Neringiškiai protesto akcijoje kaukšės plaktukais Įžvelgė grėsmę istoriniam Nidos švyturio kompleksui, kurio dalį norima parduoti

2022 m. vasario 21 d. 21:50
Neringiškiai nelaidoja vilties susigrąžinti valstybei priklausančių Nidos švyturio komplekso statinių ir buvusių medikų poilsio namų, numatomų parduoti viešajame aukcione nekilnojamojo turto plėtotojams.
Daugiau nuotraukų (9)
Tokiai idėjai nepritarianti vietinė kultūros bendruomenė vasario 24 dieną organizuoja protesto akciją „Pietūs pas švyturininką“, į kurią kviečiami visi Kuršių nerijos istorijos ir kultūros paveldo likimui neabejingi žmonės.
Prašymas – neparceliuoti paveldo
Pasklidus žiniai apie Vyriausybės planus istorinio Nidos švyturio statinius ir „Mediko“ poilsio namus, kurių teritorijoje išliko kopų prižiūrėtojo namelis, parduoti aukcione sujaudino Neringą. Kultūrininkai atviru laišku „Dėl nekilnojamojo turto išsaugojimo visuomenės reikmėms“ kreipėsi į Seimą ir Vyriausybę.
„Peticijų platformoje publikuotą laišką jau pasirašė daugiau kaip 1000, o gyvai – virš 500 žmonių, nors po namus nevaikščiojome. Jaučiame didžiulį  neringiškių, kurorto svečių palaikymą. Žmonėms rūpi Kuršių nerijos ateitis – tamsūs namų langai Neringai nieko gera neduoda!“, – įsitikinusi iniciatyvinės grupės narė, parašų rinkimo iniciatorė, meno ir kultūros almanacho „Dorė“ redaktorė Raimonda Meyer-Ravaitytė.
Pasak meninės protesto akcijos organizatorių, pagrindinis jų tikslas – atkreipti Vyriausybės dėmesį į opiausias kurorto plėtros problemas, kad lengva ranka nebūtų išparceliuoti Nidos švyturio pastatų komplekso ir buvusių poilsio namų „Medikas“ statiniai. Siūloma juos perduoti Neringos savivaldybei, panaudoti tikslingai plėtojant tarptautinį turizmą, kuriant meną, puoselėti kultūrą.
Kryptis – siaurinti kultūros lauką?
Neringoje susiklosčiusi situacija, kai kiekvienas žemės lopinėlis, žmogus ar kultūra yra vertingi tik tiek, kiek gali atnešti pelno, didžiulį nerimą kelia šiuolaikinio šokio teatro įkūrėjai, choreografei Agnijai Šeiko: „Dar vienas žingsnis ir tapsime Kinija, kur dėl pinigų niokojamas architektūros paveldas, naikinama unikali gamta. Neringa labai trapi vietovė, ją matyti vien tik kaip objektą verslui plėtoti – itin pavojinga tendencija“.
Menininkai aimanuoja, kad  Kuršių nerijoje jiems vis sudėtingiau įgyvendinti savo projektus tik todėl, kad ši į UNESCO pasaulio kultūros ir gamtos paveldo vertybių sąrašą įtraukta Lietuvos pajūrio vietovė keičiasi – palengva virsta turtingųjų atostogautojų laikino poilsio, naujakurių vilų vieta. Galimų erdvių meno veiklai praradimas siaurina ir taip nedideles Neringos galimybes būti išskirtiniu kultūros lauku.
„Tik kurdami, plėsdami, o ne mažindami meno erdves, pritraukdami į jas sąmoningus, įdomius kūrėjus, galėtume subalansuoti verslo ir visuomenės poreikių santykį Neringoje“, – tvirtina A.Šeiko.
Visuomenininkų užmojus remia Neringos meras Darius Jasaitis: „Nidos švyturys – vienas svarbiausių ir brangiausių Kuršių nerijos ženklų, šios vietovės tapatybės simbolis. Urbo kalno papėdėje stūksantys senieji pastatai su priklausiniais yra neatskiriama, nedaloma ir neparduotina istorinio komplekso dalis“.
Neringiškiai kaukšės plaktukais
Jeigu Neringai pavyktų perimti Turto bankui priklausančių Nidos švyturio statinių kompleksą, Urbo kalno papėdėje būtų galima įkurti interaktyvų Šviesos muziejų, sukurti atviras visuomenei menininkų dirbtuves, specializuotą lauko skaityklą-kavinę, kitas vietos gyventojams ir svečiams patrauklias kultūros erdves.
Nidos centre esančių poilsio namų „Medikas“ teritorijoje išlikęs senasis kopų prižiūrėtojo namas – paskutinis dar neįveiklintas kurorto visuomeninės paskirties objektas, tinkamas vasarą į Kuršių neriją atvykstantiems kultūros, švietimo, sporto specialistams, vasarojantiems moksleiviams, rezidentams apgyvendinti.
„Neišsaugojus šio pastato visuomenės reikmėms, ir kurorto savivaldybės, ir nacionalinės švietimo bei kultūros įstaigos tiesiog neįstengtų mokėti šiuolaikinės rinkos sukeltų kosminių patalpų nuomos kainų. Tada jos nebegalėtų tęsti savo veiklos Neringoje“, – pažymėjo R.Meyer-Ravaitytė.
Protesto akcijos „Pietūs pas švyturininką“ iniciatoriai dalyvių prašo į renginį atsinešti aukciono plaktuką imituojančius instrumentus. Ant Urbo kalno jų lauks vaišingi švyturininkai su garuojančiais patiekalais.
Neringa. Meninė protesto akcija „Pietūs pas švyturininką“ vasario 24 d., ketvirtadienį, 12 val. prie Nidos švyturio pastatų (Taikos g. 10A).

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.