Bičiulystė su kinu MO muziejui nėra naujiena: dalis Vilniaus trumpųjų filmų festivalio veiklų muziejuje įsikūrė dar praeitais metais, didžiosios parodos „Šito pas mus nėra“ kontekste taip pat pristatyta kūnui dedikuota trumpųjų filmų programa „Kūniški reikalai“. Visgi tokio masto partnerystė – naujiena, pasiūlysianti įvairiapusę patirtį skirtingo amžiaus auditorijoms.
„Glaudžiai su mūsų parodine programa susijusios, tačiau ja neapsiribojančios patirtys – svarbus MO veiklos dėmuo. Ieškodami jungčių su kitomis kultūros organizacijomis formuojame atvirą, sugrįžti kviečiančią muziejaus erdvę. Partnerystė su Vilniaus trumpųjų filmų festivaliu – puikus pavyzdys, kaip skirtingų meno formų susitikimas muziejuje gali kurti naujus kontekstus bei atradimus“, – sako MO muziejaus programos ir auditorijos vystymo vadovė Agnė Vidugirytė.
Pasak Vilniaus trumpųjų filmų festivalio vadovės Rimantės Daugėlaitės–Cegelskienės, užsimezgusią partnerystę jungia muziejaus visapusiškas prieinamumas, rodomų filmų meninis skonis, dėmesys jaunajai auditorijai bei atvirumas naujovėms.
„Džiugina tokios organiškos skirtingų organizacijų sinergijos, kurios, net neabejoju, praturtina miesto kultūrinį repertuarą ir atveria naujas galimybes tiek vizualaus, tiek kino meno pažinimui. Šiemet festivalio metu MO muziejuje pristatysime konkursines naujausių lietuviškų trumpametražių filmų programas bei specialiąsias Kanados, JAV kūrėjų retrospektyvas ir animacinių filmų programą vaikams. Taip pat MO taps festivalio virtualios realybės „stotele“, kurioje bus rodomi pasaulinį pripažinimą pelnę ir dar nei karto Vilniuje nerodyti filmai“, – dalinasi R. Daugėlaitė–Cegelskienė.
„Trumpi, bet filmai MO muziejuje“ keturias dienas kvies į renginius, įsikursiančius skirtingose MO erdvėse. Tam, kad filmų ir renginių programą pavyktų patirti kuo platesne apimtimi, lankytojai kviečiami įsigyti specialius visos dienos bilietus, kurie leis ne tik sudalyvauti visose tą dieną vykstančiose Vilniaus trumpųjų filmų festivalio programos dalyse, bet ir aplankyti MO muziejuje veikiančias parodas.
Vakar startavę „Trumpi, bet filmai MO muziejuje“ pirmiausia kvietė atrasti vienos ryškiausių Kanados Pirmųjų Tautų kino kūrėjų pasaulyje Alanis Obomsawin dokumentinių filmų retrospektyvą. Nufilmavusi per 60 filmų ir pelniusi begalę tarptautinių apdovanojimų, menininkė iki šiol kuria kiną, net ir būdama 91-erių metų amžiaus, o keturis jos filmus MO muziejuje pristatys programos kuratorė Morgane Ferrero.
Sausio 17 d. vaizdų pėdsakais sekti pakvies JAV nepriklausomo kino kūrėjo Billo Morrisono filmai. Menininkas savo darbuose naujai interpretuoja seniai užmirštus judančius vaizdus ir yra plačiai žinomas dėl savo novatoriško požiūrio į kino kūrimą. Programą „Vaizdų pėdsakai: Billo Morrisono filmai“ pristatys jos kuratorė, profesorė, vizualumo ir kino tyrinėtoja Natalija Arlauskaitė, o po seanso žiūrovų lauks pokalbis su pačiu kino kūrėju.
Visą savaitgalį vyksianti virtualios realybės (VR) filmų programa žiūrovus pakvies į trijų skirtingų istorijų pasaulį: programoje bus galima patirti moters gyvenimo akimirkas vėjo apsuptyje, leistis į jaudinančią kelionę po afazija sergančio tėvo minčių peizažus bei pasinerti į meditatyvų pasivaikščiojimą po Lietuvos gamtos ir kultūros lobyną. Į VR filmų seansus lankytojai kviečiami registruotis iš anksto.
Sausio 18 ir 19 dienomis verta nepraleisti ir kasmet laukiamų Nacionalinių konkursinių programų, kuriose pristatomos įdomiausios trumpojo kino naujienos iš Lietuvos kūrėjų. Šiemet dviejose programose – tėvų ir vaikų santykių dramos, brandos istorijos, sudėtingos moralinės dilemos, šmaikštus lietuvių tautos portretas bei skirtingais rakursais atskleidžiama atminties tema. Nacionalinių konkursinių programų seansai bus prieinami žmonėms, turintiems negalią: jie vyks su garsiniu vaizdavimu, skirtu žmonėms su regos negalia, kuris leidžiamas per kolonėles, ir turės specialius subtitrus kurtiesiems bei neprigirdintiesiems (SKN).
Tuo tarpu jauniausių MO lankytojų vietoje įprastos Šeimų sekmadienių programos lauks ypatinga, dedikuota kinui: spalio 19 d. 11 val. Vilniaus trumpųjų filmų festivalis pasiūlys animacijos dirbtuves vaikams, kurias ves animatorius ir režisierius Antanas Skučas. Į dirbtuves lankytojai kviečiami registruotis iš anksto. Tuo tarpu programoje „Žaismingos istorijos vaikams“ trylika animacinių istorijų skirtingo amžiaus žiūrovus nukels į spalvingą ir nuotykių pilną animacijos pasaulį, kuris nustebins stilių įvairove.
Daugiau informacijos apie „Trumpi, bet filmai MO muziejuje“ renginius: https://mo.lt/trumpi-bet-filmai/
18-asis Vilniaus trumpųjų filmų festivalis vyksta sausio 15–21 d. Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose bei namų kino platformose „Žmonės Cinema“ bei „LRT Epika“. Daugiau informacijos ir išsami festivalio programa: www.filmshorts.lt.