Leszczynskio spektaklį planuoja statyti 2017 metais.
Talkino ir kviestiniai aktoriai
Dvi savaites jaunieji režisieriai kartu su Juozo Miltinio dramos teatro ir kviestiniais aktoriais iš Lietuvos ir užsienio teatrų scenų bei vaidybos mokyklų repetavo ištraukas iš pasirinktų pjesių.
Aktorių komandoje buvo Simonas Mozūra, Živilė Virkutytė, Donatas Kaikaris, Jonas Braškys, Taura Kvietkauskaitė, Sigita Pikturnaitė, Martynas Klementjevas, Tomas Pukys, Eleonora Koriznaitė, Toma Razmislavičiūtė-Juodė, Julius Tamošiūnas ir Emilis Pavilionis.
Prie projekto prisidėjo scenografė Barbora Šulniūtė. Ji apipavidalinti visų penkių spektaklių ištraukas.
Rinkosi šiuolaikinę dramaturgiją
Šių metų dirbtuvių dėmesio centre – aktuali ir provokuojanti šiuolaikinė dramaturgija. Lenkų režisierius Tomaszas Leszcynskis pasirinko statyti ištrauką pagal Mikhailo Durnenkovo juodojo humoro komediją „Karas dar neprasidėjo“. Kūrinyje pasakojama apie paprastus žmones, jų kasdienes problemas. Tačiau ore jaučiamas tvyrantis ateinančios tragedijos aidas.
Švedas Dagas Thelanderis pasirinko ištrauką pagal Davido Mameto pjesę „Oleana“. Pjesės siužeto centre – galios santykiai tarp universiteto dėstytojo ir vienos iš jo studenčių. Meistriškai parašytas kūrinys žiūrovus verčia mąstyti apie sudėtingus tiesos ir galios susikirtimus. Šią D.Mameto pjesę pirmasis pastatė Harold‘as Pinter‘is 1990 metais Londone.
Britas Justinas Murray pasirinko naujausią ir Londono scenoje tikrą teatrinę audrą sukėlusią Duncano Macmillano pjesę „Žmonės, vietos ir daiktai“. Joje aštriai analizuojamos įvairios priklausomybės – alkoholis, narkotikai, teatras ir kitos bei jų gydymo metodai, bandymai išgyventi šiuolaikiniame pasaulyje. Pjesė pirmą kartą pastatyta Nacionaliniame teatre Londone. Margaritą Bareikytę sudomino Yasminos Reza pjesė „Menas“. Populiarios prancūzų dramaturgės komedijoje keliami klausimai apie meną ir draugystę, žmogiškuosius santykius, tarpusavio bendravimą. Y.Reza pjesė „Menas“ 1997 m. Panevėžio dramos teatre yra pastatęs bulgarų režisierius Peteris Stoičevas.
Tuo tarpu kolumbietė Daniela Atiencia ėmėsi Nobelio premijos laureato Mario Vargaso Llosos kūrinio pagal arabų pasakų rinkinio „Tūkstančio ir vienos nakties“ adaptacijos. Tai ne tik pasakos atkartojimas, bet ir bandymas išsiaiškinti, kokia iš tiesų yra Šecherezada bei ką apie jos įžvalgumą ir manipuliacijas mano karalius.
Papildoma galimybė jauniesiems teatralams
Idėja rengti Lietuvos aukštąsias mokyklas baigusių jaunų teatro specialistų režisūrinius bandymus Panevėžio teatre atsirado 2013 metais.
Projekto sumanytoja, VšĮ „Artsfera“ vadovė, iš Panevėžio kilusi 32 metų režisierė Sandra Latanauskaitė teigė, kad vienas pagrindinių dirbtuvių tikslų – suteikti jauniems menininkams galimybę pranešti žinią apie save, padėti įsilieti į teatro pasaulį.
Pasak jos, projekto perspektyva džiugina. „Jau pernai metais suplanavome, kad projektas bus tarptautinis ir laboratorinę stovyklą kviesime jaunuosius režisierius ne tik iš Lietuvos. Planas pasitvirtino ir stovyklos darbe dalyvavo jaunieji režisieriai iš Lenkijos, Švedijos, Anglijos, Kolumbijos ir žinoma Lietuvos. Taigi, kaip ir planavome, išplaukėme į tarptautinius vandenis“, – džiaugėsi režisūrinių ir aktorinių eksperimentų stovyklos perspektyva S.Latanauskaitė.
Pasiteiravus, ar nebuvo sudėtinga dirbti su režisieriais, kurie į Panevėžį atvyko iš įvairių šalių, projekto autorė prajuko: „Sudėtinga nebuvo, bet kai kurie užsieniečiai režisieriai išlepę. Tačiau per porą savaičių sutarėme ir lepumo problemos buvo išspręstos“.
Kalbėti apie kitų metų planus S.Latanauskaitė neskubėjo. Anot jos, reikia pailsėti po įtempto darbo ir tik po kurio laiko galvoti, koks bus kitų metų projektas. Laboratorinės stovyklos autorė prasitarė, kad ir kitais metais galvojanti apie jaunųjų režisierių laboratorines dirbtuves. Tik dabar negalinti pasakyti, kokią stovyklos formą pasirinks.
Laimėtojas pjesę statys kitąmet
Juozo Miltinio dramos teatro vadovas Linas Marijus Zaikauskas džiaugiasi jaunųjų režisierių laboratorinėmis dirbtuvėmis. „Puiku, kad stovykla tampa tradicine. Be to, džiugu, kad ji prasiplėtė ir tapo tarptautine. Stovykloje dalyvavo net ir režisierė iš Kolumbijos! Projektą būtina tęsti. Viliuosi, kad ir kitais metais projektą finansuos Lietuvos kultūros taryba“, – pasibaigus projektui kalbėjo L.M.Zaikauskas.
Pasak jo, pasirinkta jaunojo lenkų režisieriaus T.Leszcynskio spektaklio „Karas dar neprasidėjo“ ištrauka patiko ne tik jam.
„Už ją balsavau ne tik aš, bet ir kiti komisijos nariai – Klaipėdos, Vilniaus, Šiaulių teatrų atstovai. Jau sutariau su jaunuoju režisieriumi, kad spektaklis bus statomas 2017 metais. Tiesa, jo statymui teks paieškoti finansavimo.
Beje, patiko ir jaunosios lietuvaitės M.Bareikytės darbas. Jos spektaklio ištrauka labiausiai patiko žiūrovams, bet pasirinktos Y. Reza pjesės „Menas“ statyti neplanuojame. Šią pjesę Panevėžio dramos teatre 1997 metais pastatė režisierius Peteris Stoičevas“, – aiškino pasirinkimą J. Miltinio dramos teatro vadovas. Bet tuoj pat pridūrė: „Su režisiere M.Bareikyte bendravimą galvojame tęsti. Jos režisūriniai bandymai įdomūs.“
Naujasis J. Miltinio dramos teatro vadovas priminė, kad teatre jau buvo parodytas antrųjų „Jaunų režisierių dirbtuvių“ laimėtojos Monikos Klimaitės spektaklis – Marko Ravenhillo „Baseinas (be vandens)“. Galimybę išpildyti pirmosiose „Jaunųjų režisierių dirbtuvėse“ pristatytą eskizą gavo ir aktorius bei režisierius Marius Meilūnas, sukūręs monospektaklį pagal Albert'o Camus romaną „Krytis“.
Tik gaila, kad vėliau net respublikinio Kamerinių spektaklių festivalio laureatu tapęs „Baseinas (be vandens)“ Panevėžyje tikriausiai nebebus rodomas, nes spektaklyje vaidinę jauni aktoriai čia jau nebedirba. „Krytis“ apskritai nerado vietos repertuare, buvo bene tik kartą parodytas „Tauros lofto“ klube.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.