Klaipėdoje verda aistros dėl Kultūros ir meno tarybos rinkimų – politikai išsižada pačių patvirtintų nuostatų

2023 m. birželio 13 d. 11:33
Klaipėdoje naujos kadencijos savivaldybės Kultūros ir meno tarybos (KMT) rinkimai įplieskė diskusijų liepsną – vieni kultūros lauko darbininkai įsitikinę, jog jie buvo chaotiški, neskaidrūs, surengti pažeidžiant nuostatus, o kiti jokių blogybių neįžvelgia ir tvirtina, jog labiausiai liūdi ir purkštauja rinkimus pralaimėję kandidatai.
Daugiau nuotraukų (9)
KTM – visuomeninė patariančioji institucija, padedanti politikams, savivaldybės administracijai spręsti miesto kultūros politikos formavimo, įgyvendinimo, taip pat ir įvairių renginių, projektų finansavimo klausimus. Ji sudaroma savivaldybės tarybos kadencijos laikotarpiui.
Kol bus pakeisti KMT nuostatai ir išrinkti nauji nariai, toliau darbuosis senoji 2019–2023 metų laikotarpiui sudaryta uostamiesčio savivaldybės Kultūros ir meno taryba.
Įžvelgia V. Grubliausko įtaką
Keliolika uostamiesčio kultūros bendruomenės atstovų, nepatenkintų savivaldybės organizuotų KMT rinkimų tvarka ir eiga, savo priekaištus išliejo atvirame protesto laiške naujajam Klaipėdos merui Arvydui Vaitkui – piktinosi, kad esą pažeisti šios visuomeninės institucijos veiklos nuostatai, prašė anuliuoti esą chaotiškų, neskaidrių rinkimų rezultatus.
Po to, kai kurie KMT rinkimų dalyviai ir stebėtojai pusiau juokais užjautė A. Vaitkų, kuriam, pasak jų, dabar esą teks srėbti košę, užvirtą jo pirmtako, ilgamečio uostamiesčio mero Vytauto Grubliausko – ne tik politiko, bet ir žymaus džiazo muzikos populiarintojo, pedagogo, trimito virtuozo.
Klaipėdos meno tarybos veiklos nuostatai sukurti ir galiojo tais laikais, kai V.Grubliauskas, dar būdamas vienu Liberalų sąjūdžio partijos lyderiu, tris kadencijas vadovavo uostamiesčio tarybai.
V. Grubliausko įtaka kultūros procesams, regis, neišgaravo – socialdemokratu tapusiam politikos mohikanui naujojoje Klaipėdos savivaldybės taryboje patikėtos Kultūros, švietimo ir sporto komiteto pirmininko pareigos.
Pažeisti rinkimų principai?
Skirtingų kultūros, meno, akademinės veiklos sričių kūrėjus vienijančios asociacija „Klaipėdos kultūros bendruomenė“ atstovai protesto laiške merui A.Vaitkus KMT tarybos rinkimus įvertinti kaip „blogą spektaklį“ – vienos ar kelių suinteresuotų įtakos grupuočių surežisuotą „farsą“.
Laiške pažymima, kad į KMT gali būti siūlomi nepriekaištingos reputacijos asmenys, žinomi dėl savo pasiekimų, įgiję ne mažesnę kaip penkerių metų darbo patirtį įvairiose kultūros ir meno srityse, o taip pat žinių bei gebėjimų, padedančių siekti Kultūros ir meno tarybai keliamų tikslų.
„Pretendentų neprašyta pateikti nepriekaištingos reputacijos deklaracijų, nenumatyti atitikties kriterijai, leidžiantys įvertinti jų pasiekimus kultūros ir meno srityje. Pavyzdžiui, tarpdisciplinio meno srityje į KMT kandidatavo su šia sritimi visiškai nesusijęs kandidatas“, – rinkimų tvarka stebėjosi „Klaipėdos kultūros bendruomenės“ vadovė Nijolė Laužikienė.
Pastebėta, kad buvo pažeisti ir susirinkimo šaukimo terminai – organizatoriai, du kartus skelbė ir keitė datas, neva šitaip klaidino norėjusius dalyvauti rinkimuose, įnešė neaiškumo, sumaišties.
Užjudino naują valdžią
Laiške teigiama, kad nebuvo užtikrintas ir balsų slaptumas, jie buvo iš anksto žinomi Klaipėdos savivaldybės Kultūros skyriaus darbuotojams – matydami tendencijas jie galėjo daryti įtakoti balsavimo eigą, rinkimų rezultatus.
Džiazuojančiu meru (Kongu) miestiečiu vadinamas V. Gubliauskas, pasak oponentų, išskirtinį dėmesį skirdavo tik keliems reprezentaciniams kultūros renginiams – Jūros šventei ir tradiciniams Klaipėdos Pilies džiazo festivaliui, kuriuos vėliau ėmėsi organizuoti jo žmonos Ingos Grubliauskienės įkurta džiazo muzikos mylėtojų asociacija.
Užkulisiuose šnabždėta, jog tarp šešėlinių V. Grubliausko favoritų yra rinkimų procesuose aktyviai dalyvavę broliai prodiuseriai Mindaugas ir Gintaras Bendžiai, į didžiąją sceną atvedę legendines muzikos grupes „Junior“, „Pikaso“ „Mango“, „Širdelės“. Jų įmonės dabar organizuoja įvairius kultūros ir pramogų renginius.
„Žinoma, tikimės, kad meras A.Vaitkus šiuos uostamiesčio kultūros bendruomenę ne vienijančius, o skaldančius rinkimų rezultatus panaikins – kitaip nebūtume jo informavę apie rinkimų eigą“, – kalbėjo N.Laužikienė.
Nutarė tobulinti nuostatus
A. Vaitkus nenusigręžė nuo kultūrininkų: „Negalime sutikti su taip organizuoto Kultūros ir meno tarybos konkurso rezultatais. Išgirdome ir įvertinome pastabas, siūlymus tobulinti procesą, tai ir bus daroma nedelsiant. Šią instituciją turi sudaryti kompetentingi kultūros ir meno sričių atstovai, galintys svariu indėliu prisidėti sprendžiant miestui aktualius klausimus. Reikia koreguoti KMT nuostatus“.
A. Vaitkus atkreipė dėmesį, kad viena organizacija į KMT siūlė du kandidatus, nors nuostatuose tai ir nenumatyta: „Savivaldybės teisininkų nuomone, siekiant detalesnio reglamentavimo, tolygesnio visų kultūros sričių atstovavimo, vengiant neaiškumų, dviprasmybių ir ginčų, galiojančius Klaipėdos kultūros ir meno tarybos nuostatus būtina patikslinti“.
KMT formavimo procesas, pasak A. Vaitkaus, turi būti sklandus ir aiškus, nekeliantis visuomenei jokių abejonių. Įvertinus kultūros bendruomenės atstovų pastabas, nutarta KMT nuostatus koreguoti, artimiausiu metu teikti savivaldybės tarybai svarstyti naujus ir juos tvirtinti. Tik po to bus sudaroma naujos sudėties Kultūros ir meno taryba.
Šaukštais barškina po pietų
„Nuostatais suabejota, kai rinkimai jau įvyko. Matyt, tik todėl, kad į tarybą pateko ne tie asmenys. Visos kandidatūros buvo viešos, priimtinos, niekam jos neužkliuvo. Kai kurie kandidatai surinko dvigubai daugiau balsų – argi tai ne įrodymas, kad jie yra įgiję kultūros įstaigų palaikymą ir įgaliojimus dirbti“, – akmenis į oponentų daržą mėtė į KMT išrinktas klaipėdietis prodiuseris G. Bendžius.
KMT nuostatuose, be kita ko, numatyta, kad rinkimuose gali dalyvauti įvairiose kultūros srityje veikiančios organizacijos bei asmenys. Tai prisiminęs G.Bendžius, kiti jam pritariantys kultūros lauko darbuotojai, nematantys jokio rinkimų kriminalo, ironiškai šypsosi: dauguma protesto laišką pasirašiusių kūrėjų – į KMT neišrinkti kandidatai.
„Jie pasigenda kriterijų, pagal kuriuos būtų vertinami pretendentų pasiekimai kultūroje ir mene. Tačiau juos sudėtinga išmatuoti. Pats balsavimas jau yra kandidatų veiklos įvertinimas. Niekam nežinomi nesulauktų palaikymo. Neišrinkti į tarybą asmenys, turbūt ne juokais įsižeidę, sukėlė triukšmą – po pietų tranko stalą šaukštais“, – teigė G.Bendžius.
Pirmosios Lietuvoje profesionalios muzikos prodiuserių kompanijos „Cactus Pro“ įkūrėjas G.Bendžius neigė kalbas, kad jis ir brolis Mindaugas neva yra kažkokie šešėliniai buvusio mero V.Grubliausko „favoritai“: „Iš kur tokie paiki prasimanymai? Mes iš Klaipėdos savivaldybės nesame gavę nė vieno užsakymo“.
Prodiuseris kritiškai vertino N. Laužikienės vadovaujamos asociacijos intencijas: „Viena grupė negali kalbėti visos, nepalyginamai gausesnės miesto kultūros bendruomenės vardu. Visi turi būti gerbiami, visiems užtikrinamos lygios teisės ir galimybės rinkti ir būti išrinktiems – tai tiesiog konstitucinė nuostata, teisė ir pareiga, kurios privaloma laikytis“.
Žvalios prodiuserių mintys
Retorinis klausimas – ar protestuotojai prašytų A. Vaitkaus anuliuoti KMT rinkimų rezultatus dėl tariamai netikslių nuostatų, jeigu patys būtų išrinkti? Pagal bendrąją rinkimų teisę pretendentai, įžvelgę trūkumų ar neaiškumų nuostatuose, savo pastabas, klausimus rengėjams turėjo korektiškai teikti iš anksto, o ne po rinkimų.
Muzikos asociacijos M.A.M.A. vadovas Martynas Tyla teigė matąs slinktis nuo profesionaliosios iki pop kultūros, daug laiko praleidžia Klaipėdoje, todėl žinąs situaciją: „Būti kultūros žmogumi dar nereiškia, kad gali ją formuoti. Geri atlikėjai puikiai groja, dainuoja, bet ne visi geba žvelgti plačiau, matyti viso miesto poreikius – formuoti kultūros lauką. Todėl man buvo svarbu ir aktualu dalyvauti KMT rinkimuose.
Dalis kandidatų, pasak M.Tylos, rinkimų lauke buvo akivaizdžiai pranašesni. Ar rezultatai būtų skundžiami, išsirinkus kitus? „Ir ko būtų verti žadami organizuoti nauji KMT rinkimai, jeigu jų rezultatai pasikartotų arba dar labiau nuliūdintų protestuojančius asociacijos „Klaipėdos kultūros bendruomenė“ narius?“, – svarstė M.A.M.A. renginių prodiuseris.
Lietuvos jūrų muziejaus Strateginio planavimo ir projektų valdymo skyriaus vedėjas Mindaugas Gudelis KMT rinkimuose akcentavo ilgametį Klaipėdos strateginį plėtros planą, kuriame kultūrai teikiamas ne vien tik bendruomenių telkimo, bet ir reikšmingos ekonomikos augimo skatintojos vaidmuo.
„Žuvėdros“ šokėjui – niuksas
„Kultūros ir meno „produktai“ neturėti būti „nišiniai“, skirti tiems patiems vartotojams. Reikia laužyti nusistovėjusią tvarką, įtraukti žmones į pokyčių procesus. Judėjimas – svarbi visapusio proveržio dalis, miestui reikalingas ir profesionalus, ir populiarus menas, – kalbėjo į valdžios nepatvirtintą kultūros ir meno tarybą išrinktas M. Gudelis.
Buvusį Klaipėdos universiteto ansamblio „Žuvėdros“ šokėją, pasaulio bei Europos sportinių šokių turnyrų nugalėtoją, šokio studijos įkūrėją Dmitrijų Popovą KMT rinkimuose irgi lydėjo nesėkmė. Šokio srityje balsavimas turės vykti iš naujo, nes viena organizacija galėjo teikti tik vieną kandidatą. D. Popovą rėmusi organizacija pasiūlė kandidatą ir į kitą sritį.
„Viskas tarsi buvo gerai, mano kandidatūra buvo priimta, o kai laimėjau, iškilo problemų. Kodėl nuostatus reikia keisti, ar tik dėl to, kad viena sritis yra menas, o kita – ne?“ – seną ginčą dėl pramoginių šokių sąsajų su kultūra ir sportu prisiminė valstybės ordinu „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžiumi apdovanotas, bet iš rinkimų pašalintas šokėjas.
Politikai laimino nuostatus
Paaiškėjo, jog diskusijose narstyti Kultūros ir meno tarybos nuostatai pakeisti pernai birželio 22-ąją. Už juos balsavo 24 Klaipėdos tarybos nariai. Naujieji nuostatai buvo rengiami atsižvelgiant ir į Specialiųjų tyrimų tarnybos rekomendacijas.
Šiuos nuostatus laimino dabar vicemerės pareigas einanti Vaida Raugelė, pakartotinai į miesto tarybą išrinkti įvairių partijų atstovai Arūnas Tuma, Artūras Razbadauskas, Andrius Petraitis, Edmundas Kvederis, Romualdas Idzelevičius, Vidmantas Dambrauskas, Saulius Budinas ir V. Grubliauskas.
„Niekas nesusilaikė, neprieštaravo. Už tuos nuostatus, pagal kuriuos gegužę buvo renkami naujos kadencijos KMT nariai, balsavo ir tuometė Klaipėdos tarybos narė Nina Puteikienė. Paskui ji lyg niekur nieko pasirašė protesto peticiją dėl neva neskaidrių rinkimų ir jų rezultatų – buvusi politikė pati save kala prie kryžiaus“, – pastebėjo G. Bendžius.
Nauji rinkimai – akibrokštas
Prieš metus pakeistiems KMT nuostatams pritarė dar vienas tuometis miesto tarybos narys, dabartinis Klaipėdos meras A. Vaitkus, kuriam adresuotas septyniolikos kultūrininkų pasirašytas atviras protesto laiškas.
Ar oponentai nesirengia bylinėtis, skųsti jiems nepalankių Klaipėdos savivaldybės sprendimų dėl KMT rinkimų eigos ir rezultatų prieštaringus valdininkų potvarkius narpliojantiems administraciniams teismams?
G. Bendžius sakė, kad rinkimai šiaip jau atitiko nuostatus, išskyrus šokių poziciją. Bet tai, jo nuomone, nėra rimta priežastis, dėl kurios visi rezultatai turėtų būti peržiūrimi ir anuliuojami: „Išrinktoji taryba galėtų kibti į darbą, vienoje pozicijoje, kurioje fiksuotas pažeidimas, nebūtų sunku surengti naujus rinkimus“.
Savivaldybės sprendimu anuliavus visus rinkimų rezultatus, skelbiant naujus, pasak oponentų, būtų pažeisti „teisėtai išrinktų pastarosios kadencijos KMT narių lūkesčiai, o tai – jau rimta teisinė kolizija“.
Tokį galimą Klaipėdos savivaldybės žingsnį jie linkę sieti su nepagarba deleguotiems kandidatams, skyrusiems savo laiką rinkimais. Tai esą būtų tyčinis naujosios Kultūros ir meno tarybos veiklos stabdymas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.