„Sudėtingas laikotarpis atnešė ne tik iššūkių, bet ir atradimų, leido įvertinti tai, ką turime ir kuo išties galime džiaugtis. Mus džiugina, kad muziejų atranda vis nauji lankytojai, o ištikimieji sugrįžta, dar labiau norėdami patirti istoriją, prisiliesti prie kultūros paveldo, įgyti naujų žinių.
Nemokami sekmadieniai yra puiki galimybė tiek atrasti, tiek sugrįžti, o svarbiausia, kad ja gali pasinaudoti visi vienodai: ir vaikai, ir suaugusieji, ir dirbantys žmonės, ir senjorai, ir galintieji įpirkti muziejaus bilietą, ir finansinių iššūkių patiriantys asmenys“, – teigė Valdovų rūmų muziejaus Edukacijos skyriaus vedėja Lirija Steponavičienė.
Gegužės 30-osios nemokamas sekmadienis Valdovų rūmų muziejuje bus kiek kitoks, nei buvo įprasta per karantiną – lankytojai galės savarankiškai apžiūrėti ekspozicijas, taip pat dalyvauti apžvalginėse ekskursijose su muziejaus gidu. Šios bus rengiamos su mokama gido paslauga ir išankstine registracija.
11 ir 14 val. vyksiančios apžvalginės ekskursijos metu bus galima aplankyti atnaujinto pirmojo maršruto, pristatančio archeologinį ir architektūrinį paveldą, ekspozicijas bei antrojo maršruto, supažindinančio su atkurtais istoriniais interjerais, valdovų lobynu ir iždine, erdves.
Norintieji su muziejaus erdvėmis ir eksponatais susipažinti savarankiškai, kartu įgyti žinių galės išbandyti ir mokamą muziejaus audiogidą.
Nemokamą sekmadienį Valdovų rūmų muziejuje lankytojų lauks trys atnaujinti ir apie 250 naujų eksponatų papildyti ekspoziciniai maršrutai, pristatantys unikalų archeologinį paveldą, atkurtus istorinius reprezentacinius interjerus, ginkluotę, dvaro kasdienybę ir muzikinę kultūrą, taip pat – net penkias išskirtines parodas ir staigmena tapusią dr. Prano Kiznio paveikslų galeriją, kurioje 23 dailės kūriniai reprezentuoja įvairias XIV–XVII a. italų tapybos mokyklas.
Valdovų rūmų muziejaus Parodų centre iki birželio 20 d. veiksiančiose parodose bus galima išvysti tiek dailės kūrinių, tiek įspūdingų archeologijos eksponatų. Žinomo dailininko, keliautojo, Rytų Prūsijos ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės architektūros paveldo metraštininko Romano Borisovo tapytomis akvarelėmis ir eskizais, kuriuose užfiksuotas nykstantis architektūros palikimas – senosios bažnyčios ir koplyčios, rūmų ir pilių griuvėsiai, skersgatviai ir kiemai, bus galima žavėtis parodoje „Istorija ir atmintis. Romano Borisovo akvarelės“.
Tarptautinėje parodoje „Kariauti pratusi tauta. Lietuvių karinis elitas XIII–XIV a.“ eksponuojama net 500 niekada nerodytų, itin vertingų, dažnai pasidabruotų ar net paauksuotų archeologinių vertybių, atkeliavusių ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Baltarusios, Vokietijos, Italijos, Estijos muziejų. Čia pristatomas reikšmingas ir savitas lietuvių karinės kultūros paveldas, reprezentuojantis karinį elitą, esmingai prisidėjusį prie senosios Lietuvos valstybės kūrimosi ir stiprėjimo.
Dar trys tarptautinės parodos integruotos į antrojo maršruto „Atkurti istoriniai interjerai“ ekspozicines erdves. Tarptautinė paroda „Šlovingas, didis ir neregėtas įvykis: 1611 m. Maskvos caro priesaika“ ir joje eksponuojama Tomaso Dolabelos (Tommaso Dolabella, apie 1570–1650) drobė primins reikšmingą jungtinių Lietuvos ir Lenkijos pajėgų pergalę prieš Maskvą XVII a. pradžioje.
Tarptautinė paroda „Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Stanislovo Augusto Poniatovskio (1764–1795) reprezentacinis portretas“ pažymi 1791 m. gegužės 3 d. konstitucijos, kurią kūrė ir karštai rėmė šis valdovas, tapęs paskutiniuoju Abiejų Tautų Respublikos monarchu, sukaktį.
Dar vienoje tarptautinėje parodoje pirmą kartą viešai rodomas neseniai kunigaikščio Motiejaus Radvilos įsigytas Lietuvos arklidininko ir Prūsijos vietininko, kunigaikščio Boguslavo Radvilos portretas, galbūt sukurtas garsaus olandų dailininko Vilemo van Honthorsto (Willem van Honthorst, 1594–1666).
Pasak L. Steponavičienės, šis nemokamas sekmadienis yra tarsi įžanga į artėjantį vasaros sezoną, kurio metu Valdovų rūmų muziejus tradiciškai prailgins savo darbo laiką. „Vasara atneš ir daugiau kultūros pramogų – tiek į muziejaus erdves, tiek į Didįjį kiemą. Tačiau dabar norime priminti, kad vasaros sezonas ateina ir pirmiausia jį žymi ilgesnis muziejaus darbo laikas“, – sakė ji.
Iškart po nemokamo sekmadienio, paskutinę gegužės dieną, Valdovų rūmų muziejus nedirbs, tačiau nuo birželio 1 iki rugpjūčio 31 d. beveik trečdaliu pailgins savo darbo laiką ir bus atviras lankytojams ne 48, o 64 valandas per savaitę.
Visomis savaitės dienomis muziejus darbą pradės 10 val. Pirmadieniais, antradieniais, trečiadieniais ir sekmadieniais Valdovų rūmų muziejuje bus galima lankytis iki 18 val., o likusias tris dienas nuo ketvirtadienio iki šeštadienio – iki 20 val.