Šiais metais Užgavėnių šventimas persikėlė į virtualią erdvę. Muziejų ir kultūros centrų darbuotojai paskaitas apie šios šventės tradicijas ir kaukių gamybos pamokas rengė per atstumą. Net didžiausios Lietuvoje Rumšiškių liaudies buities muziejuje sukurtos Morės deginimas transliuojamas internete.
Kadangi be būtino reikalo iš namų eiti nereikėtų, bet pasigaminti Užgavėnių kaukę norisi, ją įmanoma susikurti ir iš paprastų medžiagų, kurių galima įsigyti vaistinėse.
„Vaistinės veikia, todėl jose galima nusipirkti marlės, binto ir sausų gipso miltelių. Tokias pat priemones medikai naudoja, kai gipsuoja mums lūžusius kaulus.
Per šias Užgavėnes galima pasitelkti šias priemones ir prisiminti, kad gydytojai mums dar padeda kovoti su pandemija“, – kalbėjo Kauno tautinės kultūros centro etnokultūros specialistė Kristina Kliucevičiūtė-Mikulskienė.
Kaunietė patarė marlę ar bintą sukarpyti nedideliais kvadratais, iš vandens ir gipso miltelių sumaišyti mišinį.
Ant veido būtina užsidėti polietileninį maišelį, o ant jo jau dėti gipso mišinyje pamirkytus marlės gabalus.
„Audinys su gipsu stingsta labai greitai, todėl laukti, kol vienas sluoksnis sudžius, nereikia.
Geriausia vieną ant kito dėti tris sluoksnius ir tuo pat metu formuoti antakius, didelę nosį, lūpas ar kitus veido bruožus. Jei dėsime daugiau sluoksnių, kaukė bus labai sunki“, – mokė K.Kliucevičiūtė-Mikulskienė.
Dar įdomiau bus, jei vaikai vienas kitam ant veido kurs šias kaukes ar tai darys su tėvais. Tada kaukių gamyboje dalyvaus visa šeima.
Sustingusias kaukes galima nudažyti akriliniais dažais ar guašu, papuošti audiniais, kailiu, pakulomis – tuo, ko yra namuose. Svarbu, kad kaukės būtų ne piktos, o besišypsančios ar pašaipios, kad jos priverstų pasijuokti iš praėjusių metų negandų.
„Manau, kad kitais metais, kai Užgavėnes vėl galėsime švęsti visi drauge, deginsime ne Morę, bet Koronos iškamšą, taip ją išvarydami visiems laikams“, – šypsojosi kaunietė.