„18-asis festivalio sezonas mums ypatingas – atnešęs prasmingus įvertinimus, kurie, tikiu, patvirtina mūsų komandos besąlygišką meilę trumpametražiui kinui ir jo sklaidai.
Praėjusių metų birželį festivalį organizuojanti agentūra „Lithuanian Shorts“ pelnė „Sidabrinės gervės“ apdovanojimą, o rudenį festivalį pasiekė žinia, kad JAV Kino meno ir mokslo akademija suteikė Vilniaus trumpųjų filmų festivaliui „Oskarų“ apdovanojimų kvalifikaciją. Ji buvo suteikta akademijai įvertinus festivalio paskutinių metų istoriją bei festivalio reputaciją tarptautiniu lygmeniu. Iš viso „Oskarų“ kvalifikaciją turinčių kino festivalių sąraše – daugiau kaip 180 kino festivalių iš viso pasaulio, ir nuo šių metų – pirmasis festivalis ir iš Lietuvos. Mums ir kūrėjams, kurių filmus pristatome konkursinėse programose, ši kvalifikacija reiškia, kad nuo šiol Vilniaus trumpųjų filmų festivalio pagrindinio prizo „Grand Prix“ nugalėtojas galės siekti „Oskaro“ nominacijos. Primenu, kad į „Grand Prix“ pretenduoja tiek tarptautinių, tiek ir nacionalinių konkursinių programų filmai“, – atidarymo metu kalbėjo Vilniaus trumpųjų filmų festivalio vadovė Rimantė Daugėlaitė–Cegelskienė.
„Festivalis ir toliau deda pastangas didinti auditorijų įtrauktį ir festivalio prieinamumą skirtingoms visuomenės grupėms. Praėjusiais metais žengėme pirmuosius žingsnius link filmų pritaikymo žmonėms su negalia, šiemet galime pasidžiaugti aktyviu darbu šioje srityje, užsimezgusiomis tvariomis draugystėmis su partneriais iš negalios organizacijų bei didėjančia pritaikytų filmų pasiūla“, – sakė festivalio vykdomoji direktorė Gabrielė Cegialytė.
Šiemet festivalio repertuarą puošia 20 pagal temas ir žanrus suskirstytų programų, tačiau festivalis – ne vien tik kinas. Tikros šventės atmosferą kurs renginiai – nuo industrijos dienų, kūrybinių dirbtuvių vaikams ar susitikimų bei pokalbių su kino kūrėjais, iki „Karaokė nakties”.
Industrijos dienose – dėmesys prieinamumui, asmeninei kino kritikai ir archyvinio kino meistriškumui
Kasmet Vilniaus trumpųjų filmų festivalis kviečia ne tik pasimėgauti kinu, bet ir audiovizualinės industrijos atstovams pristato jiems skirtus renginius. Šiais metais „Industrijos dienos“ vyks sausio 16–17 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, o programos fokusas šiemet kryps į archyvinius vaizdus analizuojančio amerikiečių režisieriaus Billo Morrisono meistriškumo kursus (vietų nebėra, tačiau kviečiame apsilankyti menininko retrospektyvoje „Vaizdų pėdsakai: Billo Morrisono filmai“, taip pat į asmeninės kino kritikos bei kino prieinamumo temas.
Nesulaužoma festivalio tradicija – „Kino naktis“
Kasmet pilnas sales žiūrovų sukviečianti festivalio programa „Kino naktis“ vyks Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose tik sausio 17 d. Dosnioje penkių valandų trukmės programoje – net dvidešimt krūpčioti, juoko ašaras braukti ir antakius kilnoti priverčiančių filmų. Tai ilgiausia festivalio programa, todėl čia apsilankyti – ne tik naktinis nuotykis, bet ir puikus būdas pamatyti didelę dalį festivalio filmų vienu kartu.
Speciali programa MO muziejuje
Šiemet Vilniaus trumpųjų filmų festivalis plečia bendradarbiavimą su didžiausiu prieinamumu žiūrovams su negalia pasižyminčia festivalio erdve – MO muziejumi. Sausio 16–19 dienomis muziejaus erdvės taps namais specialiai programai „Trumpi, bet filmai MO muziejuje“. Jos metu lankytojų lauks trumpieji Lietuvos kūrėjų filmai, užsienio kino menininkų retrospektyvos, kinui dedikuota Šeimų sekmadienio programa bei tik MO muziejuje įsikursianti išskirtinė Vilniaus trumpųjų filmų festivalio dalis – virtualiosios realybės (VR) filmų seansai, į kuriuos reikalinga registracija.
Dėmesys Gabijai Jaraminaitei aktorės kurtų vaidmenų retrospektyvoje
Šiemet festivalis pristato festivalio „Kinas po žvaigždėmis“ vadovės Andrės Balžekienės sudarytą programą „Gabija Jaraminaitė: motinystės veidai“. Gabija Jaraminaitė – neabejotinai viena aktyviausiai vaidmenis kine kuriančių šiuolaikinių lietuvių aktorių, vertinama tiek Lietuvos, tiek užsienio režisierių, o šioje programoje – keturi trumpametražiai filmai, kuriuos vienija Gabijos įkūnijami skirtingi motinystės veidai. Programos seansus Vilniuje lydės pokalbiai Andrės Balžekienės moderuojami susitikimai ir pokalbiai su Gabija Jaraminaite.
Programoje – ne tik filmai mažiesiems, bet ir kūrybinės dirbtuvės
Festivalis kviečia mažuosius kino mylėtojus mokytis iš kino ir apsilankyti kūrybinėse dirbtuvėse Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose. Dirbtuvės skirtos smalsiems 6–10 m. vaikams, trokštantiems iš arčiau susipažinti su animacijos kūrimo subtilybėmis, o po dirbtuvių dalyviai keliaus žiūrėti animacinių filmų programos „Žaismingos istorijos vaikams“. Dirbtuvės nemokamos, tačiau dalyvauti galima tik įsigijus bilietus į „Žaismingos istorijos vaikams“ seansus kino teatrų svetainėse arba kasose bei užsiregistravus internetu.
Festivalio tradicija – karaokė naktis
Sausio 18 d. bare „Paviljonas“ vyks vienas iš smagiausių ir skambiausių festivalio renginių, kuriame vakaro žvaigždėmis taps nebe aktoriai, o lankytojai. Čia vyks „Karaokė naktis“, ilgainiui tapusi festivalio tradicija ir ne tik proga demonstruoti paslėptus talentus, bet ir susipažinti su festivalio komanda, užsienio svečiais ir lietuvių kino kūrėjais.
Taip pat programoje – daugybė susitikimų su kino kūrėjais, diskusijų, filmų pristatymų ir šventiško šurmulio po seansų.
18–ojo Vilniaus trumpųjų filmų festivalio filmai bus rodomi sausio 15–21 dienomis kino teatruose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose, namų kino platformoje „ŽMONĖS Cinema“ bei „LRT Epika“.