II tarptautiniame V. Noreikos dainininkų konkurse triumfavo žavi belgė, lietuviui – diplomas

2020 m. rugsėjo 24 d. 11:02
Vėlų trečiadienio vakarą Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre (LNOBT) turbūt laimingiausias žmogus buvo 24 metų belgų operos sopranas Louise Foor. Jai atiteko pagrindinė šio konkurso premija (10 000 eurų) ir autoritetingos žiuri simpatijos.
Daugiau nuotraukų (14)
Konkursą atsimins kaip ypatingą
Po dviejų virtualių turų, kuriuose varžėsi 95 solistai iš viso pasaulio, konkurso finale LNOBT scenoje su Gintaro Rinkevičiaus diriguojamu teatro orkestru pasirodė septyni stipriausi, visi – įspūdingo lygio, konkursantai. Vis gi tarptautinė žiuri savo balsus atidavė belgei, sužavėjusiai ir publiką juvelyrišku dainavimu ir gražaus tembro balsu.
„Esu kiek apstulbusi. Dar negaliu patikėti savo sėkme“, – prisipažino portalui Lrytas.lt konkurso nugalėtoja po apdovanojimų ceremonijos.
L.Foor papasakojo dainuojanti tarptautiniuose konkursuose jau kelerius metus ir šešiuose iš dešimties laimėjusi įvairių prizų. Tačiau pagrindinis apdovanojimas jos rankose – pirmą kartą. Iki šiol aukščiausias solistės įvertinimas buvo antroji vieta „Concours international d’art lyrique de Namur“ Belgijoje.
„Žiuri visada mane girdavo ir drąsindavo, sakydama, kad man viskas – dar prieš akis. Ir štai – gana anksti laimėjau taip pat savo pagrindinį prizą. Dėl to šis konkursas man – ypatingas“, – džiaugėsi Louise.
Matyt, solidi konkursų patirtis jai padėjo puikiai save kontroliuoti scenoje. „Mano gyvenime pasitaiko visko, bet scena – vienintelė vieta, kurioje jaučiuosi rami, nes galiu būti savimi“, – atviravo dainininkė.
Viliasi grįžti į Lietuvą
L.Foor anksti – būdama šešerių – pradėjo skambinti fortepijonu, o 12-kos susižavėjo dainavimu ir ėmė mokytis vokalo pas kontratenorą Johaną Trenti. Vėliau mergina studijavo Namuro muzikos ir pedagogikos institute, o nuo 2016-ųjų yra Berlyno H.Eislerio aukštosios muzikos mokyklos profesorės Annos Samuil mokinė. Ši rusų kilmės pedagogė ir paragino ją dalyvauti V.Noreikos dainininkų konkurse.
Louise pirmą kartą lankėsi mūsų šalyje. Ji sakė maloniai nustebinta žmonių atvirumo ir draugiškumo, sutinkamo ne visuose Rytų Europos kraštuose.
Šiuo metu jauna solistė ieško agento, bet jau pradėjo savo karjerą nedideliais vaidmenimis „Opéra Royal de Wallonie“ Lježe, o kitą sezoną debiutuos Fraskitos partija operoje „Karmen“ Briuselio teatre „La Monnaie“.
Dainininkė vylėsi, kad sugrįš ir į LNOBT sceną kaip solistė, juolab kad mūsų teatro repertuare greitai bus abi jos svajonių operos – „Traviata“ ir J.Massenet „Manon“.
Daugiausiai prizų – korėjiečiui
Tačiau anksčiau už L.Foor LNOBT scenoje išgirsime II vietos laimėtoją (prizas – 6000 Eur.) rusų sopraną Juliją Muzyčenko ir III vietą užėmusį (prizas – 3000 Eur.) korėjietį tenorą Kyounghan Seo. Be piniginių premijų, jiems atiteko LNOBT specialusis prizas – kitą sezoną debiutuoti naujoje teatro „Traviatoje“.
K.Seo, konkurse imponavęs įtaiga ir įspūdingu, lengvai valdomu balsu, taip pat pakviestas debiutuoti Klaipėdos muzikiniame teatre. Jam skirtas šio teatro specialusis prizas – pasirodymas G.Donizetti operoje „Pulko duktė“.
Šiemet konkurse net du solistai džiaugėsi trečiąja vieta, ir abu – iš Pietų Korėjos. Solidų prizą (3000 Eur.) namo parsiveš ir tenoras Inkyu Parkas.
Diplomai ir po 1000 eurų įteikti baritonui iš Lietuvos Romanui Kudriašovui, slovėnų tenorui Gregorui Ravnikui ir bosui iš Italijos Romanui Lyulkinui. R.Kudriašovas taip pat įvertintas specialiuoju Kintų muzikos festivalio rengėjų prizu – kitąmet surengs šiame festivalyje rečitalį.
Specialų prizą jauniausiai konkurso dalyvei įsteigė žiuri narė Snežana Stamenkovič – jis atiteko dainininkei iš Azerbaidžano Kamillai Imanovai.
Konkursas įgyja pagreitį
Iškilmingos apdovanojimų ceremonijos metu tarptautinei konkurso žiuri vadovavusi LMTA profesorė Asta Krikščiūnaitė džiaugėsi, kad konkursas net ir  visam pasauliui neįprastomis sąlygomis įvyko. Ji dėkojo visiems komisijos nariams už sudėtingą darbą šiapus ir anapus ekrano. Trys kolegos ir finalo pasirodymus vertino virtualiai.
„Tikrai nebuvo paprasta ir įprasta išklausyti tokį gausų dalyvių skaičių. Iš viso sulaukėme 202 dalyvių paraiškų. Manau, kad toks susidomėjimas konkursu – didžiausia padėka mūsų maestro V. Noreikai. Džiugu, kad jo vardo konkursas įgyja pagreitį“, – kalbėjo A.Krikščiūnaitė.
Lrytas.lt paprašyta pakomentuoti lietuvių pasirodymus (iš nemažo būrelio dalyvių į finalą pateko tik vienas Lietuvos atstovas), profesorė teigė, jog tai būtų neetiška. 
„Konkursas – tai loterija. Žiuri balsavimas buvo slaptas, jokie aptarimai nevyko. Kiekvienas komisijos narys rašė savo balus, o organizatoriai juos sumavo. Kaip išėjo, taip išėjo“, – aiškino žiuri pirmininkė.
Šiemet konkursas ypač priminė loteriją, nes dalyvių atsiųstų įrašų kokybė nebuvo vienoda. „Mes įveikėme situaciją, bet nenorėčiau, kad tai pasikartotų“, – neslėpė A.Krikščiūnaitė.
III tarptautinis Virgilijaus Noreikos dainininkų konkursas vyks po trejų metų – 2023-aisiais. Į jo finalą kvietimą jau turi šįkart dėl tarptautinio judėjimo apribojimų į konkursą negalėjęs atvykti baritonas iš Mongolijos Ochirsaikhanas Erdenee.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.