Trečiadienio vakarą Vytauto Didžiojo karo muziejuje atidarytoje parodoje eksponuojami unikalūs XX a. pr. Ukrainos kariuomenės eksponatai, ne tik atskleidžiantys tarpukario Ukrainos kovų puslapius, bet ir turintys didelę reikšmę šiandien už Ukrainą kovojantiems kariams.
Paroda reikšminga ir šiandien
Parodoje eksponuojami daiktai iš 1914 – 1923 m. laikotarpio. Pasak prie parodos prisidėjusio fondo „XXI a. Ukraina“ įkūrėjo ir parodos mecenato Bogdano Gubskio, nors visi eksponatai iš praeito šimtmečio pradžios, tačiau jie skirti pagerbti ne tik praeito šimtmečio herojus.
„Tai paroda, skirta ukrainiečiams, prieš šimtą metų kovojusiems už Ukrainos nepriklausomybę nuo Rusijos imperijos, – sakė B.Gubskis. – Taip pat ji skirta ir tiems, kurie dabar gina mūsų šalį nuo Rusijos agresijos.“
Apie tai, kokią reikšmę šiandieniniame karo kontekste turi parodos eksponavimas Lietuvoje, dalijosi iš JAV atvykusi, Ukrainos muziejaus ir bibliotekos Stamforde kuratorė Liubow Volynetz: „Kai minėjome nepriklausomybės 30-metį, tai buvo vienas gražiausių pasiekimų, visa šalis žydėjo, visi buvo laimingi, džiaugėsi laisve. Tačiau Rusijai mūsų laisvė nepatiko ir jie vėl ėmė ją naikinti. Tačiau jie bando ne tik naikinti laisvę, bet ir visiškai paneigti Ukrainos ir Ukrainos kultūros egzistavimą. Tokios parodos, jų eksponatai yra įrodymai, kuriuos turime išsaugoti ir papasakoti pasauliui apie tai, kad mes trokštame ir visada troškome laisvės.
Tikiuosi, kad žmonės, kurie matys šią parodą geriau suvoks vykstančią ukrainiečių kovą už nepriklausomybę. Ši paroda konkrečiau iliustruoja skirtingas praeito amžiaus kovas, patirtas sėkmes ir nesėkmes, siekiant laisvės. Svarbu apie tai kalbėti, nes Rusija skleidžia propagandą. Tikiuosi, kad po šios parodos žmonės ims labiau domėtis Ukrainos istoriją ir skleisti žinutę, kad mes esame atskira šalis ir turime savo atskirą kultūrą“, – teigė Ukrainos muziejaus ir bibliotekos kuratorė.
Jai antrino buvusi ilgametė Ukrainos muziejaus Niujorke direktorė Maria Shust. „Tarpukariu Ukraina išgyveno daug baisių dalykų ir visi tie dalykai kartojasi dabar. Pasauliui labai svarbu žinoti, kas vyksta Ukrainoje, svarbu kad Ukraina turi savo istoriją, kultūrą, kalbą ir pamatyti, kokia svarbi ukrainiečiams yra jų laisvė. Ši paroda yra išskirtinai svarbi, nes ji eksponuojama ne tik Ukrainoje, bet ir Europoje“, – sakė M.Shust.
Ukrainos debiutas Europos Sąjungos erdvėje
Tiek Ukrainos, tiek Lietuvos institucijų atstovai akcentuoja, jog tai pirmoji eksponatų paroda, kurią nuo Rusijos besiginanti šalis surengė po to, kai šaliai suteiktas Europos Sąjungos kandidatės statusas.
Ukrainos istorijos Antrajame pasauliniame kare nacionalinio muziejaus memorialinio komplekso direktorius Jurijus Ševčiukas portalui lrytas.lt teigė, kad „šis renginys labai svarbus, nes tai pirmoji Ukrainos muziejaus paroda Europoje, kai Ukraina kandidatuoja į Europos Sąjungą. Tai buvo Ingridos Šimonytės iniciatyva ir esame labai dėkingi už ją ir už paramą mūsų valstybei, tautai ir muziejui sunkiais laikais.“
„Norime parodyti, kad esame dalis Europos kultūrinio lauko, – kalbėjo muziejaus vadovas. – Žinome, kad karas vyksta ne tik mūšio lauke, tačiau ir išmaniuosiuose telefonuose bei socialiniuose tinkluose. Suprantame, kad tai ne tik karinis konfliktas, bet taip pat kova už demokratines ir kultūrines vertybes“.
Muziejaus direktorė Rita Malinauskienė sakė, jog parodos eksponatai į Lietuvą atvyko būtent tuo metu, kai buvo priimtas sprendimas dėl Ukrainos kandidatės statuso.
Unikalūs parodos eksponatai
Pagrindinis dėmesys parodoje skiriamas XX a. pr. Ukrainos uniformų istorijai. Pasak Ukrainos istorijos Antrajame pasauliniame kare nacionalinio muziejaus memorialinio komplekso direktorius J.Ševčiuko, eksponuoti uniformas pasirinkta neatsitiktinai.
„Ši paroda buvo parengta ir atidaryta Ukrainos laisvės 30-mečiui paminėti. Tautos nepriklausomybė remiasi kariniu pasirengimu ir stipria kariuomene, todėl norime pasidalinti savo kariuomenės istorijomis ir tradicijomis. Vienoje muziejaus parodoje sunku parodyti visus mūsų kovos aspektus, tačiau per uniformas ir simbolius, kuriuos naudojome ant uniformų, galima atskleisti daugybę mūsų istorijos aspektų“, – dėstė J.Ševčiukas.
Apie eksponatus plačiau portalui lrytas.lt pasakojo VDU Karo muziejaus Karybos istorijos skyriaus vedėja ir parodos koordinatorė Lietuvoje Lina Kasparaitė-Balaišė.
„Parodoje pristatoma bene 250 muziejinių vertybių, kurios atkeliavo iš Ukrainos ir JAV. Didžiausia dalis mus pasiekė iš už Atlanto, t. y. eksponatai priklausantys Ukrainiečių diasporos institucijoms JAV. Nemaža dalis eksponatų atkeliavo net iš 9 Ukrainos muziejų ir iš dviejų archyvų, tad eksponatai įvairiausi. Pati paroda yra apie Ukrainos karių uniformas, jos pateikiamos per pasakojimą tų žmonių, kurie dėvėjo tas uniformas, karių, kurie kovojo už Ukrainos laisvę“, – teigė L.Kasparaitė-Balaišė.
Parodos kuratorė išskyrė eksponatą, kurį išvysti galima pirmą kartą: „Labai įdomus eksponatas, pristatomas parodoje, tai tarpukario menininko, karininko, kovojusio už Ukrainos nepriklausomybę, akvarelės piešiniai. Visą albumą sudaro pusantro šimto piešinių, kurių dalis atkeliavo iš Amerikos, o dalis iš Ukrainos ir taip susijungė į vieną. Po Antrojo pasaulinio karo albumas buvo išdraskytas ir šioje parodoje mes jį sujungėm į vieną.“
Paroda siekiama pagerbti Ukrainos ginkluotąsias pajėgas – pagrindinį Ukrainos nepriklausomybės garantą, pabrėžiant ryšį tarp šiuolaikinės Ukrainos gynėjų kartos ir tų, kurie kovojo 1917–1921 m. Ukrainos nepriklausomybės kovose.
Tarptautinę parodą „Amžinai laisva Ukraina!“ galima aplankyti Vytauto Didžiojo karo muziejuje nuo ketvirtadienio 10 val.