I. Skaržinskaitė prakalbo apie paramos įtaką Lietuvos nacionaliniam dramos teatrui: „Ji labai svarbi“

2024 m. spalio 21 d. 08:00
Tikriausiai daugelis pritartų, kad kultūra – tautos sielos atspindys, jungiantis praeitį su dabartimi ir kuriantis ateitį, o teatras – gyvasis menas, atidarantis duris į neaprėpiamus kūrybos pasaulius, tačiau dabar to išsaugojimas ir puoselėjimas reikalauja ne tik kūrėjų pastangų, bet ir reikšmingos paramos iš išorės.
Daugiau nuotraukų (10)
Žvelgiant tiesai į akis yra aišku, kad vienu svarbiausių šalies kultūros židinių laikomas Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) neapsiriboja vien valstybės skiriamomis lėšomis.
Kaip ir daugelis kultūros įstaigų, teatras susiduria su finansiniais iššūkiais, kurių tik valstybei išspręsti nepavyktų, todėl šioje vietoje iškyla mecenatystės ir verslo indėlio svarba.
Jau trečius metus prie LNDT veiklos stipriai prisidedanti „Norfa“ – vienas ryškiausių pavyzdžių, kaip verslas gali tapti neatsiejama kūrybos dalimi.
Prie LNDT veiklos „Norfa“ prisideda suteikdama ne tik finansinę paramą, bet ir kūrybinę laisvę, o šios partnerystės dėka teatras turi galimybę spręsti, kur labiausiai reikalingi papildomi ištekliai, pokalbio metu naujienų portalui Lrytas atskleidė teatro generalinio direktoriaus pavaduotoja Ieva Skaržinskaitė.
„Neretai požiūris iš visuomenės ir verslo pusės yra toks, jog kultūra – valstybės kompetencija ir prerogatyva“, – apie nepagražintą kultūros institucijų pusę prakalbo specialistė, tačiau pridėjo, kad nors daugelis į prisidėjimo prie kultūros traukinį dar vėluoja, vilties daug, nes šalyje yra ne vienas gerasis pavyzdys.
I. Skaržinskaitė pabrėžė, kad nors valstybės lėšomis yra finansuojam didžioji teatro veiklos dalis, jos neužtenka pilnam kultūros namų gyvavimui.
„Valstybės lėšomis dengiamas darbuotojų darbo užmokestis, darbo užmokesčio fondas. Iš principo praktiškai tik tiek ir yra, nes visom kitom veiklom – kalbant apie spektaklių kūrimą, sklaidą – yra aplikuojama Kultūros ministerijos programa, kuri tai finansuoja.
Kitais atvejais išlaidas dengia susijusios išlaikymo infrastruktūros, tiek kiek trūksta prisidėti kuriant spektaklius, vykdant kitas veiklas, taip pat dalį darbo užmokesčio teatras prisideda iš generuojamų pajamų“, – atskleidė specialistė.
I. Skaržinskaitė pridėjo, kad šioje vietoje didelę reikšmę turi sulaukiamos paramos lėšos.
„Su mecenatyste ir parama yra taip. Jeigu žiūrėtume procentiškai ir absoliučiais kiekiais, ji nėra didelė, bet labai svarbi.
Paprastai mecenatai ir paramos tiekėjai savo lėšas skiria teatro kūrybinei veiklai. Valstybės skiriamo finansavimo nepakanka, todėl tam teatras nuolat ieško papildomų pajamų. Parama yra panaudojama būtent kūrybai.
Tai yra viena iš sudedamųjų dalių finansavimo dalių leidžianti teatrui įgyvendinti numatytus projektus.
Žinoma, kai kuriais atvejais, pavyzdžiui, mažesnių spektaklių pastatymui, kurie negauna valstybės paramos ir teatras nusprendžia įgyvendinti vien tik iš sugeneruojamų pajamų, visą laiką yra atsižvelgiama į tai, kad galima panaudoti mecenatų skirtas lėšas“, – kalbėjo LNDT direktoriaus pavaduotoja.
Ir nors Dramos teatras paramos sulaukia, I. Skaržinskaitė sutiko, jog šalyje mecenatystės ir paramos kultūra dar nėra pakankamai stipri.
„Manau, kad paramos kiekiai kol kas nėra pakankami, tačiau esu įsitikinusi, kad laikui bėgant situacija gerės – tam reikia laiko.
Reikėtų nepamiršti, kad Lietuvos nepriklausomybei tik kiek daugiau nei 30 metų. Nesame valstybė turinti senas, gilias, nepertraukiamas mecenatystės tradicijas.
Taip pat istoriškai yra susiklostę taip, kad mūsų valstybėje kultūra yra didele dalimi yra finansuojama valstybės arba kultūrininkai patys ieškosi finansavimo.
Todėl neretai požiūris iš visuomenės ir verslo pusės yra toks, jog tai valstybės kompetencija ir prerogatyva. Kitose valstybėse, tokiose, kaip Jungtinės Amerikos Valstijos, Jungtinė Karalystė, yra kitoks kultūros finansavimas – ten verslas supranta, kad valstybė neatsakinga už visą kultūros finansavimą ir jį remia daugiau.
Pas mus suvokimas kitas ir tai galbūt stabdo mecenatystės vystymąsi, didesnį indėlį į kultūrą.
Reikėtų nepamiršti, kad valstybėje yra ir daug kitų socialinių problemų, kur verslai, potencialūs rėmėjai galvoja, kad jų parama būtų tikslingesnė“, – laikėsi nuomonės LNDT direktoriaus pavaduotoja.
Nepaisant to, specialistė išskyrė ryškų „Norfos“ indėlį, kuris itin prisideda prie teatro gyvavimo ir vykdomos veiklos.
„Jau trečią sezoną savo iniciatyva „Norfa“ remia LNDT. Ji yra vienas retų mecenatų, kurie iš principo lėšas skiria ne labai konkretiems projektams.
Mūsų sutartyje taip ir parašyta – parama skiriama visoms nuostatuose numatytoms veikloms finansuoti.
Tai reiškia, kad mes paramą galime panaudoti savo nuožiūra. Jų skirtas lėšas naudojame kūrybinei veiklai, nes tai yra ta sritis, kur mums finansavimo tikrai trūksta“, – apie laisvą ir labai svarbų teatro bei „Norfos“ ryšį kalbėjo I. Skaržinskaitė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.