Tačiau kaip tik toks, artimas ir lietuvio širdžiai, kūrinys – Peterio Vasko „Lauda“, simbolizuojantis latvių tautos maldą, sukurtas pagal psalmę „Laudate Dominum“, bene labiausiai suvirpino koncerto klausytojų sielos stygas. Jis atskleidė įspūdingą LNSO skambesio pilnatvę, rodėsi, užpildė visą Kongresų rūmų erdvę.
Latvijos nacionalinis simfoninis orkestras turi kuo didžiuotis. Šiemet jis mini 90-metį! Apie šį kolektyvą sukasi šalies muzikos gyvenimas. Net keturis kartus jis pelnė aukščiausią Latvijos muzikos apdovanojimą – Didįjį muzikos prizą.
Pasak A.Puogos, orkestrui dar neprireikė pastiprinimo iš užsienio, nors latvių muzikantų, kaip ir lietuvių, galima aptikti Skandinavijos, Vokietijos, kitų šalių orkestruose – nemažai gabiųjų išvyksta.
„Rengdami konkursus į atsakingas pareigas orkestre kviečiame juose dalyvauti ir užsieniečius, tačiau saviškiai visada pasirodo geriausiai. Mes laimingi, kad pagrindines pozicijas orkestre užima jauni, stiprūs, talentingi Latvijos atlikėjai“, – džiaugėsi A.Puoga.
Pats maestro šiam kolektyvui vadovauja tik nuo 2013-ųjų, bet jau spėjo jį pristatyti prestižinėse Frankfurto „Alte Oper“, Paryžiaus Eliziejaus laukų teatro, kitose salėse. Menininkas tęsia šlovingas latvių dirigavimo tradicijas – po studijų Latvijos J.Vytuolio muzikos akademijoje jis sėmėsi patirties iš garsiojo tautiečio Mariso Jansono, jau dirigavo keliems elitiniams Europos ir Azijos orkestrams.
Vilniuje A.Puoga ramiai ir elegantiškai vykdė savo misiją akompanuodamas smuiko virtuozei Evai Binderei L.van Beethoveno Smuiko koncertą, interpretuodamas D.Šostakovičiaus Pirmąją simfoniją. Ne veltui, be dirigavimo, jis studijavo ir filosofiją Latvijos universitete. „Man tai padeda ne tik suvokti kompozitorių epochą ir idėjas, bet taip pat – bendrauti su muzikantais“, – aiškino dirigentas.
Keista, kad net 15 metų prireikė atgaivinti maestro Gintaro Rinkevičiaus ir Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro (LVSO) sumanytą Baltijos orkestrų festivalį. Artimiausi kaimynai turėtų keistis koncertais dažniau – tiek daug vieni apie kitus nežinome.
Balandžio 15-ąją orkestrų festivalį Kongresų rūmuose užbaigs jo įkvėpėjai. G.Rinkevičius pirmą kartą Lietuvoje diriguos I.Stravinskio „Šventąjį pavasarį“. Vakaro programoje taip pat skambės P.Čaikovskio Pirmasis fortepijono koncertas, kurį su LVSO atliks pianistas Aleksandras Paley.