Taip kauniečiai kalba apie improvizacijos teatro „Impro Kaunas“ organizuojamus nemokamus renginius visiems – tiek norintiems pabandyti improvizuoti scenoje, tiek stebėti, kaip improvizuoja kiti. Šeštadienių vakarais „Impro džemai“ sutraukia įvairaus amžiaus miestiečius, turinčius skirtingus įsitikinimus, profesijas, gyvenimišką patirtį, pomėgius ar lūkesčius.
Viename tokiame renginyje apsilankę „Laikinosios sostinės“ atstovai išties nustebo pajutę draugišką atmosferą, linksmus, atsipalaidavusius žmones ir išmėginę smagius improvizacijos žaidimus, kuriuos žaisti gali ir niekada to nebandę. Pasiteiravome dalyvių, kas juos patraukia dalyvauti improvizacijos vakarėliuose.
Norėjo save išbandyti
Abiturientas Jokūbas Kontrimas prisimena pirmą kartą, kai daugiau nei prieš metus apsilankė „Impro džeme“:
„Improvizacija atrodė paslaptinga, kėlė intrigą, tačiau aš norėjau save išbandyti kitokioje vaidybinėje struktūroje, negu iki tol esu atlikęs. Kitaip sakant, mečiau sau iššūkį įsilieti į tuo metu dar nepatirtas, nepatogias, neišbandytas situacijas.
Šiek tiek nerimavau, tačiau buvau labai pozityviai priimtas – su nuoširdžiomis šypsenomis, spindinčiomis akimis bei padrąsinančiais žodžiais. Tuomet atsipalaidavau ir jaučiausi saugiai. Iškart pajutau, kad noriu čia būti, nes tai atvėrė labai daug iki tol neatvertų vaidybinių durų bei sutiktų talentingų aktorių.“
Įgūdžiai praverčia kasdienybėje
Informacinių technologijų specialistas Rimas Abraitis pasakojo prieš ateidamas į „Impro džemą“ apie improvizacijas nebuvo girdėjęs ir nežinojo, kad Lietuvoje yra improvizacijų teatrų.
„Pirmą kartą į „Impro džemą“ atėjau per Zoom programėlę, kai jau kurį laiką buvo uždarytos visos pramogos ir tik kai kurios jų persikėlė į virtualią erdvę. Iki tol jaustėsi gyvo bendravimo trūkumas, o „Impro džemai“ sutraukdavo tokius linksmus žmones, su kuriais puikiausiai leisdavome laiką, žaisdavome, improvizuodavome, – pasakojo Rimas.
– Supratau, kad noriu daugiau gilintis į improvizacijos subtilybes, todėl pradėjau mokytis teatro „Impro Kaunas“ kursuose. Tai labai smagi veikla, kurioje ne tik „pagyvename“ netikėčiausiose situacijose, bet ir išmokstame būti dėmesingesni, pozityvesni, drąsesni, kūrybiškesni. Tokie įgūdžiai labai praverčia ir kasdienėje veikloje bendraujant su namiškiais, kolegomis ar klientais.“
Improvizacija – tarsi terapija
Improvizuoti pradėjusi kaunietė Dovilė Jurgelionė pastebėjo, kad improvizacijos – tarsi žaidimas, kuriame pabūni tuo, kuo gyvenime nesi ir niekada nebūtum, patenki į situacijas, kuriose niekada nepatektum. Be to, išlaisvini emocijas, o tai veikia tarsi terapija.
„Tai lavina greitą mąstymą, orientaciją, visada stengiuosi reaguoti pozityviai, sutikti daryti beprotiškiausius dalykus, – pasakojo klientų aptarnavimo vadybininkė Dovilė, auginanti du vaikus. – Paprastesnius improvizacijos pratimus parsinešu į savo šeimą. Mūsų 7 ir 10 metų vaikai labai mėgsta improvizuoti lengvesnius pratimus, įsivaizduoja menamus daiktus.“
Dovilė pastebėjo, kad pamažu atsikrato noro priešintis, tampa empatiškesnė, o improvizuodama ir gyvenime bando į situaciją pažvelgti kitu kampu.
Tampa geresniais žmonėmis
Kaunietė finansų specialistė Agnė Rukštelytė pastebėjo, kad improvizacija praskaidrina kasdienybę, atveria akis, o labiausiai ją traukia šaunūs žmonės, kurie susirenka improvizuoti. Labiau patyrę improvizatoriai ne konkuruoja scenoje, o dirba kaip komanda – visi siekia susikalbėti, nesiginčyti, pasiekti bendrą rezultatą. Tai juk puikiausi įgūdžiai, praverčiantys gyvenime.
„Improvizuoti man labai patinka, nes aplink mane nuostabūs žmonės. Nesvarbu, kokia diena prieš tai – po improvizacijų visada bus geriau, – įsitikinusi prieš metus pirmą kartą „Impro džemuose“ apsilankiusi Agnė. – Dėl šios priežasties ir nusprendžiau lankyti improvizacijos mokymus ir vakarėlius – kad pati tapčiau tokiu žmogumi, prie kurio gera būtų ir kitiems.“
– Kaip kilo mintis organizuoti „Impro džemus“ ir kada tai prasidėjo? – pasiteiravome teatro „Impro Kaunas“ meno vadovo Deivido Borodulino.
– Tokio formato improvizacijos vakarai vyko nuo pat teatro įkūrimo 2016 m. „Impro džemai“ – atviri, nemokami ir prieinami visiems – kiekvienas norintis gali ateiti improvizuoti, nepriklausomai nuo jo finansinės padėties. Anksčiau žiūrovų būdavo nedaug, tačiau dabar jų prisirenka gausiai – mūsų teatro maža salytė kartais vos talpina visus norinčius. Todėl prašome dalyvių ir žiūrovų registruotis iš anksto.
– Kokie žmonės į juos renkasi?
– Į „Impro džemus“ renkasi įvairiausi žmonės – moksleiviai, studentai, įvairių profesijų atstovai, aktoriai. Tiek niekada neimprovizavę svečiai, tiek penkių ar daugiau metų patirtį turintys improvizatoriai. Ateina visi, kas nori išbandyti save improvizacijoje ar tiesiog pažiūrėti vaidinimų ir pasijuokti.
Pati improvizacija atsirado JAV didžiosios depresijos laikais, kai teatro mokytoja norėjo užimti imigrantų vaikus ir sukūrė teatro žaidimus. Tai buvo paprastas vidutinės – žemos klasės žmonių menas, prieinamas visiems. Mūsų teatras prie to ir sugrįžta – menininku gali būti paprastas žmogus, tik reikia padėti jam išlaisvinti emocijas, atrakinti kūrybiškumą. Mes tą ir darome – „Impro džemo“ metu sukuriame galimybę paprastiems asmenims tapti menininkais ir komikais.
– Ką žmonės randa „Impro džemuose“?
– Pirmiausia gerą kompaniją, taip pat poilsį nuo kasdienybės, juoką. Jie gali išbandyti savo drąsą, spontaniškumą, gali tapti vakaro žvaigždėmis. Manau, žmonėms yra svarbi saviraiška, o „Impro džemo“ metu jie gali save išreikšti.
„Impro džemuose“ prisilietę prie improvizacijos kauniečiai dažnai užsikrečia improvizacijos virusu ir nori nerti giliau. Tokiems rengiame improvizacijos kursus, mokome improvizacijos pagrindų ir subtilybių. Kasdien „Impro Kaunas“ patalpos pilnos kūrybiškos energijos – čia vyksta ne tik vakarėliai, bet ir mokymai, studentų ir senbuvių improvizatorių trupių treniruotės. Tai yra Lietuvos improvizacijos bendruomenės susitikimų vieta, kurioje visi yra laukiami.
– Gruodžio 3 d. planuojate ilgos trukmės renginį „Impro maratonas“. Kaip kilo mintis tokį surengti ir ko gali tikėtis žiūrovai?
– Mūsų teatras šiemet dalyvavo „Fluxus“ festivalyje, kurio metu atlikome 1,5 val. trukmės performansą – improvizavome be jokios pertraukos, sukūrėme vieną ilgą improvizuotą spektaklį. Vaidinimą atliko keturi „Impro Kaunas“ nariai ir ši patirtis juos labai sužavėjo. Atitrūkę nuo kasdienybės jie ilgokai pagyveno savo sukurtame pasaulyje, įsijautę į sukurtus personažus, jų charakterio savybes.
Tuomet ir kilo mintis pamėginti improvizuoti dar ilgiau ir pažiūrėti, kas bus. Taip gimė idėja sukurti renginį visai Lietuvos improvizacijos bendruomenei – „Impro maratoną“ – ir visiems kartu išbandyti savo improvizacijos jėgas bei ištvermę. Renginyje žada dalyvauti improvizatoriai iš Vilniaus, Klaipėdos ir, žinoma, kauniečiai.
– Kaip viskas vyks?
– Scenoje 12 valandų vyks improvizacijos žaidimai, etiudai bei spektakliai. Kiek žinome, dabartinis tokio tipo renginio rekordas yra 7 val. 10 min. Maratoną išskaidysime į dvi dalis.
Pirmiausia 4 valandas kursime vientisą, nenutrūkstamą ilgą improvizuotą spektaklį kartu su improvizacijos entuziastais iš visos Lietuvos. Tokio ilgio vientiso vaidinimo dar Lietuvoje nėra niekas daręs, todėl su nekantrumu laukiame sužinoti, kaip seksis, kokių įspūdžių ir iššūkių patirsime. Įprastai vienas improvizacijos žaidimas trunka apie 7 minutes, o improvizuotas spektaklis trunka 30 minučių.
Likusias 8 valandas vyks įvairūs improvizacijos spektakliai ir pasirodymai su 5 minučių petraukėlėmis. Juose galės vaidinti net ir žiūrovai. Renginys bus nemokamas. Jei apsilankysite ir jis patiks, galėsite paremti teatrą pagal galimybes.