„Perfrazuojant itin savitą literatūros klasiką Kristijoną Donelaitį, norisi pasakyti, kad šios „Šiaulių naktys“ vėl atkopdamos budina postapokaliptinį svietą ir pandemijos triūsus pargriaudamos juokias. Žinoma, pandemija dar nesibaigė, bet galbūt jau laikas pagalvoti, kas bus, kai ji baigsis: ar mokėsime gyventi be jos? Ar pavyks atkurti tai, kas sugriauta? O gal pandemija tapo kūrybos ir įkvėpimo šaltiniu?
Tai yra keletas klausimų, į kuriuos skatiname atsakyti įvairią publiką – jaunuosius kūrėjus, žinomus menininkus, senjorus, alternatyvų jaunimą, sporto entuziastus ir sportininkus, intelektualus ir visus kitus aktyvius visuomenės dalyvius“, – sakė pagrindinis „Šiaulių naktų“ idėjų generatorius bei organizatorius Remigijus Ruokis.
Šiais metais „Šiaulių naktų“ renginiai tarsi padalinti į penkis pažinimo sektorius: „neformato“ renginius, meną, edukacines dirbtuves, muziką ir sportą. Juos lydi ir kartu su „Šiaulių naktimis“ vyksiantis jau 16-asis alternatyvios muzikos konkursas „RUMSHK“, tradicija tapęs 20-asis džiazo festivalis „Šiauliai Jazz‘2021“ ir 4-osios socialinės menininkų dirbtuvės „Kilowac“.
Šventė prasidėjo „neformato“ renginiu: praėjusį savaitgalį ant Aušros alėjoje 27 numeriu pažymėto namo sienos gatvės meno puoselėtojas Karolis Grubis, pasitelkęs graffiti techniką, piešė didžiulį piešinį „Vanduo brangesnis nei auksas“.
„Neformato“ renginių netrūks per visas „Šiaulių naktis“, o iš jų išsiskiria rugpjūčio 24 d. 21.00 val. Šiaulių kultūros centre rengiamos legendinių rašytojų ir menininkų Aleksandro Makejevo ir Edmundo Malūko kautynės „NeTaiTaip“, rugpjūčio 26 d. 22.00 val. Šiaulių dramos teatre „legendarinės“ poros Džildos ir Oresto Vaigauskų (aktoriai Ineta Stasiulytė ir Aistis Mickevičius) improvizuota satyra iš renginių serijos „Sarkazmo tyrimai“, rugpjūčio 28 d. nuo 11.00 val. iki vakaro mieste rengiama Vilniaus universiteto Kinetinio teatro sukurta groteskiška absurdo komedija „Pfliper forever“, įvairių menininkų performansai ir tai, prie ko gali prisidėti kiekvienas šventės dalyvis, – rugpjūčio 28 d. 22.00 val. vyksianti šviečiančių žmonių ir transporto priemonių eisena.
Ji tradiciškai prasidės nuo „Trijų nykštukų“ skulptūros Kaštonų alėjoje pėsčiųjų take ir tęsis iki „Auksinio berniuko“, kur bus apdovanotas įspūdingiausias-šviesiausias žmogus, originaliausia šviesiausia transporto priemonė ir „Šiaulių naktų“ šviesuoliai.
Organizatoriai primena, kad visi norintieji dalyvauti šioje eisenoje, privalo pasirūpinti, kad šviesą skleidžiančios priemonės būtų saugios, o eisenos metu būtų laikomasi visų šiuo metų renginiams taikomų Sveikatos apsaugos ministerijos ribojimų ir rekomendacijų.
Netrūks ir meno mylėtojams skirtų renginių: bus atidarytos 5 parodos, 5 kino seansai, vyks 6 dienas truksiančios minėtos socialinės menininkų dirbtuvės „Kilowac“. Jose šiais metais dalyvaus nemažai žinomų meno pasaulio atstovų, tai – Aurelija Maknytė, Aušra Kleizaitė, Birutė Zokaitytė, Vaiva Kovieraitė-Trumpė, Eglė Vertelkaitė, Ričardas Grinius, Ričardas Peleckas, Linas Taraškevičius, Žaneta Jasaitytė ir Žilvinas Jagėla.
Tradiciškai menininkai kurs kūrinius, kurie bus pristatyti visuomenei trumpalaikėje parodoje, o vėliau bus padovanoti ir iškeliaus į įvairias šalies socialines įstaigas.
Tarp postapokaliptinę tematiką plėtojančių renginių itin išsiskirs įvairioms amžiaus grupėms ir auditorijoms skirtos edukacinės dirbtuvės, kurių dalyviai galės išbandyti ir mokytis eksperimentinės grafikos, įsigilinti į tapybos, fotografijos ar muzikavimo subtilybes. Šiuos užsiėmimus ves žinomi žmonės: menininkės V. Koveraitė-Trumpė ir Jolita Puleikytė, muzikantas, kompozitorius, audioperfomansų meistras Gintautas Gascevičius, fotografas Albert Pocej, tapytojas, profesorius Ričardas Garbačiauskas, filosofas, profesorius Gintautas Mažeikis, dizainerė Danguolė Janulevičienė, saksofonininkai Karolis Šarkus ir Donatas Petreikis, taip pat – grupės „U‘Elements“ nariai Povilas Velikis, Dmitrijs Michailovs ir Arman Isojan.
Kartu su „Šiaulių naktimis“ rugpjūčio 25 d. Zubovų rūmų kiemelyje vyks ir alternatyvios muzikos konkurso „RUMSHK“ laureatų koncertas. Žiūrovams pasirodys šeši konkurso laimėtojai. Jie ne tik išgyvens šlovės akimirką scenoje, bet ir sužinos užimtas prizines vietas bei pasidalins pinigines premijas, kurių viena skirta pirmosios vietos nugalėtojams, dvi – pelniusiems antrąją vietą bei trys – trečiosios vietos laureatams.
Renginio metu numatyta apdovanoti ir išrinkti populiariausią alternatyvios muzikos grupę, kuriai bus skirta LATGA premija – 1000 eurų. Visų dalyvių taip pat laukia padėkos, suvenyrai, specialieji prizai, tiesioginė transliacija visuomeniniame LRT naujienų kanale internete.
Tiesiogiai per LRT naujienų kanalą internete bus transliuojamas ir rugpjūčio 27–28 d. Zubovų rūmų kiemelyje vyksianti „Šiaulių naktų“ dalis – džiazo festivalis „Šiauliai Jazz‘2021“. Scenoje pasirodys Arūno Viduolio vadovaujamas „Small Big Band“, „Brave Noises“, „Collaborative Jazz Septet“, ne vieną apdovanojimą pelniusios pasaulinio lygio džiazo žvaigždės „Ashley Henry Trio“ (jungtinės Didžiosios Britanijos ir Lietuvos atlikėjų pajėgos), kompozitoriaus Jievaro Jasinskio vadovaujama grupė „Reinless“, taip pat – „Remis Rančys Quartet“, futuristinio džiazo atlikėjai „Pokaz Trio“ (Ukraina), džiazo, fusion, folko ir dramenbeiso tradicija paremtos muzikos atlikėjai „U‘Elements“ (jungtinės Latvijos ir Lietuvos atlikėjų pajėgos), grupė „Labas vakaras“ (jungtinės Danijos ir Lietuvos atlikėjų pajėgos) ir kt.
Šiais metais „Šiaulių naktys“ paminės ir Šiaulių sporto šimtmetį: rugpjūčio 24 d. vakarą Talšos ežere buriuos „išgyvenusieji apokalipsę“, rugpjūčio 25–26 d. prie prūdelio vyks tradicinės naktinio tinklinio varžybos, rugpjūčio 28 d. laukia dronų lenktynės „DronaHell“, sportinių motociklų pasirodymas, žaidynės ir kt.
Šiauliečiai ir miesto svečiai galės pažinti ir tamsiąją miesto pusę – rugpjūčio 27 d. P. Višinskio bibliotekoje vyks susitikimas su mafijos „kronininku“, rašytoju Dailiumi Dargiu, o kitomis dienomis laukia įdomios ekskursijos su kultiniu gidu Donatu Jokūbaičiu-Dygliu sekant Šiaulių krašto naujienas. Po Šiaulių meistą taip pat kursuos ekskursijos autobusu „Pietinia kronikas gyvai“ su kitu pamėgtu gidu Aivaru Rusevičiumi.
R. Ruokio teigimu, šiais metais ir vėl laukia daug iššūkių, susijusių su renginiams keliamais reikalavimais, tačiau tikimasi, kad pernai „pasitreniravę“ šiauliečiai ir miesto svečiai bus lygiai tokie pat sąmoningi ir geranoriški.
„Esame dėkingi jiems ir raginame visus renginių lankytojus nepamiršti kaukių, saugių atstumų bei įsivertinti savo būklę, jei pasireiškė ūmių viršutinių kvėpavimo takų ligų simptomai. O jei viskas gerai, kviečiame, laukiame, žadame daug įspūdingų reginių“, – sakė jis.