Vos ketverių šokti pradėjusi mergina jau spėjo nustebinti daugelį – pasirodymai Nacionaliniame operos ir baleto teatre, prizinės vietos svetur ir mokytojų liaupsės – tai jau pažįstama vos 18-kos merginai.
Visai neseniai – spalio pabaigoje Ieva savo gebėjimus dar kartą įtvirtino aukso medaliu. Tarptautiniame klasikinio šokio konkurse Prancūzijoje šokėja iš Lietuvos savo judesiais užbūrė baleto žinovus.
Nacionalinę M. K. Čiurlionio menų mokyklą aktyviai remianti, prie kultūros ir meno puoselėjimo priėsdinanti „Norfa“ tapo reikšminga šio Ievos gyvenimo etapo dalimi.
Sostinėje baleto, muzikos ir dailės besimokantys talentai turi išskirtinę galimybę – gauti „Norfos“ įsteigtą stipendiją.
Šį kartą sėkmė nusišypsojo talentingajai Ievai, kurios kelionės į Prancūzijoje vykusį konkursą išlaidos buvo padengtos stipendijos lėšomis.
„Nuostabu, jog yra tokie, galintys prisidėti rėmėjai“, – apie Ievą ir jos triumfą gražiausiai žodžiais atsiliepė M. K. Čiurlionio menų mokyklos Baleto skyriaus vadovas Eligijus Butkus.
Aistra gimė pamažu
Norėdama, kad dukra šoktų, dar visai mažytei Ievai jos mama pasiūlė du variantus – baletą ir pramoginius šokius.
„Pasirinkau baletą, prasidėjo užsiėmimai, o nuo septintos klasės pradėjau lankyti M. K. Čiurlionio menų mokyklą ir nuo tada į baletą pažiūrėjau rimčiau.
Vaikystėje baletas man buvo smagi popamokinė veikla, tačiau laikui bėgant jis turėjo vis didesnį svorį. Didelės motyvacijos suteikė mokytojai, aplinkiniai, draugai – jie pastūmėjo toliau eiti šiuo keliu“, – naujienų portalui Lrytas pasakojo I. Repšytė.
Paskutinius metus mokslus Čiurlionio menų mokykloje kremtanti Ieva dalijosi, kad mokslas ten skiriasi nuo to, kaip dienas leidžia bendrojo lavinimo mokyklų abiturientai.
„Ryte turime bendrojo lavinimo pamokas, o po pietų dažniausiai prasideda specialybiniai užsiėmimai – klasikinis, charakterinis, duetinis šokis. Po to seka repeticijos ir taip visa diena prabėga mokykloje.
Prieš šio tvarkaraščio esu pripratusi. Jau turiu susidėjusi savo rutiną, išmokau laiką paskirstyti ir sau, ir mokyklai, ir draugams.
Pasitaiko dienų, kai pavargstu, rodos, norisi viską mesti, tačiau kitą dieną prabudus vėl viskas būna gerai ir suprantu, kad tai – vienkartinis jausmas“, – dalijosi balerina.
Dabar abiturientė šokdama atsipalaiduoja, pamiršta viską, kas ją supa ir jaučiasi geriau, nei bet kur kitur. Paklausta, ar scenos baimė jai nepažįstama I. Repšytė tik šyptelėjo.
„Šiek tiek baimės jaučiu visada. Tačiau į tai žiūriu iš kitos pusės. Į sceną einu pasimėgauti, parodyti, ką esu išmokusi. Kai vadovaujuosi šiomis mintimis, susitaikyti su stresu daug lengviau“, – dalijosi balerina.
Ieva – scenoje ne naujokė. Nors yra dar labai jauna, jai teko išbandyti ne vieną rimtą vaidmenį.
„Yra tekę šokti Nacionaliniame operos ir baleto teatre. Anksčiau mokykla turėjo savo spektaklį „Pelenė“ – nuo penktos iki dvyliktos klasės vaidmenys keičiasi, todėl ten vaidindama išmokau naujų manierų, judesių.
Yra tekę šokti ir kituose teatro spektakliuose – „Don Kichote“, „Korsare“.
Labai norėčiau tęsti šokio karjerą – mane labai traukia Lietuvos teartas, būtų įdomu išvažiuoti ir į užsienį, bet tai parodys laikas“, – dalijosi abiturientė.
Nepaliko abejingų
Spalio pabaigoje Ieva išvyko į Grasą – Prancūzijos miestelį, kuriame vyko jau 37-asis tarptautinis klasikinio šokio konkursas.
„Praeitais metais dalyvavau konkurse Švedijoje. Viena iš komisijos narių buvo konkurso Prancūzijoje organizatorė – ji turėjo du specialius kelialapius. Vieną jų, į šių metų konkursą, gavau ir aš.
Pagalvojau, kad šie metai mokykloje man paskutiniai, todėl tikriausi neturėsiu daugiau galimybių sudalyvauti panašaus tipo renginiuose, juolab, kad tokiose vietose galima pabendrauti, dirbti su įvairias mokytojais, įgyti daug patirtis.
Labai džiaugiuosi, kad išėjo pasimėgauti scena, parodyti save įvairiems komisijos nariams iš skirtingų pasaulio šalių, susibendrauti su kitais šokėjais.
Visą laiką į sceną stengiuosi išeiti drąsiai – manau, pasitikėjimas iš šalies labai matosi. Nors jaučiu įtampą, stengiuosi tai pamiršti, pasakyti sau, kad aš galiu ir padaryti viską – manau, tai mano sėkmės paslaptis“, – dalijosi Ieva.
M. K. Čiurlionio menų mokyklos Baleto skyriaus vadovas pridėjo, kad konkursas, kuriame dalyvavo balerina iš Lietuvos, neeilinis.
„Konkursas vyksta nuo 1988 metų. Iš pradžių tai buvo lokalus prancūzų festivalis, bet vėliau į jį prisijungė kitos šalys. Jame yra dalyvavę ir daugiau mūsų mokinių, kurie į Prancūziją vyko jau 2002 m
Pirmoji į šį konkursą vyko pirmabalerina Jurgita Dronina, ji ten pelnė aukso medalį. Konkurse yra dalyvavęs ir Edvinas Jakonis, kuris dabar šoka Londone, primabalerinos Kristina Gudžiūnaitė, Julija Stankevičiūtė.
Paskutinį kartą sidabrą 2016 m. parvežė E. Jakonis“, – apie baleto bendruomenei svarbų renginį pasakojo E. Butkus.
Šokių mokytojas negailėjo pagyrų Ievai. Pasak jo, dvyliktokė – unikali balerina.
„Ji turi prigimtinius duomenis, talentą, sceninę išvaizdą, yra intelektuali, išsilavinusi, protinga ir labai kultūringa.
Ieva turi viską, ko reikia vedančiajam solistui ir gali tapti baleto pasaulio žvaigžde. Joje viskas dera – talentas, vidinė kultūra. Taip pat mokinė universali – ji gali šokti ir šiuolaikinį, ir klasikinį šokį.
Šiemet Ieva baigs mokyklą, vyks baigiamieji egzaminai, kuriuose dalyvaus komisijos nariai iš Nacionalinio operos ir baleto, Klaipėdos, Kauno muzikinių teatrų. Tuo metu jie atsirenka sau tinkamus kandidatus.
Mokyklą baigiantys šokėjai gali dalyvauti ir pasaulinėse atrankose. Įrašyti į CV, kad esi vieno ar kito konkurso laureatė prideda svorio. Iš kitos pusės, viską reikia įrodyti čia ir dabar“, – apie Ievą ir tai, kokia yra reikšmė dalyvauti konkursuose kalbėjo Baleto skyriaus vadovas.
Pasiekti Prancūziją ir Tarptautinį klasikinio šokio konkursą Ieva padėjo M. K. Čiurlionio menų mokyklai įsteigta „Norfos“ stipendija.
I. Repšytė pasakojo, kad norintys gauti šią stipendiją mokykloje turi užpildyti parašyti prašymą ir išdėstyti, kokiems tikslams bus naudojami pinigai.
„Manau, kad tai nuostabi galimybė, leidžianti išvykti ir už Lietuvos ribų. Stipendija – didžiulė pagalba. Natūralu, kad mokinių yra iš skirtingų socialinių sluoksnių, todėl gauti lygiavertę galimybę išvykti yra puiku“, – apie „Norfos“ paramą kalbėjo abiturientė.
E. Jakonis pridėjo, kad „Norfos“ stipendija padengė Ievos kelionės išlaidas, lėktuvo bilietus.
„Kadangi kvietimą į Grasą ji gavo dar Švedijoje, startinio mokesčio mokėti nereikėjo. „Norfa“ šiuo atveju prisidėjo prie talento.
Mokykloje veikia ne tik baleto, bet ir muzikos bei dailės skyriai, visų išlaidų visiems mokiniams tik mokykla padengti negali, todėl nuostabu, jog yra tokie rėmėjai galintys prisidėti“, – džiaugėsi E. Butkus.