Apie šokėją J. Droniną: „Įžengė į absoliutų baleto elitą“

2015 m. sausio 29 d. 10:38
Milda Augulytė
„Angeliška ir efemeriška, pasiekė tokios lengvybės, kad keletą sykių atrodė, jog ji šaiposi iš žemės traukos“, – taip apie  Lietuvoje užaugintą baleto žvaigždę Jurgitą Droniną rašo užsienio kritikai. Penktadienį tuo dar kartą galės įsitikinti ir Lietuvos žiūrovai.
Daugiau nuotraukų (1)
Lietuvoje augusi, čia Nacionalinės Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklos Baleto skyrių baigusi J.Dronina dabar yra Nyderlandų nacionalinio baleto primabalerina. Vilniuje ji šoks indų šokėją Nikiją Ludwigo Minkaus balete „Bajederė“, kurio choreografija dažnai laikoma aukščiausio lygio simfonizmo atitikmeniu šokyje. Tai tarsi poema apie šokį, prisiminimus ir laiko tėkmę.
Po Nikijos vaidmens premjeros 2006 m. Stokholme, Švedijos karališkojo baleto scenoje, „Dansportalen Stockholm“ kritikas rašė: „Jausminga ir techniškai nepriekaištinga J.Dronina savo šviesiu ir pažeidžiamu įvaizdžiu sukuria itin kerintį ir jaudinantį jaunos šventyklos šokėjos tragiško likimo paveikslą.“ Ir pridūrė, kad šiuo vaidmeniu J.Dronina „įžengė į absoliutų baleto elitą“.
Vaidmenį gludina nuolatos
Nikija – pirma didelė J.Droninos partija. Ji balerinos repertuare atsidūrė tuomet, kai ji dar šoko Švedijos karališkajame balete.
J.Dronina prisimena: „Anuomet Stokholme dar net nebuvau primabalerina, šokau kordebalete. Į mūsų teatrą atvyko balerina ir choreografė Natalija Makarova paruošti spektaklio. Tuomet man buvo patikėtas vieno iš trijų Šešėlių partija. Tačiau N.Makarova mane pastebėjo ir įtraukė į Nikijos atlikėjų sąrašą.
N.Makarova man visuomet buvo ir bus viena nuostabiausių balerinų – klasikinio baleto idealas. Darbą su šia legenda vertinu kaip gyvenimo suteiktą dovaną. Natalijos padedama parengiau Nikiją ir Odetą-Odiliją – savo pirmąsias dideles partijas, tad jos iki šiol man yra vienos brangiausių.
Ilgainiui, kaupiantis patirčiai, vaidmuo keitėsi, tobulėjo. Amsterdame dirbu su pedagogu Guillaume'u Graffinu, Paryžiaus operos ir American Ballet Theater primarijumi. Manau, kad šis, kaip ir kiekvienas kitas, mano vaidmuo ir toliau bręs priklausomai nuo kiekvieno naujo pedagogo ar repetitoriaus braižo ir mano vidinio augimo. Pirmosios žinios apie bet kokį vaidmenį yra svarbiausias pagrindas, bet labai svarbu toliau augti, neužsisklęsti. Nemanau, kad kada nors turėsiu galutinę interpretaciją.“
Balerina džiaugiasi, kad yra šokusi skirtingus šio baleto pastatymus įvairiose pasaulio scenose.
„Tuomet galiu kitaip pažvelgti į choreografiją ir net kitaip išgirsti muziką“, – sakė 28 metų J.Dronina.
Surado nuolatinį scenos partnerį
Į Lietuvą J.Dronina atvyksta su savo dabartiniu scenos partneriu, Nyderlandų nacionalinio baleto primarijumi Isaacu Hernandezu, jau matytu Lietuvos publikai.
Praėjusių metų pabaigoje jie abu buvo apdovanoti Alexandros Radius premija. Buvusios Olandijos primabalerinos vardu pavadinta premija jau 26 metus teikiama jauniesiems baleto talentams. Ir pirmą kartą per 26 metų istoriją ji buvo skirta dviem artistams. Kaip pranešė Olandijos žiniasklaida, žiuri negalėjo kitaip pasielgti – abu šokėjai tiesiog tobuli.
Iš Meksikos kilęs 24 metų I.Hernandezas vadinamas vienu perspektyviausių jaunųjų šokėjų. Nyderlandų nacionalinio baleto trupėje jis nuo 2012 metų, o 2013-ųjų gruodį buvo paaukštintas į primarijus po vaidmens „Miegančiojoje gražuolėje“. Dabar jiedu su J.Dronina yra Nyderlandų nacionalinio baleto trupės pagrindinė pora.
Jurgita Isaacą pažįsta jau seniai – dar nuo 2005 metų konkurso Maskvoje. Tik tuomet jis varžėsi jaunųjų grupėje, o Jurgita – suaugusiųjų.
„Jau tuomet pastebėjau jį kaip labai talentingą šokėją, bet net nepagalvojau, kad mus likimas suves šokti kartu. Po to dar buvome susitikę Helsinkio ir Džeksono (JAV) konkursuose.
Isaacas į Amsterdamą atvyko iš San Francisko – pakeitė trupę, ieškojo partnerės. Aš tuomet dar laukiausi. Su juo sušokau savo pirmąjį spektaklį po sūnaus Damiano gimimo, tad galiu atvirai pasakyti, kad jis buvo tas žmogus, kuris matė, kaip sunku buvo sugrįžti. Tačiau jau nuo pirmųjų dienų mums buvo labai patogu šokti kartu. Tad partnerystė tęsėsi. Pastaraisiais metais apvažiavome pusę pasaulio, šokdami be atostogų ir poilsio dienų!
Rasti partnerį, kuris taip pat jaučia muziką, judesį ir šokį, kuris taip pat įsivaizduoja, kaip apskritai turi būti sušoktas spektaklis, ir siekia to idealo, yra be galo sunku. Man pasisekė, kad susitikome ir turime kartu paruošę daugybę baletų, šokome daugybėje iškilmingų koncertų“, – džiaugėsi J.Dronina, ilgai neturėjusi nuolatinio scenos partnerio.
Įdomiausia išgyventi istoriją
Lietuvos publika J.Droniną matė tik klasikiniuose baletuose, bet jos repertuare yra ir neoklasikos, moderniojo šokio. Partijas šiuolaikiniuose baletuose specialiai jai yra sukūrę Mauro Bigonzetti, Christianas Spuckas, Patrice'as Bartas, Hansas van Manenas, Rudi van Dantzigas. Naujausia – Miranda balete „Audra“ pagal Williamą Shakespeare'ą, kurį sukūrė Krzysztofas Pastoras.
„Dar nesu šokusi Jirio Kyliano kompozicijų, bet tikiuosi, kad ateityje pasiseks pašokti ir jo balete“, – nepraranda vilties pasaulinę karjerą padariusi balerina iš Lietuvos.
Nyderlandų nacionalinio baleto repertuare daug šiuolaikinių vienaveiksmių kompozicijų, bet, kaip sako balerina, pirmenybę ji teikianti klasikiniam baletui, kuris yra amžinas ir tobulėja su kiekviena karta, kuris ją verčia mąstyti, kurti, tiesiog gyventi kiekvienoje istorijoje.
„Galimybė vėl išgyventi savo herojės istoriją man kasdien suteikia įkvėpimo. Kai tik yra įdomi istorija, savita choreografija, tada nesvarbu, ar baletas šiuolaikinis, ar klasikinis. Mėgaujuosi ir vienu, ir kitu. Kad tik būtų prasminga kūryba“, – pasakojo J.Dronina.
Amsterdamas – ne galutinė stotelė?
Penkeri metai Švedijos karališkajame balete, dabar – Nyderlandų nacionalinio baleto primabalerinos vieta, kaip kviestinės solistės gastrolės po solidžius kitų kraštų teatrus – toks baleto artistės J.Droninos gyvenimas.
Ar Nyderlandų nacionaliniame balete ji jaučiasi sava? Į šį klausimą balerina atsako netikėtai: „Sava niekada Amsterdame nesijaučiau. Esu be galo dėkinga už darbo tempą, repertuarą ir patirtį, kurios įgijau šokdama su šia trupe. Turiu vieną geriausių pedagogų, kurių taip reta mūsų profesijoje. Tad skųstis tikrai nėra ko, bet sava nei mieste, nei teatre niekada nesijaučiau. Manau, kad savo teatro namų, kuriuose norėčiau praleisti likusią savo karjerą, geriausius karjeros metus, dar neradau.“
Nors savo teatro namų balerina dar nerado, bet gerbėjų turi galybę. Ar yra tarp jų įkyrių, pasiryžusių padovanoti milijoną raudonų rožių?
„Nė vieno gerbėjo dėmesys man niekada nėra įkyrus. Visuomet stengiuosi atsakyti į visų laiškus ir žinutes. Mielai skaitau komentarus ir pastabas, kiekvieno nuomonė man svarbi, nes šokame žmonėms. Siunčiame žinią iš scenos publikai, o ne sau. Na, gal šiek tiek ir sau. Juk šokdama patiriu didžiulį malonumą, tad šokame ir publikai, ir sau“, – šypsojosi Jurgita.
Trapi tarsi porcelianinė lėlė atrodanti balerina išties yra ryžtinga ir tvirta.
„Iš prigimties esu labai energingas žmogus, galiu ilgai dirbti nepavargdama. Tačiau, be abejo, labai svarbu geras poilsis, daug miego, sveikas maistas: žalumynai, salotos, žuvis. Mėgstu sūrius, kepsnį su gražgarsčių salotomis bei raudonuoju vynu, pienišką šokoladą.
Bet daugiausia energijos man suteikia šeima ir pozityvumas. Šeima yra didžiausias įkvėpėjas“, – tvirtino Jurgita.
Traukia grįžti į Lietuvą
Rusijoje gimusi, Lietuvoje augusi, Vokietijoje studijavusi, Švedijoje dirbusi, dabar Olandijoje apsistojusi artistė yra tarsi pasaulio pilietė. Ką jai reiškia Lietuva?
„Lietuva man visuomet liks vaikystės namai. Vilniuje gyvena visa mano šeima ir giminės. Myliu šį miestą ir visuomet nekantrauju į jį grįžti. Aš čia užaugau, mokiausi, noriu niekada neprarasti ryšių su šia šalimi ir pasidalyti viskuo, ko išmokau. Turiu daugybę projektų, kuriuos nekantrauju įgyvendinti“, – viltį, kad ją dar ne kartą išvysime, suteikė J.Dronina.
Vizitinė kortelė
J.Dronina  gimė 1986 metų kovo 27-ąją Saratove, Rusijoje. Vilniuje, Lietuvos rusų šeimoje, gimusi Jurgitos mama jaunystėje išvyko į Rusiją studijuoti aktorinio meno. Studijų nebaigė – Saratove ištekėjo už Jurgitos tėvo ir susilaukė dviejų dukterų. 1989 m. mama su dukterimis grįžo į Lietuvą.
Pirmąsias keturias klases Jurgita lankė Vilniaus 41-ojoje vidurinėje mokykloje, vėliau perėjo į Nacionalinės M.K.Čiurlionio menų mokyklos Baleto skyrių. Būdama moksleivė dalyvavo tarptautiniuose konkursuose Švedijoje, Prancūzijoje, Suomijoje, Rusijoje ir JAV, užėmė prizinių vietų.
2004 m. Nacionalinėje M.K.Čiurlionio menų mokykloje baigė baleto studijas.
2004-2005 m. studijavo Miuncheno (Vokietija) baleto akademijoje.
2005-2010 m. – Švedijos karališkojo teatro pirmabalerina.
Nuo 2010 m. – Nyderlandų nacionalinio baleto primabalerina.
Kelių tarptautinių baleto konkursų, pagrindinio Olandijos baleto prizo „Gulbė“, A.Radius premijos laureatė.
Vyras – Nyderlandų nacionalinio baleto trupės šokėjas, fotografas ir vadybininkas Sergejus Endinianas, gimęs Armėnijoje, bet vaikystėje su šeima išvykęs į Kanadą, užaugęs Monrealyje, studijavęs Paryžiuje.
Sūnui Damianui Ulysses'ui – dveji metai.
KultūrašokisBaletas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.