Unikali senamiesčio bendruomenė spalio mėnesį švenčia savojo kvartalo 607 – ąjį gimtadienį, todėl kartu su garsiais šalies stiklo meistrais rengia šiuolaikinio meno „pop-up“ parodą „Ieškok obuolio“.
Obuolio logotipu paženklinta interaktyvi paroda apima Stiklių, Gaono ir Dominikonų gatvėse įsikūrusių restoranų, barų, parduotuvių ir galerijų erdves bei vitrinas. Dalis maitinimo įstaigų savo meniu specialiai papildė patiekalais ir gėrimais iš obuolių.
QR kodu paženklintas purpurinis festivalio logotipas obuolys žymi Stiklo kvartalo langus, už kurių slepiasi stiklo menininkų darbai.
Šiuolaikinio stiklo meno ir vitražo parodoje dalyvauja pripažinti ir jauni stiklo dirbinių kūrėjai: Audronė Andrulevičienė, Viktorija ir Ričardas Anskaičiai, Remigijus Kriukas, Rūta Lipaitė, Indrė Stulgaitė, Irina Peleckienė (IP Glass), Laura ir Paulius Rainiai, Eglė Rakauskaitė, Irena Tallat-Kelpšienė, Dalia Truskaitė, Valda Verikaitė, Urtė Lagūnavičiūtė.
Kvartalo gatves apšvies svečio iš Lenkijos – Stiklo kvartalo bičiulio, menininko Jaroslawo Koziaros meninė instaliacija „Apynių žibintai“. Interaktyvias paskaitas apie stiklo ir vitražo kultūrą pristatys Marius Daraškevičius, Dalia Truskaitė, Rūta Lipaitė.
Atviras „pop-up‘as“ kviečia ne tik iš arti pamatyti Lietuvos stiklo menininkų kūrinius, išgirsti šalies stiklo ir vitražo istoriją, bet ir save išbandyti Justės Bliujūtės stiklo karoliukų dirbtuvėse – o gal savyje šitaip pažadinsite menininką?
Stiklo kvartalo idėjos autorė, vietokūros dizainerė Julija Janus pasakojo, kad Lietuva turi seną ir vertingą stiklo istoriją, įvairūs stiklo dirbiniai gaminami jau nuo karaliaus Mindaugo laikų. Tikrą pakilimą stiklo kultūra išgyveno valdant kunigaikščiui Žygimantui Augustui, kai vienas pirmųjų stiklo dirbtuvių čia įkūrė Paleckių šeima.
„Regis, nuo tada stiklininkystė tik augo, tapo menu, kol visai neseniai, siaučiant pandemijai, Lietuvoje viena po kitos buvo užgesintos stiklo pūtimo krosnys, o Stiklo kvartale duris lankytojams užvėrė stiklo meno ir vitražo galerijos.
Spalvingus, modernius ir originalius stiklo dirbinius kuriantys meistrai buvo priversti išvykti pūsti stiklo į kaimynines šalis. Ši apmaudi situacija kėlė didelę grėsmę stiklo meno egzistencijai Lietuvoje. O kur dar kasmet tyliai sunaikinami vitražo kūriniai interjeruose ir languose? Negi mūsų nebedžiugins lietuvių autorių stiklo skulptūros?“ – nuogąstavo dizainerė ir parodų kuratorė J. Janus.
Modernaus stiklo meno paroda „Ieškok obuolio“ kviečia atrasti ir palaikyti šalies stiklo kūrėjų bendruomenę ir pajusti šių trapių kūrinių didybę.