Specialią programą lydės dešimtys koncertų, parodų, festivalių ir kitų veiklų, skirtų skirtingo amžiaus bei pomėgių svečiams. Jubiliejui skirtas veiklas organizuojantys programos partneriai dėlioja pagrindinius šventinius akcentus ir kviečia renginiuose atrasti jaunatvišką, ryškią bei kultūros kupiną sostinę.
Sausio 25-ąją šurmuliuos visas miestas
Savo gimimo dieną Vilnius ruošiasi švęsti ypač garsiai. Miesto svečių ir gyventojų laukia išskirtiniai koncertai ir parodos, o mieste erdves, skverus ir parkus papuoš įspūdingos „Šviesų festivalio“ instaliacijos. Todėl sausio 25-ąją verta planuoti išvyką į miesto centrą ir pajusti šventinę atmosferą vaikštant senamiesčio gatvėmis.
Nuo sausio 25 d. Gedimino pilies bokšte bus galima apsilankyti interaktyvioje parodoje „Gedimino laiškai Vilniuje“ bei savo akimis pamatyti, kaip atrodė šis miestui svarbus laiškas. Nors nė vienas jo originalas nėra išlikęs, parodoje bus galima susipažinti su laiško nuorašu. Gimtadienio dieną į sostinės istoriją atidžiau kvies pažvelgti ir Valdovų rūmų muziejus.
Norintys galės apsilankyti virtualioje 3D parodoje, moksleiviai – dalyvauti edukaciniuose užsiėmimuose, o šeimų su vaikais lauks specialus spektaklis „Vilnių kuriam!“. Valdovų rūmų didžiajame kieme sausio 25 d., 16 val. bus atidengtas ir skulptoriaus Martyno Gaubos paminklas, skirtas LDK didžiojo kunigaikščio priesaikai, o 18 val. rūmų didžiojoje menėje vyks šventinis baroko muzikos koncertas.
Sutemus miesto gimtadienį ryškiau nušvies ir kasmetinis Vilniaus šviesų festivalis. Garsių menininkų sukurtos šviesų instaliacijos sužibės senamiestyje, skirtingose miesto dalyse bei skveruose.
Sausio 25 d. 19:30 val. Katedros aikštėje miesto svečių ir gyventojų lauks oficialus gimtadienio atidarymas bei nemokamas koncertas „LAIKO PORTALAS“. Muzikinė ir vizualinė kelionė suburs skirtingas muzikantų kartas ir pasakos miesto istoriją.
Vilniaus šviesų festivalis gyventojų ir miesto svečių laukia sausio 25–28 dienomis. Jubiliejinis, jau penktą kartą vyksiantis festivalis truks net keturias dienas, o pasitinkant sostinės gimtadienį miestą bei jo erdves padės nušviesti ryškiausiomis spalvomis.
Išskirtinėmis šviesų instaliacijomios bus galima grožėtis sutemus – nuo 18 iki 23 val. Festivalio dienomis Katedros aikštėje and Arkikatedros fasado bus galima stebėti ir video projekcijomis sukurtą pasakojimą apie Vilnių, jo praeities ir ateities simbolius „LAIKO PORTALAS“.
Sausio 25-ąją video projekcija bus galima pasigrožėti po pagrindinio gimtadienio renginio, o sausio 26–28 dienomis nuo 19 iki 23 val.
Jubiliejui skirti koncertai
Iki pat jubiliejaus išvakarių Vilniuje taip pat netrūks renginių bei įvairių koncertų.
Sausio 18 d., 18:30 val. MO muziejuje vyks pasaulyje garsaus lietuvių džiazo muzikanto Vladimiro Tarasovo koncertas bei jo kūrinio „Drumming“ pristatymas, nukeliantis į romano „Vilniaus pokeris“ pasaulį ir jame aprašomą Vilnių.
Sausio 28 d. Vilniaus kino klasteryje taip pat laukia išskirtinis nemokamas „Vilniaus pokerio“ džiazo muzikos koncertas su įspūdingais scenografiniais sprendimais. Kompozitoriaus Kipro Mašanausko ir Jievaro Jasinskio „Vilniaus pokerio“ filmui sukurtos muzikinės kompozicijos gyvai bus atliekamos profesionalaus džiazo muzikos „Vilnius JJAZZ Ensemble“ orkestro. Be to, koncerto metu bus galima išvysti ir pirmuosius būsimo filmo, paremto šiuo R. Gavelio romanu, kadrus. Filmą režisuoja Donatas Ulvydas.
Parodos apie istorinį ir šiuolaikinį Vilnių
Švęsdami Vilniaus gimtadienį neaplenkite ir sostinės istorijai bei jos identitetui skirtų parodų. „Istorijų namuose“ nuo gruodžio vidurio jau veikianti paroda „Aš esu vilnietis“ leis iš arčiau susipažinti su 700 metų laikotarpį apimančiais pasakojimais, atskleidžiančiais vilniečių paslaptis, jų gyvenimo būdą ir kasdienybę.
O sostinei pasitikus garbingą jubiliejų, nuo sausio 26 d., kiekvienas galės aplankyti Kompozitorių namuose ruošiamą patyriminę parodą – „Muzika Vilniui. 7 istorijos“. Šioje patyriminėje parodoje bus galima susipažinti su projektu „Muzika Vilniui“ ir jame kursiančių kompozitorių asmenybėmis, jų kūrybos pasauliais bei išskirtinę muziką įkvėpusiomis patirtimis iš sostinės. Specialiai Lietuvos sostinei sukurti kūriniai įvairiose miesto vietose suskambės gegužės-liepos mėnesiais.
Gastronominės kelionės po sostinės restoranus
Jubiliejaus proga miesto svečių ir gyventojų laukia ne tik gausybė kultūrinių renginių ar festivalių, bet ir išskirtinės gastronominės patirtys. Vilniaus restoranai kviečia ragauti specialius degustacinius meniu, leis pasimėgauti autentiškais ir interpretuotais vilnietiškais patiekalais bei atrasti sostinę per jos gastronomiją, kulinarijos istoriją ir tradicijas.
Specialius patiekalus ir degustacinius meniu siūlys daugiau nei 10 sostinės restoranų. Tarp jų – gerai pažįstamos ir vilniečių bei miesto svečių pamėgtos vietos: „Pacai“, „Mykolo 4“, „Amatininkų užeiga“, „Lokys“, „Beigelių krautuvėlė“, „Meat Steak House“ ir kiti restoranai. Skirtingos maitinimo vietos adaptavo autentiškus patiekalus šių dienų virtuvei ir sukūrė naujas jų interpretacijas, atskleisdamos subtiliausius senųjų Vilniaus receptų skonius.
Visas naujienas ir išsamius renginių aprašymus kviečiame sekti puslapyje: www.700vilnius.lt.
Ilgalaikį projektą „Vilnius 700“ inicijavo Vilniaus miesto savivaldybė, programą kuruoja Vilniaus turizmo ir verslo plėtros agentūrai „Go Vilnius“. Kelerius metus organizuojama šventė kuriama partnerystės principu. Jubiliejinę programą finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė ir Lietuvos Respublikos Vyriausybė.
PROGRAMA
Sausio 14 d.
18 val. – spektaklis „Juoda-balta“. Vieta: Vilniaus televizijos bokštas, Sausio 13-osios g. 10.
19 val. – koncertas „Laisvės šviesa virš Baltijos“. LNSO, Dalia Kuznevocaitė, Erki Pehk. Vieta: Filharmonijos Didžioji salė.
Sausio 16 -20d.
Sausio 16–20 d. – tarptautinis festivalis vaikams ir jaunimui KITOKS’23. Vieta: „Menų spaustuvė“, Šiltadaržio g. 6.
Sausio 18 d.
18:30 val. – parodos „Vilniaus pokeris“ Vladimiro Tarasovo koncertas. Vieta: MO muziejus, Pylimo g. 17.
Sausio 18 -24 d.
Sausio 18–24 d. – 16-asis Vilniaus trumpųjų filmų festivalis. Vieta: kino teatruose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose bei namų kino platformoje „ŽMONĖS Cinema“ visoje Lietuvoje.
Sausio 23 d.
Sausio 23 d. 19 val. – Vilniaus performanso meno bienalė. Vieta: LNOBT Didžioji salė, A. Vienuolio g. 1.
Sausio 25 d.
12 val. – Kristoforo vėliavų iškėlimas. Vieta: Rotušės aikštė.
10:00–18:00 – Vilniaus diena Valdovų rūmuose.
13:00–17:00 val. – paroda „Gedimino laiškai Vilniuje“. Vieta: Gedimino bokštas.
16 val. – paminklo „Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino priesakai Vilniui ir Lietuvai“ atidengimas. Vieta: Valdovų rūmų Didysis kiemas.
18 val. – šventinis baroko muzikos koncertas. Vieta: Valdovų rūmų Didžioji renesansinė menė.
18:00–23:00 val. – Vilniaus šviesų festivalis. Vieta: įvairiuose Vilniaus vietose.
19:30 val. – 700-ojo Vilniaus gimtadienio renginys „LAIKO PORTALAS“ . Vieta: Katedros aikštė.
Po šventinio renginio – vizualinė kelionė ant Vilniaus katedros fasado „LAIKO PORTALAS“.
Sausio 26 d.
17:00–21:00 val. – patyriminė paroda „Muzika Vilniui. 7 istorijos“. Vieta: Kompozitorių namai, A. Mickevičiaus g. 29.
18:00–23:00 val. – Vilniaus šviesų festivalis. Vieta: įvairiuose Vilniaus vietose.
19 val. – apdovanojimai Šv. Kristoforo statulėlėmis. Vieta: LRT TV
18:00–23:00 val. – vizualinė kelionė ant Vilniaus katedros fasado „LAIKO PORTALAS“.
Sausio 27 d.
15:00–19:00 val. – paroda „Vilkas, bokštas ir bažnyčia. Vilniaus suvenyrai“. Vieta: Vilniaus muziejus, Vokiečių g. 6. Paroda veiks iki liepos 2 d.
18:00–23:00 val. – Vilniaus šviesų festivalis. Vieta: įvairiuose Vilniaus vietose.
18:00–23:00 val. – vizualinė kelionė ant Vilniaus katedros fasado „LAIKO PORTALAS“
20:00 val. – muzikos ir poezijos interpretacija „Užrakinti skaitymai“. Vieta: Lukiškių kalėjimas.
Sausio 27 d.– 29 d.
Sausio 27–29 d. – paroda „ADVENTUR“. Vieta: „Litexpo“, Laisvės pr. 5.
Sausio 28 d.
18:30–20:00 val. – kino koncertas „Vilniaus pokeris“. Vieta: Vilniaus kino klasteris, Meistrų g. 12C.
18:00–23:00 val. – Vilniaus šviesų festivalis. Vieta: įvairiuose Vilniaus vietose.
18:00–23:00 val. – vizualinė kelionė ant Vilniaus katedros fasado „LAIKO PORTALAS“