Lukas Geniušas P. Čaikovskio konkurse – antras

2015 m. liepos 1 d. 18:21
Milda Augulytė
Liepos 1-osios pavakare Maskvos Piotro Čaikovskio koncertų salėje oficialiai paskelbti ir apdovanoti XV tarptautinio P.Čaikovskio konkurso, skirto šio kompozitoriaus gimimo 175-osioms metinėms, nugalėtojai. Lietuvai ir Rusijai atstovavęs 24 metų pianistas Lukas Geniušas užėmė antrąją vietą, kurią pasidalijo su amerikiečių pianistu George'u Li. Pirmąją vietą pianistų konkurse užėmė rusas Dmitrijus Maslejevas.
Daugiau nuotraukų (4)
L.Geniušui bus įteiktas sidabro medalis ir 20 tūkstančių JAV dolerių premija.
Dalyvauti viename prestižiškiausių pasaulyje konkursų pretendavo 623 muzikai iš 45 šalių.  Pianistų finale, be L.Geniušo, grojo rusų muzikantai D.Maslejevas, Sergejus Redkinas, Daniilas Charitonovas, amerikietis G.Li ir prancūzas Lucas Debargue‘as. 
Dar po pirmojo turo „Classical Music News“ pavadino L.Geniušą vienu konkurso favoritų: „Grojo muzikantas iš didžiosios raidės, už kurio pečių – protėvių patirtis, o geriausios maskvietiškos fortepijono mokyklos tradicijos įrašytos jo DNR.“ Pasak „Classical Music News“, L.Geniušas darė įspūdį, lyg pergalė P.Čaikovskio konkurse būtų jau seniai jo įveiktas etapas, ir dabar konkurso scenoje jis skambintų savo malonumui.
„Pianistą mažiausiai jaudino konkurso ažiotažas: jis „tiesiog“ nuostabiai grojo solinį koncertą konservatorijos Didžiojoje salėje. Tai buvo muzika. Tai buvo grojimas, priverčiantis užmiršti konkursą, recenzijas, transliacijas“, – rašė „Classical Music News“.
L.Geniušas pirmajame ture grojo Johanno Sebastiano Bacho Preliudą ir fugą a-moll, GTK, II t., BWM 889, Nr.20,  Ludwigo van Beethoveno Sonatą fortepijonui Nr.3 C-dur, Piotro Čaikovskio Romansą f-moll ir Humoristinį skerco, Fryderyko Chopino Etiudą a-moll, op. 10, Nr. 2,  Sergejaus Rachmaninovo Etiudą-paveikslą C-dur, op. 33, Nr.2  ir Ferenco Liszto „Laukinę medžioklę“ iš vieno sudėtingiausių kūrinių fortepijoninės muzikos istorijoje – ciklo „Dvylika transcendentinių etiudų“. 
Luko tėvas, taip pat pianistas Petras Geniušas, konkurso išvakarėse portalui lrytas.lt kalbėdamas apie sūnaus pasirinktą programą, pabrėžė: „Ji labai sudėtinga. Jau pirmajame ture skambės F.Liszto „Laukinė medžioklė“ – vienas akrobatiškų etiudų. Drąsus poelgis jį groti. Finalui jis pasirinko P.Čaikovskio 2-ąjį koncertą. Nors 2-uoju koncertu niekas nėra laimėjęs P.Čaikovskio konkurso, Lukas, nepaisydamas konjunktūros, vis tiek jį pasirinko, nes šis sudėtingesnis už 1-ąjį. Kitas finalo kūrinys – Sergejaus Rachmaninovo 3-iasis koncertas. Du sudėtingi kūriniai. Antrajame ture jis gros Johannesą Brahmsą, Sergejų Prokofjevą – vėlgi nėjo paprastesniu keliu, kad, būdamas F.Chopino specialistas, rinktųsi šio kompozitoriaus stambiąsias formas. Programa tikrai solidi, o dabar reikia, kaip kas mokame, linkėti jam sėkmės.“ 
Sėkmė pianisto neaplenkė, nors jis ir nusileido D.Maslejevui, kurį muzikos apžvalgininkai vadino tikru muzikantu tyrėju, nebijančiu sunkių temų.
Savo ruožtu L.Geniušą muzikos apžvalgininkai irgi apdovanojo komplimentais, vadino garso, judesio, struktūros, emocijos aristokratu. „Vienus verčia suklusti jo geležinė ištikimybė aukštajai tradicijai ir neblėstantis tono taurumas, ar tai būtų F.Chopino tamsi melancholija, S.Prokofjevo 7-osios sonatos įniršis, ar bethoveniškai švytintis Wolfgango Amadeaus Mozarto 20-asis koncertas. Kitus, atvirkščiai, traukia įtampa, atsirandanti erdvėje tarp nepriekaištingo skonio ir gyvo, bet santūraus, ne mokykliško jausmo“, – gėrėjosi muzikos apžvalgininkai. 
P.Čaikovskio konkurso rezultatai
Pianistai: ketvirtas - prancūzas Lucas Debargue‘as, trečia vieta ir bronzos medalis – Sergejus Redkinas ir Daniilas Charitonovas (Rusija),  antra vieta ir sidabro medalis – Lietuvai ir Rusijai atstovaujantis Lukas Geniušas ir amerikietis George's Li,  pirma vieta ir aukso medalis – Dmitrijus Maslejevas (Rusija)
Smuikininkai: ketvirta premija - Bomsori Kim iš Pietų Korėjos ir Clara Jumi Kang (Vokietija), trečia premija ir bronzos medalis -  Haikas Kazazjanas (Rusija), Aleksandra Konunova (Moldova), Pavelas Miliukovas (Rusija), antra vieta ir sidabro medalis - Yu Chien Tsengas iš Taivano.
Violončelininkai: šeštas – Olandijos atstovas Johnathanas Roozemanas,  penkta – Pietų Korėjos atstovė Seung Min Kang, ketvirtas – Pablo Fernandezas (Ispanija), trečias - Aleksandras Buzlovas (Rusija), antras – Aleksandras Ramas (Rusija), pirmas - Andrejus Ionita (Rumunija).
Vokalistės: ketvirtąją premiją laimėjo Antonina Vesenina (Rusija), trečiąją premiją ir bronzos medalį -  Mane Galojan (Armėnija),  antrąją premiją ir sidabro medalį – Svetlana Moskalenko (Rusija), pirmąją premiją ir aukso medalį laimėjo Julija Matočkina (Rusija).
Vokalistai: ketvirtas – Dmitrijus Grigorjevas (Rusija), trečias – Pietų Korėjos atstovas Hansungas Yoo, antras – Chuanyue Wangas (Kinija), pirmas – Ariunbaataras Ganbaataras (Mongolija).
KultūraMuzikaLukas Geniušas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.