Vieni bankrutuoja, kiti plečiasi: nauja muzikos oazė stebina elegancija ir originalumu

2021 m. gruodžio 16 d. 09:30
Praėjusį pavasarį sostinėje užsidarė dvi ilgai veikusios koncertų salės – mecenato paramos netekusi Gariūnų verslo ir kultūros parko salė su meno kūrinių ekspozicijų erdve bei mokesčių ir karantinų naštos nepakėlusi „White Piano Hall“. O štai koncertus rengiantis fortepijonų salonas „Organum“ tuo metu įsirengė naujas erdvias patalpas.
Daugiau nuotraukų (19)
Savo veiklą „Organum“ prieš šešerius metus pradėjo tik maždaug pusšimtį žmonių talpinančiame salone. Po metų įmonė persikėlė į erdvesnes patalpas su koncertų scena verslo centre. Čia tilpo jau pusantro šimto klausytojų auditorija.
O nuo šio sezono vargonininko Dainiaus Sverdiolo vadovaujama muzikos instrumentų prekybos firma kviečia į koncertus dar erdvesnėje originalaus dizaino salėje Savanorių g. 1, kur anksčiau veikė restoranas „Carskoje selo“.
Išbandė scenos žvaigždės
„Nuolat plečiamės, – kad ir kiek turėtume vietos, mūsų įsigyti instrumentai sunkiai telpa. Gauname vis daugiau pasiūlymų atstovauti žinomiems fortepijonų gamintojams“, – pasakojo „Organum“ salės meno vadovė muzikologė Dalia Tarailaitė-Sverdiolienė.
Mat koncertų salėje įrengta ir salono instrumentų ekspozicija. Joje šiuo metu – arti 30 eksponatų: ne tik fortepijonai ir pianinai, bet ir vargonai, klavesinas. Čia galima išvysti visą klavišinių instrumentų istorinę evoliuciją – nuo kolekcinio senovinio fortepijono iki moderniausių „Yamaha“, „Bösendorfer“, kitų garsių firmų modelių.
Visus instrumentus pirkėjai gali išbandyti ir įsigyti čia pat. Be to, tai – gyva iliustracija „Organum“ rengiamoms paskaitoms apie klavišinių instrumentų istoriją. Jas muzikos mokyklų auklėtiniai, anot salono savininkų, labai mėgsta.
„Pagaliau Lietuvoje galima įsigyti aukščiausios kokybės instrumentų. Karantinai sustabdė mūsų koncertinę veiklą, bet ne prekybą – ji visą laiką vyksta ir virtualiai. Būtent komercija leidžia mums plėtoti kultūrinę veiklą, tad per pauzę galėjome kurtis geresnėse negu turėtos patalpose“, – džiaugėsi D.Tarailaitė-Sverdiolienė.
Anot jos, nauja „Organum“ salė pranašesnė ir akustiškai, ir erdvumu, patogiais užkulisiais atlikėjams. Jos akustiką nuo ankstyvųjų kūrimo stadijų išbandė ir palankiai įvertino scenos žvaigždės Lukas Geniušas ir Asmik Grigorian, bandomąsias repeticijas salėje surengė pianistai Petras Geniušas, Jurgis Karnavičius, Alexanderis Paley'us.
Interjere – geniali idėja
Anksčiau „Organum“ patalpose veikusios maitinimo įstaigos neliko nė ženklo. Naujoji salė stebina elegancija ir unikaliu dizainu. Pagrindinis jos akcentas tiesiog pribloškia: iš pradžių net mintis nešauna, kad virš savo galvos regi 150 pianisto kėdučių. Poliruoti jų paviršiai blizga kaip veidrodžiai. Bet atpažinus kėdes, visa kompozicija atrodo tarsi konceptuali meno instaliacija, mat pianistų rečitaliai – „Organum“ salės vizitinė kortelė.
Iš tikrųjų kėdutės ant lubų atsirado akustiniais sumetimais. Kai Sverdiolai įsigijo šias patalpas, čia buvo tik betono lubos, grindys ir sienos. Išsiaiškinusi, kad akustikai palankiausia medžiaga – medis, Dalia prisiminė sandėlyje užsigulėjusias nepaklausias kietas fortepijono kėdes, o architektas Justinas Dūdėnas pasiūlė jas sukabinti ant lubų, be to, pravertas (po kėdės dangčiu yra erdvė natoms sudėti), kad garsas sklistų kryptingai.
Dalios nuomone, gerą salės akustiką sąlygojo dar ir palankus lubų aukštis bei jos trapecijos forma. Salėje telpa iki 200 klausytojų, sukurtos sąlygos garso ir vaizdo įrašams, fotosesijoms, repeticijoms ir renginiams.
„Mūsų repertuaro pagrindas – fortepijoninė muzika, atliekama Lietuvos pianistų. Šio žanro atlikėjų turime daug, o pasirodyti jiems nebūdavo kur. Pagrindinės salės lietuvių pianistus kviečiasi retai, tad jiems tekdavo groti bet kur prastais instrumentais.
Mes atlikėjams siūlome pasaulinės klasės „Bösendorfer“ fortepijoną, kuriuo groti nori visi. Aišku, jie gali pasirinkti ir kitą instrumentą – visi salono eksponatai yra apyvartoje“, – pasakojo D.Tarailaitė-Sverdiolienė.
Skamba retos programos
Svarbiausia, kad gyvendamas iš komercinės veiklos „Organum“ salonas leidžia sau imtis nekomercinių meno programų ir bilietus publikai parduoda nebrangius – kainuojančius 10-12 eurų.
„Tai nėra daug, nes siūlome geriausia, ką atlikėjai šiuo metu gali. Pristatome žymiausius Lietuvos pianistus, kamerinės muzikos atlikėjus ir ambicingus, perspektyvius jaunus muzikantus“, – aiškino salės meno vadovė.
Pavyzdžiui, neseniai unikalią premjerą – nepaprasto virtuoziškumo ir intelektualumo Claude'o Debussy ir Johanneso Brahmso kūrinių dviem fortepijonams programą – atliko Sonatos ir Roko Zubovų fortepijoninis duetas, Johanno Sebastiano Bacho „Goldbergo variacijas“ skambino Sergejus Okruško.
Kitą savaitę „Organum“ klausytojų laukia originali Anos ir Luko Geniušų programa „Balaganinis teatras“, nauju amplua iš užsienio sugrįš publikos numylėtinis Ilja Aksionovas.
„Bankrutuojant privačioms salėms, norėjome kuo greičiau atnaujinti koncertinę veiklą. Jei kultūros procesas sustoja, vėliau jį užkurti labai sunku – žmonės išsivaikšto, susiranda kitus užsiėmimus. Kultūros alkį reikia visą laiką kurstyti“, – įsitikinusi Dalia.
Artimiausi „Organum“ renginiai
Gruodžio 18 d. 19 val. – „Nakties muzika“ : Darius Mažintas skambina F.Chopino noktiurnus.
Gruodžio 22 d. 19 val. Dainos („Lied“) vakaras: Ilja Aksionovas (tenoras), Gustas Raudonius (fortepijonas).
Gruodžio 26 d. 16 val. Anos ir Luko Geniušų keliaujantus teatrėlis.
Gruodžio 27 d. 19 val. „Mama, aš grįžtu Kalėdoms!“: Vienoje studijuojančių lietuvių šventinis koncertas.
Gruodžio 29 d. 19 val. „Iš rusų romantizmo lobyno“: Robertas Grodas (violončelė), Eugenijus Žarskus (fortepijonas).
Gruodžio 31 d. 21 val. „Didieji romantikai“: Glebas Pyšniakas (violončelė), Kasparas Uinskas (fortepijonas).
Sausio 2 d. 16 val. Rimantas Vingras (Jungtinė Karalystė) skambina J.S.Bachą, F.Schubertą, A.Skriabiną.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.