Prasideda 16-asis Vilniaus trumpųjų filmų festivalis: programos sudarytojų rekomendacijos

2023 m. sausio 18 d. 10:37
Vilniaus tarptautinio trumpųjų filmų festivalis
Trečiadienį prasideda 16-asis Vilniaus trumpųjų filmų festivalis – didžiausias Baltijos šalyse vien trumpametražiui kinui skirtas renginys. Sausio 18–24 dienomis Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių kino salėse bei namų kino platformoje „ŽMONĖS Cinema“ kino mylėtojų laukia tikra kino šventė ir netikėti atradimai! Repertuare – daugiau nei aštuoniasdešimt kruopščiai atrinktų trumpųjų filmų iš viso pasaulio, pagal žanrus, temas arba nuotaikas suskirstytų į devyniolika programų.
Daugiau nuotraukų (11)
„Džiaugiamės tradiciškai festivaliu pradėdami naujų metų kino renginių sezoną bei kaip ir kasmet – su nekantrumu laukiame sugrįžimo į kino sales, į susitikimus su žiūrovais, į šurmulį po seansų. Šiemet pristatome net 19 ilgus mėnesius rengtų ir kruopščiai sukuruotų trumpųjų filmų programų, kuriose, tikime, jog savo favoritą ras kiekvienas žiūrovas“, – dalijasi Vilniaus tarptautinio trumpųjų filmų festivalio vadovė Rimantė Daugėlaitė–Cegelskienė. 
Kaip ir kasmet, festivalio metu tarptautinė žiuri vertins konkursines programas ir paskelbs, kas tapo laureatais – bus renkami geriausi tarptautinės ir nacionalinės konkursinių programų filmai, bei vienas filmas pelnys pagrindinį prizą – festivalio „Grand Prix”. 
Filmus vertins kompetentinga žiuri, sudaryta tiek iš Lietuvos, tiek iš užsienio kino industrijos ekspertų. Šiemet komisijoje – kino kuratorius bei filmų festivalių programų sudarytojas iš Pietų Korėjos Sanghoon Lee, lietuvių operatorė Laura Aliukonytė, bei moldavų režisierė Olga Lucovnicova.
Ko nepraleisti festivalyje? Programos sudarytojų rekomendacijos.
Vilniaus trumpųjų filmų festivalio programoje savo favoritus atras kiekvienas. Šių metų repertuare – ne tik konkursinės tarptautinės ir nacionalinės naujausių trumpametražių filmų programos, bet ir specialiosios programos: naujausias P. Korėjos tendencijas apžvelgianti programa „Korėjos kinas: naujos perspektyvos“, režisieriaus Jono Trukano sudaryta fantastinių filmų programa „Kitos realybės“, menininko Deimanto Narkevičiaus kuruota šiuolaikinio lietuviško kino ir videomeno programa „Garsūs šnabždėjimai“, penkių valandų trukmės „Kino naktis“, ukrainiečių filmukai visai šeimai programoje „Animacinis pasaulis vaikams“, senjorų sudaryta lietuviškų filmų programa „Nėra to blogo, kas neišeitų“, jaunųjų  „Meno avilio“ programerių sukuruota programa „Protestas“, sparčiai kylančių Europos kūrėjų filmai programoje „Europos istorijos“, bei programa iš festivalio apdovanojimų ceremonijoje pripažintų geriausiais konkursinių programų filmų. 
Repertuaras itin įvairiapusis ir paliečia daugybę temų –  nuo meilės ar draugystės iki atminties ar galios, o dvejojantiems kokias programas išsirinkti – asmeninės festivalio konkursinių programų sudarytojų rekomendacijos ir įspūdžiai.
Režisierius, scenaristas ir edukatorius Andrius Blaževičius:
„Kamuoliai“, rež. Gorana Jovanovic, Serbija, Slovėnija (tarptautinė konkursinė programa „Genties taisyklės“)
Subtilus dokumentinis filmas apie tautų, kurių bendra istorija ne pati maloniausia, santykius.
„Sodininkystė“, rež. Ćapin Silva, Kroatija (tarptautinė konkursinė programa „Galva į sieną“)
Kine mėgstu nemalonius veikėjus, o čia jų net du. Labai nejaukus filmas, pačia geriausia prasme.
„Kormoranas“, rež. Lubna Playoust, Prancūzija (tarptautinė konkursinė programa „Scenos iš šeimyninio gyvenimo“)
Filmas apie tai koks sudėtingas dalykas yra motinystė.
„Š“, rež. Julius Stakišaitis, Lietuva (Nacionalinė konkursinė programa II)
Tai – trumpiausias šio festivalio filmas. Tobulas trumpo metro filmas. 
„Romantika“, rež. Alvaro de Miguel, Ispanija (tarptautinė konkursinė programa „Artumo beieškant“)
„Romantikoje“ parodytas siaubingas bandymas „pakabinti“ merginą. Filmas apie tai kaip svarbu suprasti ribas.
Kino kritikė, kuratorė ir leidėja Monika Gimbutaitė: 
„Vadovėlis“, rež. Pavel Mozhar, Vokietija, Baltarusija (tarptautinė konkursinė programa „Galva į sieną“)
Baltarusija 2020-aisiais. Už kadro girdint OMON-o sulaikytų protestuotojų pasakojimus, tuščiame kambaryje rekonstruojamos kankinimo ir žeminimo praktikos: pabrėžtinai neemocingai, kone procedūriškai – ir dėl to taip iki šiurpulio paveikiai – liudijant, kaip veikia represinė sistema Baltarusijoje. 
„Pasakyk, kad myli“, rež. Elena Rožukaitė, Lietuva (Nacionalinė konkursinė programa I)
Man patinka, kai filmuose realistiškai baramasi – kai vietoje pokalbio apie tai, kas skaudina, pasibarama, kad šaldytuve nėra pieno. „Pasakyk, kad myli“ baramasi puikiai: staiga išsprogsta konfliktas su visu savo absurdiškumu ir lėtai brandintu liūdesiu, o tu tik žiūri ir net jauti kaip gelia.
„Žvaigždžių dulkintojai“, rež. Antonio Marziale, JAV (tarptautinė konkursinė programa „Genties taisyklės“) Šiųmetinis trumpametražio kino perlas. Erotinis queer trileris, spyris Holivudui, keršto bravūra ir fantastiškas, atmintin įsirėžiantis finalas, galiausiai sudėliojantis taškus ant i. 
„Kaip pamatuoti metus“, rež. Jay Rosenblatt, JAV (tarptautinė konkursinė programa „Scenos iš šeimyninio gyvenimo“) Šis filmas – tai režisieriaus meilės laiškas dukrai, vaikystės portretas, odė paprastumui. Vienas šviesiausių filmų šių metų festivalyje, primenantis, koks stiprus, netobulas ir gražus gali būti dviejų žmonių ryšys.
„Marmurinė makaulė“, rež. Kevin Walker, Jack Auen, JAV (tarptautinė konkursinė programa „Sekretai“) Kiekvienais metais labiausiai laukiu tokių filmų, kaip „Marmurinė makaulė“ – kažko netikėto, sunkiai apibūdinamo, neįtelpančio į konkrečią kategoriją, nesilaikančio dramaturgijos taisyklių ir, kaip taisyklė, pamatyto nedideliame festivalyje. Tokie filmai-atradimai būna patys brangiausi.
Kino kritikė, žurnalistė Ieva Šukytė:
„Dujų fėja“, rež. Erich Rettstadt, Taivanas, JAV (tarptautinė konkursinė programa „Genties taisyklės“)
Jeigu jūsų krikštamotė būtų dujų fėja, ko panorėtumėt? „Nurautas“ ir vienas smagiausių šio festivalio filmų.
„Lik sveikas, Žeromai!“, rež. Adam Sillard, Gabrielle Selnet, Chloé Farr, Prancūzija (tarptautinė konkursinė programa „Artumo beieškant“)
Spalvingas ir liūdnai juokingas animacinis filmas, kai net po mirties meilėje sunkiai sekasi.
„Benamis“, rež. Dian Weys, Pietų Afrika (tarptautinė konkursinė programa „Pavojingas ruožas“)
Filmas trunka septynias minutes, bet per jas parodomuose veikėjų veiksmuose pamatome, kokia dažnai negailestinga gali būti mūsų visuomenė.
„Pažvelk į mane“, rež. Shuli Huang (tarptautinė konkursinė programa „Genties taisyklės“)
Atviri režisieriaus pokalbiai su motina sujaudina. Jis trokšta meilės ir būti priimtas, tačiau kitoje kartoje užaugusiai motinai tai nėra lengva.
„Sierra“, rež. Sander Joon, Kinija (tarptautinė konkursinė programa „Scenos iš šeimyninio gyvenimo“)
Vieni su savo tėvais suartėja žvejodami, kiti dalyvaudami mašinų lenktynėse. Manau, tai filmas, kuris privers nusišypsoti kiekvieną.
Daugelį šių filmų pamatyti galima ne tik prie filmų pavadinimų nurodytose programose, bet ir viename populiariausių festivalio renginių – „Kino nakties“ seanse, kuris žiūrovus pakvies išbandyti ištvermę naktinėjant su trumpo metro filmais. Net dvidešimt plačios geografijos filmų iš skirtingų festivalio programų sugulė į penkių valandų trukmės „Kino nakties“ repertuarą. Tik sausio 20 d. – išskirtiniuose seansuose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose.
FilmaiKinasrenginiai Vilniuje
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.