Šiais metais vienas didžiausių Kauno rajono renginių ir toliau stebins pasaulinio lygio programa – aitvarų festivalį vainikuos garsaus italų režisieriaus Roberto Magro specialiai šiam renginiui sukurta cirko šou premjera „Circo Aquilone“ („Aitvarų cirkas“).
Aitvarų festivalyje – veiklos visai šeimai
Paskutinį gegužės šeštadienį – 27 d. nuo 14 val. visi kviečiami susitikti tarp žemės ir dangaus. Dangaus skliautus užpildys aitvarai, o Nemuno pakrantės žemę – visuomet laukiami festivalio gerbėjai, svečiai ir garsiausi šalies atlikėjai. Kaip ir kasmet festivalyje visi bus kviečiami dalyvauti įvairiose edukacijose, kūrybinėse dirbtuvėse bei prisijungti prie bendruomeninio 65 kv. m. dydžio aitvaro gamybos.
Šiais metais festivalio organizatoriai pabrėžia, kad aitvarų šventė, kaip ir dangaus erdvė – neturi ribų. „Daugelis festivalio gerbėjų pamini, jog nedrįsta dalyvauti varžybose dėl to, kad neturi aitvaro ar patirties aitvarų sklandyme, todėl šiais metais stengiamės garsiau kalbėti apie renginio betarpiškumą ir pabrėžti, jog laukiame visų, o galimybės dalyvauti varžybose, festivalio veiklose yra vienodos tiek aitvarus turintiems, tiek jo pasigaminti nespėjusiems – renginio dalyviai galės tai padaryti viso festivalio metu veikiančiose dirbtuvėse,“ – apie festivalio veiklas pasakoja Kauno rajono Ežerėlio kultūros centro režisierė Guoda Andriuškevičiūtė.
Aitvarų varžybos – aštuonioliktus metus nelaužoma tradicija
Aitvarų festivalis per daugelį gyvavimo metų sukūrė ne vieną tradiciją, tačiau nelaužoma yra viena – aitvarų varžybos. Smagiausia tai, jog šioje veikloje gali dalyvauti visi: ir šį sportą išmanantys, ir pradedantieji aitvarų pilotai. Varžybų vyriausiojo teisėjo Jono Kriščiūno teigimu, aitvarų varžybų dalyviai festivalyje susikuria savo atskirą renginį, kuris pritraukia minias žiūrovų. Šiais metais varžybų metu pamatysime išties neeilinių dangaus kūnų, o keli jų bus gražiausio aitvaro konkurso dalyviai, sukurti iki festivalio vykusių dirbtuvių metu, o renginio dieną bus apdovanotas žiūrovų balsais socialinėse medijose išrinkto aitvaro autorius.
Aitvarų varžybų dalyviai kasmet varžosi dėl trijų prizinių vietų bei dalyvauja laimingiausio aitvaro loterijoje. Varžybų 1–3 vietų nugalėtojai apdovanojami rankų darbo prizais, kuriuos kelis metus iš eilės būtent šiai progai kuria stiklo menininkė Valda Verikaitė ir aitvarų meistras Tadas Surkys. Pirmos vietos nugalėtojui atiteks „Laisvalaikio dovanų“ įsteigtas prizas – galimybė išbandyti oro pramogas oro balionu. Jau tradicija tapusios laimingiausio aitvaro loterijos nugalėtojui, išrinktam burtų keliu, bus įteiktos festivalio rėmėjų „Vėjo brolių“ dovanos – aitvarai ir unikalūs prizai.
Tarptautinėje aitvarų sostinėje – tarptautinė ir programa
Festivalio didžiojoje scenoje šiais metais pasirodys ir naujieji žiūrovų numylėtiniai, ir tikri scenos grandai: programos muzikinę dalį pradės muzikinė grupė „Jauti“, 2022 metais pripažinta geriausia metų roko grupe „M.A.M.A.“ muzikos apdovanojimuose. Artėjant vakaro kulminacijai, savo muzika iki dangaus pakylės „Vandenynais“ visą Lietuvą užbūręs žymusis atlikėjas Linas Adomaitis su ritmo grupe.
Praeitais metais festivalis buvo tapęs „Kaunas ir Kauno rajonas – Europos kultūros sostinė 2022“ trilogijos dalimi su svečių iš Prancūzijos šviesos ir oro instaliacija, o šiemet aitvarai bus skraidinami kartu su Kauno rajoną pamilusiu italų šiuolaikinio cirko režisieriumi Roberto Magro ir jo artistų trupe.
Gegužės 27 dieną prasidės mitologinio lietuviško aitvaro istorija, kurią paskutinę festivalio valandą į griausmingą šou sujungs R. Magro, aitvarų festivalio pievą paversdamas cirko arena. Specialiai festivaliui kuriamas cirko šou „Circo Aquilone“ („Aitvarų cirkas“, pasakojantis istoriją apie mažą mergaitę ir aitvarą) taps šių metų aitvarų šventės kulminacija. Šou artistų komanda – neeilinė, ją sudaro net 14 žmonių, atvyksiančių į Lietuvą iš įvairiausių pasaulio vietų: Italijos, Estijos, Vokietijos, Prancūzijos. Nemažą dalį komandos sudaro ir Lietuvos kūrėjai: gerai šokio pasaulyje pažįstama Agnietė Lisičkinaitė, aktorius, šokėjas, akrobatas Džiugas Kunsmanas, šou muziką kuria ir festivalio dieną ją atliks Motiejus ir Benediktas Bazarai. Organizatoriai pažada, kad šio įspūdingo reginio metu visų laukia ne viena staigmena.
Aitvarų festivalis vyks nuostabios gamtos apsuptyje, o siekiant ją išsaugoti, organizatoriai kviečia į festivalį vykti alternatyviais būdais: plaukti laivu, keliauti dviračiu, rinktis viešąjį transportą. Festivaliui pasibaigus, nuo 22.30 val., visi žiūrovai bus kviečiami vakarą pratęsti šalia esančioje senojoje žemkasėje „Nemuno 7“, virtusioje kultūros erdve, kur vyks jos sezono atidarymas.
Festivalį organizuoja: Kauno rajono Ežerėlio kultūros centras.
Festivalį finansuoja: Kauno miesto ir Kauno rajono savivaldybės.