Apie jo mirtį LRT pranešė duktė Eglė Rakauskaitė.
R. Rakauskas gimė 1941 metais Akmenėje. Vilniaus universitete jis studijavo žurnalistiką, dirbo leidiniuose „Literatūra ir menas“, „Mūsų gamta“, 1967–2004 metais buvo kultūros žurnalo „Nemunas“ Iliustracijų skyriaus vedėjas, redaktorius.
1969 metais R. Rakauskas su kitais įkūrė Lietuvos fotografijos meno draugiją.
Jis surengė daugiau kaip 70 individualių parodų Lietuvoje ir užsienyje.
Žymiausias R. Rakausko darbas – fotografijų ciklas „Žydėjimas“ (1974–1984). Dešimtmetį menininkas keliavo po Lietuvą stebėdamas skirtingu metu įvairiose šalies vietose prasidedantį pavasarinį žydėjimą.
Fotografuodamas žiedlapių fone pozuojančius sutiktus žmones, o kartais ir savo dukrą, jis kurdavo vadinamąsias poetines metaforas – vaizdus, kurie perteikdavo apibendrintas idėjas, vertybes ir visada pasižymėjo Rakauskui būdingu lyriniu pasaulio matymu.
2004 metais R. Rakauskui skirta Vyriausybės kultūros ir meno premija, 2009 metais – Nacionalinė kultūros ir meno premija.
Fotomenininko kūrinių turi Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Šiaulių „Aušros“ muziejus, Prancūzijos nacionalinė biblioteka Paryžiuje, Tarptautinis fotografijos centras Niujorke, kt.
Už savo kūrybą jis apdovanotas Gedimino ordino Riterio kryžius.
Baigiantis 2018-iesiems, Kauno meno kūrėjų asociacija skyrė premiją už gyvenimo kūrybos nuopelnus fotomenininkui R.Rakauskui. Tai vienas svarbiausių kūrėjų, įtvirtinusių Lietuvos fotografijos mokyklos tradiciją. R.Rakausko sukurti vaizdai poetiškai ir giliai pasakoja apie fotografo akimis pamatytą Lietuvą.
Menininko įvairialypis fotografinis palikimas aprėpia tiek Vilniaus ir Kauno gatvių kasdienio gyvenimo akimirkas, tiek poetišką, autoriaus sąmoningai virš realybės pakylėtą kaimo žmonių pavasario kasdienybę, fiksuojamą jų kiemuose bei laukuose.
Vertintojų nuomone, R. Rakausko architektūros bei gamtos fotografijos liudija autoriaus sugebėjimą pajusti ir vizualiai suvokti fotografuojamą objektą. Jo vaizduose juntamas jautrumas ir lyrizmas, kuriuo fotografas vadovavosi, net ir sulaukęs kritikos. Šis jo bruožas galiausiai tapo išskirtiniu ne tik to meto fotografijos kontekste, bet ir Lietuvos fotografijos istorijoje.
R.Rakauskas kone keturiasdešimt metų dirbo žurnale „Nemunas“, kuris sovietmečiu garsėjo kaip nepriklausomas, laisvą mintį skleidžiantis leidinys. Fotomenininkas – daugelio tarptautinių parodų autorius ar dalyvis, iki šiol pelnęs ne vieną reikšmingą apdovanojimą.
G. Nausėda ir I. Šimonytė reiškia užuojautą dėl fotomenininko mirties
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ir premjerė Ingrida Šimonytė pareiškė užuojautą dėl fotomenininko, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Romualdo Rakausko mirties.
„Lietuva ir pasaulis neteko itin talentingo kūrėjo, fotografijos meistro, kurio žvilgsnis mums nuolat dovanojo nevaržomo džiaugsmo ir didžiausio subtilumo akimirkas. Su Romualdo Rakausko kūryba siejama ištisa fotografijos epocha ir nepakartojamas kasdienybės švelnumas“, – rašoma šalies vadovo užuojautoje.
„Išėjus fotografui, fotožurnalistui, menininkui ir visuomenininkui, Nacionalinio kultūros ir meno premijos laureatui Romualdui Rakauskui, užsivertė dar vienas Lietuvos fotografijos puslapis.
Tai buvo savo pašaukimui atsidavęs kūrėjas, kurio fotografijos virto personalinėmis parodomis, kurio darbai solinėse ir grupinėse parodose mūsų šalyje ir už jos ribų skatindavo sustoti, susimąstyti, pajausti akimirkos prasmę.
Šio fotografijos Meistro darbai dvelkia poezija ir įtikina savo jautrumu, iš kitų jie išsiskiria grynumu, poetiniu įtaigumu, nesentimentaliu lyriškumu. Optimistiškai žvelgęs į žmogų bei gyvenimą, R. Rakauskas paliko gilų įspaudą Lietuvos fotografijoje.
Mums trūks Maestro naujų darbų. Nuoširdžiai užjaučiu artimuosius, draugus ir kolegas“, – sakoma Vyriausybės vadovės užuojautoje.