Paroda ir pokalbis: Lietuvos ir lietuvio gyvenimas Europoje

2024 m. liepos 10 d. 13:04
2023 m. sukako 20 metų istoriniam referendumui dėl Lietuvos stojimo į Europos Sąjungą, o šiemet minimas Lietuvos narystės ES dvidešimtmetis. Ta proga Ignalinos krašto muziejuje pristatyta unikali paroda, pasakojanti apie Lietuvos kelią į Europos Sąjungą. Tai archyvinės to meto nuotraukos, dokumentų kopijos, plakatai, žmonių veidai ir nuotaikos.
Daugiau nuotraukų (8)
Momentai, kurie kasdienybėje užsimiršta, bet yra tokie svarbūs, brangūs, saugotini ateities kartoms. Renginyje dar kviesta pasikalbėti su žinomu Ignalinos krašto ir Lietuvos žmogumi – Europos kultūrizmo čempionu, istoriku, sveikos gyvensenos propaguotoju Andriumi Pauliukevičiumi, kurio meilė Ignalinai jauną šeimą parviliojo gyvenimą kurti čia, ežerų ir miškų karalijoje.
„Ši paroda mums primena jaunystę, kai kam – vaikystę. Primena gražų ir prasmingą kelią, kuris buvo daug ilgesnis nei 20 metų. Galime tik stebėtis ir didžiuotais tais žmonėmis, kurie nuo pat Lietuvos nepriklausomybės paskelbimo įžvelgė teisingą kryptį į europietišką gyvenimą...“,– renginyje kalbėjo Ignalinos rajono savivaldybės meras Laimutis Ragaišis, kvietęs jausti atsakomybę tikslingai panaudojant gaunamą paramą ir dirbti Lietuvos naudai.
Ignalinoje viešėjęs Europos komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Marius Vaščega priminė, kad lietuviai tuomet parodė tiesiog fantastišką balsavimo rezultatą – 91,07 proc. balsavusiųjų pasisakė už Lietuvos narystę Europos Sąjungoje. Svečią dabar galima vadinti Ignalinos krašto bičiuliu. „Pernai per Medkopio šventę Bitininkystės muziejaus teritorijoje pastatėme atstovybės avilį, šiandien taip pat aplankiau bitutes. Ir man labai malonu, kad prieš metus Vilniaus Rotušėje pristatytą parodą uždarome jūsų mieste...“,– sakė Marius Vaščega.
Renginį vedusi „Europe Direct Visaginas“ vadovė Indrė Gruodienė parodė 2003 ir 2004 metų laikraščio „Ignalina“ iškarpas ir paskaitė straipsnių ištraukas apie po rekonstrukcijos atidarytą tiltą per Paplovinio ežerą („Į Europą – per naują tiltą“), apie mieste vykusius šventinius renginius, skirtus Lietuvos įstojimui į Europos Sąjungą („Ir Ignalina šeštadienį įkėlė koją į Europą“). Buvo parodytas dokumentinis filmas apie Lietuvos stojimą į Europos Sąjungą, referendumo organizavimą, vykusią agitacinę programą, iš rytų plaukusią melo laviną, žinomų politikų, euroderybininkų pasisakymus.
Vėliau Indrė Gruodienė kalbino Andrių Pauliukevičių, klausė, kaip Lietuvos narystė Europos Sąjungoje įtakojo jo gyvenimą. Tuo metu Andrius buvo Pedagoginio universiteto Istorijos fakulteto antrakursis. Jis prisiminė buvusias džiugias nuotaikas, šventinį koncertą Vilniaus katedros aikštėje ir sakė, kad kitu atveju jo svarbiausi gyvenimo momentai būtų kitokie. Turbūt ir žmonos Ilkos nebūtų sutikęs, ir kultūrizmu nebūtų galėjęs užsiimti, nes sovietmečiu šis sportas draustas. Andrius pastebėjo, kad per tuos metus labai pasikeitė žmonių mąstymas ir požiūris į savo sveikatą, fizinį aktyvumą. Dabar jie pradeda sveikata rūpintis gana jauname amžiuje. Jo paties sportinė karjera, kaip sakė, jau eina į pabaigą. Buvo aktyvus sportas, buvo knygų rašymo laikas, dabar žmonės nori gauti informaciją vaizdo įrašų forma, todėl jaunas vyras ėmėsi kurti tinklalaides.
Paklaustas apie europietiškas vertybes, sakė, kad jam labai patinka paprastumu, kuklumu žavintis skandinaviškas gyvenimo būdas, kai žmonės nesidomi ir neaptarinėja kitų gyvenimų, kai nedemonstruoja savo turtinės padėties ir tai netgi laikoma blogo skonio ženklu. Vilnių Andrius vadina savotiška emigracija ir todėl džiaugiasi, kad dabar kuriasi gimtajame krašte, kuris jį visada traukė: „Noriu, kad mano dukrytė eitų į tą pačią mokyklą ir vaikščiotų aplink tuos pačius ežerus, maudytųsi juose, kaip ir aš vaikystėje...“. Kalbėta ir apie tai, ką sportininkas galėtų duoti savo kraštui. Andrius neatmeta galimybės čia dirbti treneriu ar pradėti naują veiklą. Toks paprastas ir šiltas liejosi pokalbis, buvo gera klausytis ir džiaugti gražia asmenybe...
Na, o renginio dalyviai kviesti apžiūrėti parodą ir pasivaišinti. Parodą „Lietuvos kelias į Europos Sąjungą: istorinis apsisprendimas“ parengė Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje, bendradarbiaudama su Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, Lietuvos centriniu valstybės archyvu ir kitomis valstybės institucijomis. Parodos partneriai: EUROPE DIRECT Visaginas ir Ignalinos krašto muziejus. Parodoje eksponuojamų nuotraukų autoriai: Džoja Gunda Barysaitė, Ramūnas Danisevičius, Vladimiras Gulevičius, Romualdas Jurgaitis, Jonas Junevičius, Paulius Lileikis, Petras Malūkas, Andrius Petrulevičius, Zita Stankevičienė ir Jonas Staselis.
ParodaIgnalinaPažink Ignaliną
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.