Tad pasidomėkime – Poškonių, Akmenynės ir Šalčininkėlių krašto bendruomenių centrai! Nedidelių gyvenviečių bendruomenės savo iškeltais tikslais, darbais ir aktyvumu įrodžiusios, kad mažas gali būti stiprus.
Poškonių bendruomenės centrui pirmininkauja jauna ir aktyvi poškonietė Laima Subočienė. Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos realizuoto projekto dėka prieš penketą metų vietos gyventojai turi patalpas, kuriose gali susiburti ir susitikti. Visus sumanymus bendruomenė įgyvendina kartu su Poškonių seniūnija.
– Esame gal nedrąsūs, gyvename nedideliame kaime, tačiau gyvename vieni šalia kitų, puikiai pažįstame vieni kitus ir tai mūsų stiprybė. Mums svarbūs žmonės, todėl projektai, kuriuos įgyvendiname, turi tikslą – tarnauti žmonėms. Vienas paskutiniųjų – visos seniūnijos senjorų sveikinimas Pagyvenusių žmonių dienos proga. Pernai šią iniciatyvą įgyvendinome pirmą kartą ir supratome, kad seneliams reikia dėmesio, – pasakoja Poškonių bendruomenės centro pirmininkė Laima Subočienė.
Ši organizacija planuoja renginių ciklus: vaikams, šeimoms, senjorams, švenčiamos tradicinės šventės, organizuojami renginiai, susitikimai. Prieš keletą metų Poškonių bendruomenė įgyvendino projektą ir šalia bendruomenės centro iškilo vaikų žaidimų aikštelė. Čia neretai pamatysime žaidžiančius kaimo vaikus, erdvė atvira ir vietos darželinukams, Tarptautinei vaikų dienai skirti renginiai taip pat organizuojami vaikams skirtoje aikštelėje.
Laimos Subočienės teigimu, prieš mėnesį Poškonių bendruomenės centras pateikė dar vieną paraišką Šalčininkų rajono savivaldybės administracijai dėl finansavimo skyrimo iš Nevyriausybinių organizacijų rėmimo programos ir vėl gavo paramą kalėdinėms iniciatyvoms realizuoti.
Kaimyninėje Akmenynės seniūnijoje tikrai ne ką pasyvesnė bendruomenė, čia taip pat verda gyvenimas, atsiranda vis naujų sumanymų ir jie būtinai įgyvendinami!
– Mūsų gyventojai yra aktyvūs ir bendruomeniški, visada atsiliepia į prašymus ir patys nevengia prisidėti. Esu labai dėkinga kiekvienam iš už gerą žodį, patarimą, pagalbą ir paramą, – nuoširdžiai džiaugiasi Akmenynės bendruomenės centrui vadovaujanti Teresa Paškevič.
Teikęs projektų paraiškas Šalčininkų rajono savivaldybės administracijai, Akmenynės bendruomenės centras ne kartą laimėjo finansavimą. Pavyzdžiui, šalia bažnyčios įrengta spalvinga poilsio zona, kurioje yra suoliukai, lauko treniruokliai, kita vaikų žaidimų aikštelė įrengta už laisvalaikio salės. Tačiau bendruomenė siekia ir didesnės naudos, realizuoto projekto lėšomis vietos kapinėse įrengta tvora, atskirianti jas nuo miško.
Verta pažymėti, kad Akmenynės bendruomenės įgyvendinamais projektais siekiama ne tik įrengti infrastruktūrą, bet ir gražinti aplinką. Vienas tokių – buvusio Renigerų dvaro tvarkymas. Seniūnija padėjo užkalti pastato langus, o vietos vaikai, vadovaujami dailininkės Anos Špadinskos – Koss (Anna Szpadzińska – Koss), kartu su pirmininke Teresa Paškevič tikrąją ta žodžio prasme nuspalvino pilką ir nepatrauklų pastatą. Jų dėka Akmenynėje atsirado sena, bet nauja lankytina vieta.
Akmenynės bendruomenės centras, realizuodamas Šalčininkų rajono savivaldybės finansuojamus projektus, prieš šventes organizuoja seniūnijos personažo Akmeniuko ir Kalėdų Senelio apsilankymus pas vaikus, senyvo amžiaus arba vienišus žmones. Graži bendruomeniškumo iniciatyva – Akmenynės seniūnijos atlaidai. Bendruomenei pavyko surengti savotišką vietos Derliaus šventę, padėkoti gyventojams už aktyvumą ir įteikti dovanas seniūnaičiams ir aktyviems bendruomenės nariams.
Nemažiau svarbi dar viena bendruomenių veiklos kryptis – renginiai ir kelionės. Sudaroma galimybė vietos gyventojams susitikti per Jonines, atlaidus, švęsti Vaikų gynimo dieną, dalytis kalėdaičiais, minėti valstybines šventes, įteikti dovanėles vaikams arba senjorams, keliauti po rajoną ir Lietuvą.
Iš Akmenynės persikeliame į netoliese esančius Šalčininkėlius. Čia susibūrusi vietos bendruomenė vienija Ragožiškių, Zavišonių ir Šalčininkėlių gyventojus, mokančius nustebinti nekasdieniais renginiais, sumanymais ir iniciatyvomis. Šalčininkėlių krašto bendruomenei vadovauja jaunas ir veiklus vietos gyventojas Edgar Alkovski, kuris neretai suteikia laisvę bendruomenės nariams. Taip atsirado iniciatyva, kurios metu vietos moterys viena iš kitos mokėsi siūti, kepti pyragus, kurti šiaudinius sodus, kalėdinius arba velykinius vainikus.
– Norai turi duoti rezultatus. Jeigu norime, reiškia – turėsime. Prieš keletą metų sugalvojome, kad prie vietos tvenkinio, šalia pavėsinių, būtų puiku įrengti vaikų žaidimų aikštelę. Čia neretai užsuka šeimos su vaikais, tad mažieji turės ką veikti. Sugalvojome ir įgyvendinome. Tačiau gražiausia, ką pastebėjome, šalia mūsų iniciatyvų atsiranda ir veiklūs žmonės, kurie matydami pokyčius, parodo savo iniciatyvas ir visiškai neatlygtinai daro nuostabius dalykus. Tikiuosi, dauguma mato ir jaučia, kad mūsų Šalčininkėliai atsigauna ir tik nuo mūsų visų priklauso, kaip čia gyvensime, – pasakoja Edgar Alkovskij.
Tai puikiai iliustruoja istorija, kaip šalia tvenkinio, pavėsinėse, vietos gyventojas įrengė ekologiškas lempas. Tačiau pastebėję vandalizmo atvejus vietos gyventojai savo lėšomis įrengė ir vaizdo stebėjimo kameras.
Edgar Alkovski svarsto, kad projektų realizavimui svarbūs ne tik sumanymai, finansavimo šaltiniai, bet ir žmonės, kurie prisiima atsakomybę, padeda, pavyzdžiui, neretai padeda verslininkai, ūkininkai, gyventojai.
Šalčininkėlių krašto bendruomenė žengė žingsnį į priekį ir pradėjo realizuoti projektus, susijusius su atstovavimu tautinėms mažumoms ir verslumo skatinimu. Bendruomenė įdarbino specialistą, kuris konsultuoja jaunus žmonės, norinčius pradėti verslą, o taip pat tapo nemokamos informacinės pagalbos vyresnio amžiaus žmonėms „Sidabrinės linijos“ partneriu, kad jos paslaugos būtų pasiekiamos ir tautinėms mažumoms.
Šalčininkų rajono savivaldybė ir privatus verslas padeda Šalčininkėlių bendruomenei realizuoti ekonominės veiklos skatinimo veiklas sprendžiant gyventojų užimtumo problemas. Jau ne kartą bendruomenė dalijosi skelbimu apie siūlomą darbą virėjui, administratoriui, barmenui, pagalbiniam darbuotojui – buvusioje Šalčininkėlių mokykloje įsikurs kavinė, įgyvendinamas bendruomeninio verslo kūrimo projektas.
Taigi, bendruomenės mažos, bet be galo stiprios ir nedideli jų užmojai tampa didžiuliais darbais. Visus projektus bendruomenėms pavyksta įgyvendinti realizuojant įvairius projektus. Didžioji dalis paraiškų (apie 90 proc.) buvo teikiama Šalčininkų rajono savivaldybės administracijai, kiti – finansuojami ES arba valstybės biudžeto lėšomis, kartu prisidedant ir Šalčininkų rajono savivaldybės administracijai.