S.Matusevičius 2018 metais savo sodyboje Degučių kaime (Vilkaviškio r.) įkūrė Plaktukų muziejų. „Turistų – tik spėk suktis. Neturiu nė vieno laisvo savaitgalio. Pirmaisiais metais buvo apie 100 lankytojų, o jau kitais – beveik tūkstantis“, – „Lietuvos ryto“ korespondentei Loretai Juodzevičienei yra sakęs šviesaus atminimo muziejininkas.
Į plaktukų pasaulį prieš šešerius metus jį pastūmėjo bendravardis kaimynas, draugiškai pašiepęs apie šiuos įrankius tuomet dar mažai nutuokusį Saulių.
Po bičiulio pastabos plaktukai, vienas už kitą įdomesni, ėmė traukti dėmesį, kai lankydavosi turguose.
Saulius ėmė gilintis į šių įrankių istorijas, ieškojo informacijos internete, pirko virtualiuose aukcionuose, vis stebėdamasis, kad iš pažiūros paprastas įnagis turi tiek daug paskirčių.
Kai suvalkietis sukaupė apie 150 plaktukų, nusprendė juos sukabinti, kad būtų patogiau apžiūrėti. Sodybos kieme, viename iš ūkinių pastatų, radosi ekspozicija, kuriai vis plečiantis, atsirado Plaktukų muziejus. Jis yra vienintelis Europoje.
Jame yra eksponatų iš Rusijos, Ukrainos, Anglijos, Amerikos, Norvegijos, Australijos, Japonijos, Vokietijos, Graikijos ir Afrikos. Prie kiekvieno eksponato yra informacinis lapelis, kuriame nurodyta, iš kokios šalies plaktukas, kokia jo paskirtis.
Sauliaus kolekcijoje yra ne tik staliaus, šaltkalvio plaktukai, bet ir geležinkelininko, juvelyro, teisėjo, gydytojo, masažuotojo, skulptoriaus, mūrininko bei stogdengio, vienuolių budistų.
Muziejaus įkūrėjas yra gavęs dovaną iš Rytų Afrikos – masajų genties plaktuką, kurį šie savanų gyventojai naudoja ir kaip įrankį, ir kaip ginklą.
Saulių ypač džiugino, kai į muziejų atvykstantys turistai dovanų atveždavo plaktuką.
„Iš vieno šiauliečio gavau šeimos relikviją, – jo tėvo pagamintą plaktuką. Anykštėnas Gintautas padovanojo savo kelis dešimtmečius saugotą įrankį iš vaikiško konstruktoriaus“, – yra pasakojęs Saulius.
Kai agentūra „Factum“ prieš keletą metų jam įteikė Lietuvos rekordo – gausiausias plaktukų rinkinys – diplomą, muziejuje buvo 533 eksponatai. Vėliau jų padaugėjo iki 1000.
Plaktukų muziejus buvo kuriamas tik iš šeimos biudžeto.
Užsukusiems lankytojams Saulius pasakodavo šimtus įdomių istorijų apie savo surinktus eksponatus. Keisčiausių formų ir paskirčių įrankiai stebino ne tik vaikus, bet ir suaugusius.