Šių metų festivalio pranešimų ir pokalbių programa – itin spalvinga, o siaubo tema pristatoma iš pačių įvairiausių kampų. Su siaubu vizualiajame mene festivalio lankytojus supažindino menotyrininkė Skaidra Trilupaitytė, apie šiurpius Jacques Callot ir Francisco Goyos kūrinius papasakojo tyrėjas ir menininkas Konstantinas Gaitanži.
Siaubo kinui skirtos tinklalaidės „Žarnų malūnas“ kūrėjai, režisierius Jonas Trukanas ir kino kritikas Dmitrij Gluščevskij papasakojo apie siaubo filmų ištakas ir pasidalino pasiūlymais bei įžvalgomis, kaip reikėtų skaityti ir žiūrėti siaubo kiną. „RPG namelio“ įkūrėjas, vaidmenų žaidimų entuziastus Augustas Vaitkevičius atskleidė technikas ir taisykles, pasitelkiamas šiurpinti stalo ir vaidmenų žaidimuose.
Kasmet renginyje dalyvauja svečiai iš užsienio – šie metai ne išimtis. Į „Lituanicon“ atvyko lietuvių kilmės Johno R. R. Tolkieno kūrybos tyrėjas Peteris W. Grybauskas, Merilendo universitete, Baltimorėje studentams dėstantis apie fantastiką ir... maistą. Tyrėjas papasakojo, kaip J. R. R. Tolkieno kūryboje atsirado hobitų prototipai.
Taip pat renginyje buvo pristatytas šiemet pasirodęs Unės Kaunaitės distopinis romanas „2084“.
„Unės Kaunaitės knyga – puikus pavyzdys, kaip fantastika gali būti ypač aktuali. 2084-ųjų pasaulis yra neįtikėtinai artimas mūsiškiui, visos šiandien neįtikėtinu greičiu artėjančios krizės knygoje jau įsikūnijusios, taigi ateities perspektyva padeda iškelti ir persvarstyti visuomenei būtent dabar reikšmingus skaudulius. Šis aktualumas yra viena iš priežasčių, kodėl šiemet pasikvietėme Unę. Taip pat romanas buvo skaitytas ir aptartas „Fantastinių knygų klubo“ dalyvių, tad norėjome festivalio lankytojams pasiūlyti galimybę padiskutuoti apie romaną su pačia autore“, – sako rašytoją kalbinusi festivalio organizatorė Radvilė Musteikytė.
Apdovanoti kūrybinių konkursų laureatai
Kaip ir kiekvienais metais, „Lituanicon“ metu buvo apdovanoti trijų kūrybinių konkursų laureatai – tradicinių literatūros ir vizualiųjų menų, bei antrą sykį vykusio stalo žaidimų kūrimo. Organizatoriai viliasi, kad ir šis konkursas ilgainiui taps festivalio tradicija.
„Mums yra be galo svarbu ne tik sudėlioti įdomią programą ir taip „užsukti“ gerą vienos dienos vakarėlį, bet ir skatinti žmones įvairiais formatais įsitraukti kuriant fantastikos kultūrą Lietuvoje. Tiek literatūros ar vizualiųjų menų, tiek ir stalo žaidimų konkursai yra tokios įtraukos pavyzdžiai. Itin džiugina tai, kad šių konkursų dėka formuojasi fantastikos kūrėjų bendruomenės“, – sako festivalio organizatorių komandos narys Kastytis Zubovas.
Fantastinės šiurpės literatūriniame konkurse dalyvavo 43 dalyviai. Pirmąją literatūros vietą užėmė Rasa Kurtinaitytė su apsakymu apsakymas „Maserati“, antrąją – Austėjos Masiokaitės-Liubinienės apsakymas „Vizitas“, trečiąją – Ainio Balsio apsakymas „Vizitas“. Vizualiųjų menų konkursui, kurio tema šiemet taip pat tapo „Šiurpas“, buvo pateikta 19 darbų.
Pirmosios vietos laureatu suaugusiųjų kategorijoje tapo Jonas Balkevičius, antrosios – Greta Navickaitė, trečiosios – Maloiko. Vaikų kategorijoje laimėtoja tapo Liucija Čerelytė, antrąją vietą užėmė Dorotėja Matonytė, trečiąją – Goda Grucytė. Stalo žaidimų konkurse dalyvavo šešios komandos, o nugalėtojai bus išrinkti festivalio pabaigoje
Stalo žaidimų prototipus gali išmėginti festivalyje „Lituanicon“ gyvai apsilankę lankytojai, tuo tarpu literatūrinio ir vizualiųjų menų konkursų dalyvių darbai pasiekiami festivalio „Lituanicon“ internetinėje svetainėje.
1990-uosius siekianti tradicija
Fantastinių idėjų ir kūrybos festivalis „Lituanicon“ – seniausias tradicinis, kasmet vykstantis fantastinės kūrybos mėgėjų iš visos šalies susibūrimas. Per daugiau nei trisdešimt metų renginys spėjo vykti net trijuose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Kaune ir Šiauliuose. Jį yra organizavę fantastų klubai „Feniksas“, „Dorado“, o nuo 2016-ųjų estafetę perėmė „TL Draugija“.
„Labai džiaugiamės, kad nors pagrindinis renginys – pats festivalis – vyko Vilniuje, vienas iš jį lydėjusių satelitinių renginių praūžė Druskininkuose, tai – kartu su bičiuliais „Board Punks“ surengtas stalo žaidimų vakaras“, – sako stalo žaidimų ekspertas, festivalio organizatorius Pijus Krūminas.
Šiemet renginį lydėjo net keturi išankstiniai renginiai – Jono Trukano filmo „Rūpintojėlis“ peržiūra, siaubo temai dedikuotas protmūšis ir du stalo žaidimų vakarai, vienas – jau minėtas vakaras Druskininkuose, kitas – kartu su „Mano Hobis“ surengtas vakaras Vilniuje.