Klaipėdietis studijos „Grock“ vadovas, atlikėjas, mokytojas L.Švirinas iš viso yra sukūręs bene šimtą dainų vaikams.
Į albumą sudėta dešimt, kurias aranžavo ir atlieka žinomi Lietuvos vyrai: dainininkai Jonas Sakalauskas, Edgaras Lubys, aktoriai Gytis Šimelionis, rašytojas Tomas Dirgėla, dainų autorius bei atlikėjas Jonas Baltokas ir kiti.
Surengė koncertą kūdikiams
L.Švirinas nepamena, jog mama jam būtų dainavusi lopšines, bet neabejoja, kad taip buvo, mat visa jų giminė mėgsta dainuoti.
„Užauginome du sūnus. Jiems gimus namuose savaime atsirado vaikiškų dainų repertuaras.
Sukurdavau dainelių ir jiems dainuodavau – jos buvo žaidimų pobūdžio. Kai dainas išgirdo mano bičiuliai, kurie augino vaikus, paragino sukurti daugiau.
Nors tuomet turėjau tiktai dvi dainas, po poros ar trijų mėnesių ryžausi surengti koncertą, susiradau salę. Sukūriau daugiau dainų, tarp jų buvo ir lopšinių“, – pasakojo L.Švirinas.
Nuo to laiko praėjo bene trys dešimtmečiai.
Prieš dešimt metų trys tėčiai – L.Švirinas, J.Baltokas ir aktorius Adomas Stančikas susigriebė, kad vaikams koncertų pakanka, bet kūdikiai ten nelabai laukiami. Ir nusprendė užglaistyti šią spragą.
„Parengėme jiems ramios muzikos programą, sukvietėme į koncertų salės fojė, sukūrėme namų aplinką – su kilimėliais, ant kurių galima susėsti ar sugulti.
Viskas atrodė teisinga, bet taip nemanė kartu atėję kūdikių vyresnieji broliai ar seserys. Jiems lopšinių nuotaika nelabai tiko.
Supratome, kad repertuarą reikia keisti, reikia daugiau emocijų, spalvų, judesio, žaismingumo.
Supratome, kad tėčių lopšinės negali būti tokios pat kaip mamų, tėčiai su vaikais turi žaisti futbolą, kitus linksmus žaidimus, o tuomet pavargę ir kupini įspūdžių vaikai laimingi užmigs.
Iš tikrųjų tėčių lopšinės – ne žanras, o tik linksmas pavadinimas“, – kalbėjo L.Švirinas.
Idėja kilo per jubiliejų
Mintis apie lopšinių albumą muzikantui ir dainininkui kilo atsitiktinai.
Šeimos nariai nusprendė, kad reikia surengti jam penkiasdešimtmečio šventę. Ji vyko Smiltynėje po atviru dangumi ir, aišku, su dainomis.
„Po koncerto, kuriame atlikau visokiausių kūrinių, vienas draugas panoro įsigyti mano dainų albumą. Pasakiau, jog neturiu, o jis apgailestavo, kad mano dainų negalės pasiklausyti namuose su vaikais.
Paskui apie tai vis pagalvodavau, bet trūko laiko.
Prieš porą metų artėjant Motinos dienai surengėme lopšinių koncertą – jame, be kitų, dainavo aktoriai Sigutis Jačėnas, Simas Buziliauskas, G.Šimelionis.
Po šiltos publikos reakcijos planavome tolesnius koncertus, tačiau viską aukštyn kojomis apvertė COVID-19.
Tada ir ėmiausi iniciatyvos išleisti tėčių lopšinių albumą“, – sakė L.Švirinas ir pajuokavo, kad pandemijoje galima įžvelgti ir šviesesnių atspalvių.
Jis yra visų dešimties į albumą atrinktų dainų muzikos ir tekstų autorius, tačiau lopšines atliekantys tėčiai patys jas aranžavo, todėl visos jos – skirtingos stilistikos ir temperamento.
Groja afrikietiškais būgnais
Žinią apie tėčių lopšines skleidžia ir „Tėčio kava“, kurios galima paragauti keliose uostamiesčio kavinėse.
Apie tai pasakojama ir vienoje lopšinėje, kurioje pateikiamas sėkmingo šeimos savaitgalio receptas su kava.
Tikriausiai atsiras ir „Tėčio pagalvėlė“ – tokia daina taip pat yra. Prie jos vaikas galės prisiglausti ir nurimti tuomet, kai tėtis per ilgai užtruks darbe.
Klaipėdoje L.Šviriną vaikai puikiai pažįsta, nemažai jų lankė ar lanko jo vadovaujamą studiją „Grock“, čia mokosi dainuoti, groti klavišiniais, gitara ar mušamaisiais instrumentais.
„Mūsų veiklą daugelis vadina pamokomis, aš – repeticijomis.
Siekiu, kad vaikai jaustųsi laisvai, per muziką bendrautų, kurtų, atsiskleistų.
Pas mus ateina ir vyresnių žmonių, kurie nori įgyvendinti senąsias, gal net nuo vaikystės neišsipildžiusias svajones“, – pasakojo L.Švirinas.
Groti mušamaisiais studijos lankytojus moko jo vyresnysis sūnus – 32 metų Jotvilas.
Kadaise iš smalsumo pabandęs mušti afrikietiškus būgnus ir supratęs, kad ši muzika daug labiau veikia, kai muzikuoja ne vienas, o keli žmonės, L.Švirinas prisipirko šių instrumentų ir šiuo metu yra graibstomas per įvairiausius renginius ir asmenines šventes.
Net Klaipėdos sveikatos biuras, nutaręs, kad mušamųjų ritmai gerina žmonių emocinę būklę, keletą metų kvietė klaipėdiečius dalyvauti tokiuose muzikiniuose renginiuose.