Paskelbus nugalėtojus, festivalis tęsiasi iki sausio 18 d., o jį papildo specialioji nugalėtojų programa, kurią bus galima pamatyti „Skalvijos“ ir „Pasakos“ kino teatruose Vilniuje.
„Grand Prix“ apdovanojimą pelnė Olgos Lucovnicovos dokumentinis trumpasis filmas „Dėdė Tudoras“ (Belgija, Vengrija, Portugalija, Moldova). Šioje istorijoje po 20–ies metų tylos režisierė sugrįžta į prosenelių namus, kur kadaise išgyveno visam gyvenimui atmintyje įsirėžusią traumą. „Šis filmas mus veda į lėtą kelionę, kurios tikslas atsiskleidžia ne iškart.
Režisierė žavi ir stebina drąsiu ir nuoširdžiu būdu, kuriuo ji susiduria su savo demonais. Kurdama vaizdines metaforas, ji pasitelkia kino galią tam, kad perteiktų dalykus, kuriuos ne visuomet įmanoma išreikšti vien žodžiais“, – įteikdami pagrindinį festivalio apdovanojimą sakė žiuri nariai.
Geriausiu tarptautinės konkursinės programos filmu tapo režisieriaus Sebastiano Mulderio dokumentinis trumpasis filmas „Naya. Miškas turi tūkstantį akių“ (Olandija). Vaizdo kameros jame seka vilkę Naya, kuri iš gimtosios Vokietijos per Nyderlandus keliauja į Belgiją. Ji tampa vis žinomesnė ir matomesnė, kol palaipsniui šis dėmesys jai tampa pavojingas.
„Šiame santūriai žavingame filme itin kinematografiškai panaudota jau turima filmuota medžiaga, ji mus įtraukia į kelionę, besimainančią nuo pasakos iki siaubo filmo. O pakeliui keliami klausimai apie dviprasmišką žmogaus santykį su gamta, stebėjimo visuomenę ir sensacijų kupiną žiniasklaidą“, – sakė žiuri.
Režisierės Urtės Sabutytės filmas „Apklausa“ (Lietuva) buvo pripažintas geriausiu nacionalinės konkursinės programos filmu. Istorija nukelia į 2000–uosius – jauna prokurorė Aleksandra tiria prekybos žmonėmis bylą, o žiūrovas kartu su ja dalyvauja dviejose apklausose su provokuojančiu įtariamuoju ir teisėsauga nepasitikinčia nukentėjusiąja.
„Kinematografiškai įspūdingas filmas atidžiai seka sudėtingoje situacijoje atsidūrusią veikėją – čia persipina asmeninės ir socialinės problemos. Režisierė pademonstruoja tvirtą viziją ir mes tikimės daugiau jos darbų ateityje“, – lietuvės režisierės trumpąjį filmą gyrė žiuri nariai.
Specialiojo žiuri paminėjimo šiemet nusipelnė režisierių Victorios Lafaurie ir Hectoro Alboukero vaidybinis filmas „Lu kaimynas“ (Prancūzija) – istorija apie septyniolikmetį Vladimirą ir jo slapčia įsimylėtą kaimynę Lu. Jai nusprendus išsikraustyti pas dešimčia metų vyresnį vaikiną, Vladimiras mėgina nugalėti savo pavydą ir jai padėti.
„Filmas pasižymi turtingu pasakojimu ir dideliu dėmesiu detalėms, kurios paprastą filmo premisą pripildo daugybe subtilių sluoksnių. Abu pagrindiniai aktoriai atliko puikius, žavesio ir energijos kupinus vaidmenis“, – sakė žiuri.
15–ojo Vilniaus trumpųjų filmų festivalio konkursinių programų filmus stebėjo ir vertino įvairių Prancūzijos, Kanados, Švedijos, Jungtinės Karalystės kino festivalių programų sudarytoja Lucile Bourliaud (Prancūzija), 2020-ųjų festivalio geriausio dokumentinio filmo nugalėtojas, režisierius ir operatorius Karol Lindholm (Lenkija) ir kino kuratorė Mantė Valiūnaitė (Lietuva).
Vilniaus tarptautinio trumpųjų filmų festivalio filmus žiūrovai iki sausio 18 d. dar gali išvysti kino teatruose Vilniuje ir Klaipėdoje arba „ŽMONĖS Cinema“, „GO3“, „Cgates“, „Skalvijos“ virtualiose namų kino platformose. Informaciją apie filmus ir jų rodymo vietas galima rasti adresu www.filmshorts.lt.
Apie Vilniaus tarptautinį trumpųjų filmų festivalį
Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis yra vienas didžiausių išskirtinai tik trumpametražius filmus rodančių festivalių Baltijos šalyse. 2006 metais įkurtas festivalis tapo vienu iš nedaugelio kino renginių Lietuvoje, kuriame galima pamatyti tokią plačią naujausių trumpametražių filmų programą iš viso pasaulio. Festivalis kasmet žiūrovams pristato keliolika programų, kuriose rodomi stipriausi pastaraisiais metais sukurti darbai. Jį organizuoja lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“.