Kiemelyje - linksma šventė
Tautinių mažumų kultūrų centro kiemelyje susirinkę baltarusiai ne tik klausėsi širdžiai mielų dainų gimtaja kalba, bet ir pasveikino atlikėjus - ansamblį „Kupalinka“, pažymintį savo veiklos penkiolikos metų sukaktį.
Klaipėdietės Valentinos Snegur vadovaujamas ansamblis per tą laiką surengė šimtus koncertų įvairiose Lietuvos vietovėse ir užsienio šalyse, puikiai pasirodė pasauliniame baltarusių folkloro festivalyje.
Jubiliejinio koncerto dalyviams sėkmės linkėjo Klaipėdoje susitelkusių lenkų, rusų, azerbaidžaniečių tautinių bendrijų atstovai. Rusų bendruomenė sukaktuvininkus pasveikino šokiais.
Šventėje dalyvavo naujasis Rusijos generalinis konsulas Klaipėdoje Jevgenijus Choriško, o Baltarusijos ambasados atstovų nesimatė.
Pažėrė puokštę skambių dainų
Ansamblį sveikinęs Lietuvos baltarusių bendruomenės „Krynica“ pirmininkas Nikolajus Longvinas jo vadovei, aktyviausiems nariams įteikė padėkos raštus už pastangas propaguojant baltarusių dainą ir kultūros tradicijas.
Beje, iš Lydos kilęs N.Logvinas, ilgai ėjęs Baltarusijos garbės konsulo Klaipėdoje pareigas, pernai sužinojo, kad šios šalies konsulatas uostamiestyje panaikintas tik tuomet, kai negalėjo patekti į užrakintą atstovybę.
Tautiniais kostiumais pasipuošę „Kupalinkos“ atlikėjai publikai pažėrė puokštę ir smagių, ir nostalgija dvelkiančių baltarusiškų dainų, kurių kiemelyje klausėsi keli šimtai žiūrovų.
Koncertas sudomino Klaipėdos universitete studijuojančius baltarusius – apie trisdešimt Lietuvoje gyvenančių kaimyninės šalies piliečių pasinaudojo galimybe už simbolinę kainą lankyti intensyvius lietuvių kalbos kursus.
Užguitoms mergelėms - patarimas
Audringų aplodismentų sulaukė nuotaikinga baltarusių liaudies daina apie piktą tėvą (batka), be perstojo barantį savo dukrą - neišleidžia jos iš kiemo, draudžia pasimatyti su mylimuoju.
„Nebijok, mergele, rūstaus tėvelio“, - jubiliejiniame koncerte iš visos širdies traukė balsingi, humoro jausmo nestokojantys „Kupalinkos“ atlikėjai. Koncerte nuskambėjo ir lietuviškos melodijos.
Ilgesinga daina iš Žilvino Žvagulio repertuaro „Savi krantai“ priminė gimtinę, tiems klausytojams, kurie dabar negali jos pasiekti, įžiebė viltį, kad tolimam kely visos bangos bus aplenktos.
Šventės dalyviai linksminosi, apie politiką nekalbėjo. Tik kai kurie Klaipėdoje gyvenantys baltarusiai užsiminė apie kliūtis - lankytis gimtinėje jiems pastaruoju metu kur kas sudėtingiau nei anksčiau.
„Lietuvoje įsikūrę baltarusiai vengia kelionių į Minską, nes gali nesugrįžti. Lengviau tiems, kurie čia dirba penkerius metus, įgiję leidimus nuolat gyventi – tokių pasienyje nestabdo“, – kalbėjo viena mergina iš Vitebsko.
Tapytojai pristato savo kūrybą
Klaipėdos tautinių mažumų kultūrų centre atidaryta Baltarusijos tapytojų paroda – dar vienas tradicinių šios šalies ir Lietuvos istorinių bei kultūrinių ryšių atspindys.
Vernisažas „Lietuva baltarusių dailininkų akimis“ skirtas Vilniui, jo architektūrai, ryškiausiems kultūros paminklams. Dalis peizažų skurta Kuršių nerijoje, kur vyko vyko Baltarusijos menininkų pleneras.
Eksponuojami Georgijaus Sitnycos, Lidijos Lazovskajos, Alesio Sušos, Svetlanos Barankovskajos, Tatjanos Kozik, Svetlanos Kostrik, Julijos Macuro, Pavelo Kondrusievičiaus, Pavelo Maslenikovo, Viktoro Lukjano, Tatjanos Mazajevos, Viktoro Ivanovskio, Andžejaus Balachovičiaus, Vasilijaus Tokaževskio, Vladimiro Sitčenkos kūriniai.
„Šioje parodoje pristatoma šešiolikos ne tik Baltarusijoje, bet ir Lietuvoje gyvenančių žinomų mūsų dailininkų kūryba,“ – pažymėjo N.Logvinas.