Debiutuojantys ir dar tik pradedantys savo karjerą profesionalūs kūrėjai konkursui „GoDebut 2021” pateikė 150 filmų. Konkursinei programai atrinktos 48 juostos, kurias vertino autoritetinga Europos kino akademijos nario suomio Jukkos Pekka Laakso vadovaujama tarptautinė komisija.
Perteikta paauglystės drama
Kita iš žinomų meno, kultūros ir visuomenės atstovų sudaryta vertinimo komisija (vadovė - režisierė, kino projektų organizatorė Inesa Kurklietytė) sprendė, kam atiteks publikos numylėtinių prizas ir lietuviškųjų trumpametražių filmų konkursinės programos nugalėtojų laurai.
Pagrindinį prizą „Auksinė Anikė“ ir 1000 eurų prizą pelnė vaidybinis filmas „Alisa ir varlė“ (režisierė Olga Boladz, Lenkija, 2020). Komisija įvertino ne tik kūrėjų išradingumą, bet ir dėmesį socialinei problematikai, aktualiai ne tik katalikiškomis tradicijomis garsėjančioje Lenkijoje.
Filme pasakojama apie paauglystės dramas - netyčia pastojusi keturiolikmetė moksleivė Alisa, sukrėsta aplinkybių, nerasdama išeities, ciniškai atstumta medikų, atsisakančių daryti legalų abortą, patyrusi dvasininkų veidmainystę, bėga į savo vaizduotės pasaulį. Tikrovė ir fantazijos susiraizgo į kamuolį.
Varžėsi įvairiose nominacijose
Publikos prizas „Sidabrinė Anikė“ – atiteko vaidybiniam filmui „Gedimas“ (režisierius Artūras Zepsas, Latvija, 2021). Kūrėjų akiratyje - distopinė ateitis, kai žmonijos gyvenimą keičia apgaulingos simuliacijos. Technofobiška įsibrovėlė Lana, iškodama dingusio brolio Raičio, veržiasi į virtualiuosius serverius. Radusi brolį sužino, jog vienintelis būdas jį išvaduoti – įsilieti į tą patį simuliacijų pasaulį.
Festivalio „GoDebut“ rėmėjos Klaipėdos valstybinio jūrų direkcijos specialusis prizas geriausiems lietuviškų filmų kūrėjams „Sidabrinis tetrapodas“ įteiktas Viktorui Gineičiui ir Donatui Andrijauskui už vaidybinę uostą „Tiltas“. Filmas įtaigiai pasakojo apie ligoninėje gydomos motinos ir jos sūnaus santykius.
Debiutantai varžėsi specialioje ekologinei tematikai skirtoje konkursinėje programoje „Išdrįsk būti žalias“. Geriausia juosta pripažintas filmas „Rūdys“ (režisierius Rafalas Maleckis, Lenkija 2020).
Geriausias novelės filmas – „Mes dar gyvi“ (režisierė Joanne Rakotoarisoa, Prancūzija, Ukraina, 2021).
Geriausias inovatyvusis filmas – „Naktinis traukinys“ (režisierė Sofia Gutman, Prancūzija, 2021).
Geriausias trumpametražis filmas – „Tylenis“ (režisierė Nyima Cartier, Prancūzija, 2021).
Vertas specialaus paminėjimo festivalinis filmas - „Storgenya“ (režisierius Hovigas Hagopianas, Prancūzija).
Pirmieji žingsniai į kino pasaulį
Penktą kartą Klaipėdoje šurmuliavęs tarptautinis kino festivalis sukėlė nemažai iššūkių rengėjams, svečiams ir dalyviams. Tik paskutiniu momentu sužinota, jog kai kurie vertinimo komisijos nariai neatvyks į Lietuvą dėl paaštrėjusios koronaviruso pandemijos. Jie festivalinius filmus žiūrėjo namuose nuotoliniu būdu.
„Nepaisant visų sunkumų, savo misiją atlikome – kino industrijoje debiutuojantiems kūrėjams atvėrėme erdvę filmų premjeroms, įvertinome jų pastangas. Pirmieji žingsniai visiems yra labai svarbūs, šis renginys jaunimui - kaip starto aikštelė naujiems skrydžiams“, - kalbėjo festivalių „GoDebut“ idėjos sumanytojas ir vadovas klaipėdietis Kęstutis Meškys.
Konkursinės programos sudarytoja Vaida Kazlauskaitė prisipažino, kad ją sujaudino keli jauni režisieriai: “Vienas, įveikęs visas kliūtis, savo lėšomis atvyko iš Azerbaidžano, o kitas – iš Prancūzijos. Troško pajusti festivalio dvasią, susitikti su bendraamžiais, švietėjiškuose seminaruose pasidalyti mintimis, idėjomis“.
Vertinti įvairaus žanro ir siužetų filmai, kurių trukmė - nuo trijų minučių iki daugiau kaip pusvalandžio. Kai kurie komisijų sprendimai buvo priimti vienbalsiai, kiti pareikalavo ilgesnių diskusijų, nervinės įtampos. Dėl to net šiek tiek vėlavo „GoDebut 2021“ apdovanojimų ceremonija.
K.Meškys nugalėtojams ir dalyviams linkėjo naujų idėjų, sėkmės profesionalaus kino kūrybos kelyje. Klaipėdos kultūros fabrike filmų peržiūrose dalyvavusiems svečiams organizatoriai dėkojo už meilę kinui.