Liepos 22–23 dienomis didžiausiame Graikijos antikiniame Epidauro teatre buvo parodyta režisieriaus Cezario Graužinio premjera – Eschilo tragedija „Septynetas prieš Tėbus“.
Prieš ketverius metus C. Graužinis tapo pirmuoju istorijoje lietuvių teatro kūrėju, kuriam teko garbė pastatyti spektaklį Epidaure. Lietuvio darbą – Sofoklio tragediją „Karalių Edipą“ – publika priėmė nuoširdžiai ir džiaugsmingai. Tąkart spektaklį šalies teatro visuomenė įvardijo „stipriausiu antikinės tragedijos pastatymu per pastaruosius dešimtmečius“. O kasmet rengiamuose apdovanojimuose lietuvių režisierius pelnė Graikijos teatro ir muzikos kritikų sąjungos prizą už geriausią senosios graikų dramos pastatymą.
Šią vasarą statydamas „Karaliaus Edipo“ tęsinį, režisierius akcentavo politinę ir metafizinę prakeiktųjų Edipo vaikų žūties reikšmę. Valstybiniame Šiaurės Graikijos teatre režisuotas spektaklis „Septynetas prieš Tėbus“ kalba apie tai, kad ieškodami savo mirtino priešo, galime netikėtai atrasti jį savo paties viduje...
Ir šįkart C.Graužinio gerbėjai gali pasidžiaugti panegirika režisieriui. Naujasis jo kūrinys buvo pagerbtas audringais publikos plojimais, o Graikijos spaudoje netrukus pasirodė entuziazmo kupinų teatrologų atsiliepimų. Pateikiame jų ištraukas.
„Kol kas geriausioje šią vasarą Epidauro premjeroje Cezaris Graužinis prieš Eschilo valią leido Eteokliui ir Polineikui susigrumti brolžudiškoje kovoje“. (Poetiška dvikova vainikavo spektaklį, dienraštis TA NEA, 25/07/2016, Maria Adampoulou)
„Dviejų brolių kova pavirto gryna Poezija. Mirtinoje dvikovoje jie naudojo ne ginklus ir ne kumščius, o apsikabinimus... Ir finale publika atsistojo. Tarsi nematomos spyruoklės pametėta...“ (Poetiškas mirtinas brolių apsikabinimas, dienraštis TA NEA, 26/07/2016, Pavlos Agiannidis)
„Cezario Graužinio spektaklis „Septynetas prieš tebus“ sužavėjo senojo Epidauro teatro publiką. [...] Dramatizmo viršūnę spektaklis pasiekia, kai du broliai, kuriuos vaidina Yannis Stankoglou (Eteoklis) ir Christos Stylianou (Polineikas), susikauna laikydami rankose du skydus. Vilkintys baltus marškinius ir juodas kelnes aktoriai primena paprastus graikų vaikinus, pasiruošusius šokti liaudies šokį, bet, jų vaidinamiems herojams atsidusus paskutinį kartą, matome juodu vis dar stovinčius apsikabinusius. Žiūrovai krūpteli nuo sukrečiančio mirties įvaizdžio, kurį, beje, sustiprina jaudinanti Dimitrio Theochario muzika“. („Septyneri“ buvo nuostabūs, dienraštis TO VIMA, 24/07/2016, Yannis Zoumboulakis)
„Lietuvis Cezaris Graužinis, priėmęs iššūkį pastatyti Eschilo „Septynetą prieš Tebus“, nugalėjo: sukūrė aukščiausios prabos spektaklį, sužavėjusį visus – ir paprastus žiūrovus, ir teatro gurmanus“. (Cezaris Graužinis nugalėjo, dienraštis I KATHIMERINI, 26.07.2016, Apostolos Lakasas)
„Nugalėtojas? Absoliutus. Valstybinis Šiaurės Graikijos teatras, atvykęs į Epidaurą su retai statoma Eschilo tragedija „Septynetas prieš Tėbus“, pelnė garbės ne vien dėl savo pasirinkimo, bet ir dėl įspūdingo rezultato. Puikiai įkūnytas žodis ir vaizdas – Cezario Graužinio, pateisinusio visus lūkesčius, nuopelnas. [...] Finale spektaklio režisierius nusilenkė pagrindinį vaidmenį sukūrusiam Christui Stylianou (kuris atsakė tuo pačiu) ir visai trupei spektaklio, kuris, atrodė, buvo kuriamas čia ir dabar, mūsų akivaizdoje“. (Jaudinanti Eteoklio ir Polineiko kova Epidaure, dienraštis ETHNOS, 25/07/2016, Antigoni Karali)
„Cezaris Graužinis išleido labai žavų, poetišką, paprastomis priemonėmis sukurtą, bet turtingą prasmių vaidinimą. [...] Atrodo, kad Graužinio tikslas buvo paskelbti ar įrodyti, kad niūrus, geometriškas, nerimo kupinas ir ne kiekvienam suvokiamas Eschilo šedevras (kuris kai kam – tobuliausio dramatizmo pavyzdys) gali būti pateiktas šiuolaikinei publikai patraukliai, jaudinamai, ir – kodėl gi ne? – stulbinančiai“. (Paprasti piliečiai, savo miesto gynėjai, dienraštis EFIMERIDA TON SINTAKTON, 25/07/2016, Grigoris Joannidis)
„Žiūrėdami Cezario Graužinio spektaklį supratome, kad gali būti, jog mūsų priešai slepiasi ne kur kitur, bet mumyse. [...] Yanis Stankoglou meistriškai atliko Eteoklio vaidmenį. Jo dubleris Christos Stylianou suteikė progą suvokti personažą dar plačiau. [...] Spektaklį režisavo lietuvis Cezaris Graužinis. Savo darbą atliko kliaudamasis paprastumu ir švara, neprovokuodamas, neišradinėdamas nevykusių naujovių, likdamas ištikimas kiekvienai tragedijos detalei. [...] Valstybinis Šiaurės Graikijos teatras ir Epidauro erdvė sugebėjo išplėšti mus iš mūsų kasdienybės, giliai sukrėsti, ir privertė iš naujo atrasti bendražmogiškas vertybes...“ („Septynetas prieš Tėbus“ Epidaure, portalas protothema.gr, 25/07/2016, Antzi Tsioli)
„Valstybinio Šiaurės Graikijos teatro pasirodymas buvo geriausias per pastarąjį laikotarpį.
Buvo verta apsilankyti spektaklyje net vien tik dėl Eteoklio ir Polineiko dvikovos, kurios metu broliai nuolatos vis apkabina vienas kitą. Apkabina žiauriai. Vyriškai. Kovingai. Jie vis apsikabina, lyg smaugdami vienas kitą, kad vėliau skausmingai atsiskirtų, bet vien tik dėl to, kad ir vėl galėtų apsikabinti. Kad pagaliau nurimtų ledo šaltumo glėby. Kad numirtų. Eteoklis ir Polineikas Cezario Graužinio spektaklyje miršta stovėdami, stipriai gniauždami vienas kitą. Kaip du broliai, karo ir to paties prakeiksmo vaikai. Kad paliktų publikos atmintyje labiausiai sukrečiančią sceną, matytą šiuometiniame Epidauro festivalyje“. (Septynetas prieš Tėbus, 7000 žiūrovų, daug šūksnių „bravo“, Portalas thetoc.gr. 26/07/2016)
„Spektaklis pasižymi tvirta ir skaidria teksto, muzikos, judesio, garso, režisieriaus sprendimų ir aktorių vaidybos aukščiausio lygio derme! Aktoriai tiesiogine prasme maudosi prakaite ir purve, kad tobulai išreikštų Eschilo kūrinio esmę!“ (Nepraleiskite Cezario Graužinio „Septyneto prieš Tebus“, portalas boro.gr 25/07/2016, Anna Drouza)
„Tragedija, suvaidinta praeitą penktadienį ir šeštadienį antikiniame teatre susilaukė karštų žiūrovų plojimų, kurių daugelis apibūdino spektaklį kaip geriausią iš matytų pastaraisiais metais“. (Eteoklio ir Polineiko susidūrimas Epidaure, dienraštis DIMOKRATEA, 25/07/2016)
„Žiūrovai liko be žado, Senąjame Epidauro teatre išvydę lietuvių režisieriaus Cezario Graužinio su pagarba tradicijai ir antikinio teatro erdvei pastatytą Eschilo tragediją „Septynetas prieš Tėbus“. (Spektaklis, vertas Antikinio Teatro Portalas anagnostis.org, 25/07/2016)
***
Šiais metais Graikijos Epidauro festivalis yra išskirtinis Lietuvai. Kitą savaitę po C.Graužinio premjeros, tame pačiame teatre savo spektaklį pristatė kitas lietuvis Rimas Tuminas, atvykęs iš Maskvos su savo Rusijos valstybinio Vachtangovo teatro trupe suvaidinti „Edipo karaliaus“ premjeros.
o naujausią lietuvišką C.Graužinio pastatymą galima išvysti teatro „cezario grupė“ repertuare. Čia rodoma tautinė pankoratorija pagal K.Binkio poemą „Tamošius Bekepuris“. Pirmasis spektaklis naujame sezone – rugsėjo 24 d. sostinės Menų spaustuvėje.