Koncertas Paliesiaus dvare padės nusiteikti ramiam laukimui: skambės Dievo Motinai skirtos grigališkosios giesmės iš XIV ir XV a. Vilniaus rankraščių, o jas papildys kanklių muzikos improvizacijos ir kūriniai – nuo Johanno Sebastiano Bacho iki Vytauto Germanavičiaus. Programą rengia grigališkasis ansamblis „Schola Cantorum Benedicamus“ (vad. Beata Leščinska-Baublinskienė) ir viena žinomiausių Lietuvos kanklininkių Aistė Bružaitė.
„Meditacijos Mergelei Marijai“ – tai grigališkųjų giesmių koncertas, kuriame seniausiąjį katalikų bažnyčios liturginį giedojimą pratęsia ir papildo subtilus kanklių skambesys. Grigališkasis choralas skaičiuoja daugiau nei tūkstantį metų. O šiame koncerte skambės giesmės iš vietinių Lietuvos XIV–XV a. rankraščių, saugomų Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje.
Šios rankraštinės knygos priskiriamos vienuoliams bernardinams – vienai iš didžiausių senojo Vilniaus ir svarbiausių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės vienuolijų. Vilniaus bernardinai savo klestėjimo laikais turėjo itin turtingą biblioteką bei skriptoriumą (vietą, kur buvo perrašomos knygos).
Koncerto programos pagrindą sudaro Mergelei Marijai skirtos giesmės, mat bernardinų dvasingumui Mergelės Marijos kultas buvo nepaprastai svarbus. Dievo Motinai skirtos giesmės pasižymi išpuoštomis melodijomis, o jų užrašymas – nuostabiomis iliuminacijomis. Koncerte „Meditacijos Mergelei Marijai“ skamba kūriniai, atrinkti iš Marijai skirtų liturginių švenčių, užrašytų trijuose vilnietiškuose giesmynuose.
Daugelis giesmių koncerte skamba pirmą kartą po ilgų amžių pertraukos. Iniciatyvos prikelti rankraščiuose užrašytus kūrinius ėmėsi muzikologė Beata Leščinska-Baublinskienė, tyrinėjanti bernardinų grigališkąjį palikimą ir inicijavusi ne vieną šio repertuaro atlikimą Lietuvoje. Kaip grigališkojo choralo tyrėja ir atlikėja – kantorė – savo meistriškumą tobulino studijose Krokuvoje, o įvairių ansamblių sudėtyse koncertavo Lietuvoje, Lenkijoje, Italijoje, Prancūzijoje ir kitur.
Senųjų vilnietiškų rankraščių atlikimui muzikologė subūrė grigališkąjį ansamblį „Schola Cantorum Benedicamus“, kurį sudaro įvairių Vilniaus ir Kauno grigališkųjų chorų ir grupių kantoriai. Savo programomis ansamblis sudabartina XIV–XV a. LDK muzikinį palikimą ir tą metą, kai Vakarų krikščionybė skynėsi kelią Lietuvoje.
Grigališkųjų giesmių nuotaiką pratęs Aistės Bružaitės atliekamos kanklių improvizacijos ir kūriniai – Johanno Sebastiano Bacho, Alfonso Mikulskio ir Vytauto Germanavičiaus opusai. Aistė Bružaitė yra viena žinomiausių savo instrumento atlikėjų Lietuvoje. Kaip koncertuojanti kanklininkė ji jau antrą dešimtmetį aktyviai dalyvauja Lietuvos ir užsienio muzikiniame gyvenime.
Įvairių ansamblių sudėtyse parengė ir išleido keturias kompaktines plokšteles. Plėsdama kanklių muzikos galimybes, dalyvauja bendruose projektuose su klasikinių muzikos instrumentų atlikėjais ir orkestrais, bendradarbiauja su kompozitoriais, nevengia iššūkių ir naujovių. Naują programą su grigališkuoju ansambliu Aistė Bružaitė vertina kaip galimybę atskleisti dar vieną savo kūrybinės asmenybės pusę.
Programa „Meditacijos Mergelei Marijai“ pirmą kartą nuskambėjo šią vasarą Vilniaus Šv. Kryžiaus bažnyčioje, „Kultūros nakties“ programoje. Koncertas sulaukė ypatingo susidomėjimo – tąkart visi norintys paklausyti nuostabiųjų giesmių netilpo į šventovę. „Meditacijos Mergelei Marijai“ suteikia klausytojams galimybę atitolti nuo kasdienio šurmulio ir pasinerti į savitą, grigališkųjų giesmių ir kanklių muzikos kuriamą, skambančią tylą.
Koncertas „Meditacijos Mergelei Marijai“ – lapkričio 25 d. 16 val. Paliesiaus dvare (Dvaro g. 7, Mielagėnų seniūnija, Ignalinos rajonas). Atlikėjai – „Schola Cantorum Benedicamus“ ir Aistė Bružaitė (kanklės), programoje – grigališkosios giesmės iš XIV–XV a. Vilniaus rankraščių ir kanklių muzikos kūriniai. Bilietus platina „Paliesiausdvaras.lt“.