Jis meno mylėtojams artimiausiu metu bus pristatytas Šiauliuose, per Šiaulių miesto kultūros centro „Laiptų galerija“ jau aštuonioliktą kartą rengiamo festivalio „Šiaulių Monmartro Respublika“ atidarymą.
Be 24 tapybos ciklo „Siena“ paveikslų festivalio „Šiaulių Monmartro Respublika“ svečiai išvys ir aštuonis kito M.Vaisbergo tapybos ciklo „Svetimi namai“ paveikslus.
Įkvėpimo sulaukė per festivalį
Šios Ukrainos tapybos megažvaigždės ciklas „Svetimi namai“ buvo sukurtas pernai jam sugrįžus iš festivalio „Šiaulių Monmartro Respublika“, kuriame M.Vaisbergas dalyvavo kartu su dar keliais Ukrainos dailininkais.
Neseniai Kijeve duodamas interviu žymiai kultūros žurnalistei tapybos ciklą „Svetimi namai“ M.Vaisbergas pavadino vienu svarbiausių savo darbų ir lygino šį ciklą su jį išgarsinusia „Siena“.
Jei Maidano įvykių inspiruotas grėsme, krauju ir laužų liepsnomis alsuojantis tapybos ciklas „Siena“, pasak M.Vaisbergo, žymėjo jo lūžį ukrainietiško identiteto link, tai „Svetimi namai“ tapo sugrįžimu prie savo žydiškų šaknų.
Ne kartą Lietuvoje lankęsis ir pernai kvietimą dalyvauti festivalyje „Šiaulių Monmarto Respublika“ priėmęs M.Vaisbergas sakė nesitikėjęs čia patirti tokį kūrybinį impulsą.
Suprato, kad turi tai nutapyti
„Vieną dieną festivalio organizatoriai man pasiūlė nuvykti į Žagarę. Kolegų paklausiau, kuo ji garsi. Man atsakė, kad ten auga vyšnios, galima paragauti puikaus jų gėrimo.
Vos išlipus Žagarėje mane apėmė nenusakomas jausmas. Aš pasijutau tarsi Marko Šagalo pasaulyje. Lentelė pagrindinėje aikštėje bylojo apie ten sušaudytus žydus. Prie namų esančios lentelėse buvo parašyta, kad čia anksčiau buvo parduotuvė, kalvė, siuvykla.
Žiūrėjau į šiame miestelyje vaikštančius žmones – jie man atrodė panašūs į marsiečius gyvenančius svetimuose namuose.
Aš vaikščiojau po Žagarę, fotografavau namus, lenteles, dariau eskizus. Tapybai mane įkvepia muzika. Reikėjo prisiminti kokią nors melodiją ir aš prisiminiau močiutės man dainuotą žydišką dainą.
Viskas ten buvo taip kinematografiška. Supratau, kad turiu nutapyti tą „Svetimų namų“ ciklą. Jį nutapiau jau grįžęs į Kijevą.
Tai – didelė laimė, kai nutinka tokie dalykai ir tu žinai, kad turi tai padaryti“, – duodamas interviu Kijevo žurnalistei sakė M.Vaisbergas.
Paskatino rašyti atsiminimus
Per interviu užsiminęs, kad jo prosenelis buvo litvakas, M.Vaisbergas apgailestavo, kad dėl koronaviruso infekcijos šiemet negalės atvykti į „Šiaulių Monmartro Respublikos“ festivalį.
Dailininkas pasidžiaugė bent tuo, kad festivalio svečiai galės išvysti jo darbų ciklus „Siena“ bei „Svetimi namai“. Beje, pastarojo ciklo paveikslai viešai dar nebuvo demonstruoti. Žiūrovai pirmą kartą juos išvys Šiauliuose.
Dalyvavimas festivalyje „Šiaulių Monmartro Respublika“ M.Vaisbergą paskatino rašyti atsiminimus.
Gavę autoriaus sutikimą festivalio rengėjai dalį šių atsiminimų išleido atskiru leidiniu, kuris taip pat bus pristatytas per festivalio atidarymą.
Ėmėsi ir atsargumo priemonių
Reprezentaciniu Šiaulių miesto kultūros renginiu pripažintas dailės festivalis „Šiaulių Monmartro Respublika“ vyks jau aštuonioliktą kartą.
Šiaulių miesto kultūros centro „Laiptų galerija“ rengiamas festivalis vyks rugpjūčio 4-9 dienomis.
Festivalio sumanytoja ir rengėja, Šiaulių miesto kultūros centro „Laiptų galerija“ direktorė Janina Ališauskienė sakė, kad nepaisant sudėtingos situacijos į festivalį pavyko pakviesti būrį žymių ir savitą braižą turinčių dailininkų ne tik iš Lietuvos, bet ir Latvijos bei Olandijos.
„Ėmėmės atsargumo priemonių ir dėl festivalio dalyvių ir dėl svečių saugumo. Plenerui paruoštos erdvios patalpos, svečiams turime paruošę kaukių. Tikimės, kad plenero dalyviai galės laisvai išreikšti save, pasidalinti patirtimi, pasisemti naujų idėjų.
Labai gaila, kad dėl koronaviruso infekcijos šiemet festivalyje nedalyvaus menininkai iš Ukrainos, tačiau turėsime galimybę pristatyti M.Vaisbergo kūrybą.
Už M.Vaisbergo kūrinių pristatymą esame dėkingi ir Užsienio reikalų ministerijos darbuotojams. Be jų pagalbos šie pasaulinio pripažinimo sulaukę tapybos darbai mūsų nebūtų pasiekę“, – sakė J.Ališauskienė.
Dailininkus lydės ir menotyrininkė
Pernai į festivalį tokį dailės korifėjų, kaip M.Vaisbergas, pasikviesti sugebėjęs Šiaulių kultūros centro „Laiptų galerija“ renginių organizatorius Ričardas Jakutis apgailestavo, kad šiemetiniame festivalyje dėl koronaviruso infekcijos nesulauks nei M.Vaisbergo nei dar keturių kviestų dailininkų iš Ukrainos.
Tačiau, pasak R.Jakučio, festivalyje tikrai nestigs brandžių, savitą braižą turinčių dailininkų.
„Festivalis „Šiaulių Monmartro Respublika“ išties yra bene didžiausias Lietuvoje rengiamas dailininkų pleneras. Jei paprastai kūrybiniuose pleneruose dalyvauja 7-8 dailininkai, tai šiemet į „Šiaulių Monmartro Respubliką“ atvyks 17 dailininkų iš Lietuvos, Latvijos bei Olandijos. Tikra sėkme laikau teigiamą dailininkės Jūratės Mykolaitytės atsakymą į mūsų kvietimą – paprastai ši dailininkė pleneruose nedalyvauja.
Festivalį labai sustiprins ir menotyrininkės Danutės Zovienės dalyvavimas. Menotyrininko dalyvavimas plenere verčia pasitempti dailininkus ir kilsteli renginio kartelę“, – sakė R.Jakutis.
Į festivalį – kaip į namus
„Džiugu, kad po laikino sąstingio, kurį sąlygojo koronaviruso infekcija, Šiaulių kultūrinis gyvenimas atsigauna.
Festivalis „Šiaulių Monmartro Respublika“ išties tusi savo idėją, koncepciją ir žiūrovą bei yra aukšto meninio lygio“, – sakė Šiaulių miesto savivaldybės kultūros skyriaus vedėja Daina Kinčinantienė.
Pasak D.Kinčinantienės, šis festivalis yra ne tik vienintelis dailės festivalis Šiauliuose – jis jau seniai tapo Šiaulių miesto ribas peržengusiu kultūriniu reiškiniu.
„Menininkai į šį festivalį vyksta kaip į namus ir išsiveža ne tik gerus prisiminimus, bet ir puikių kūrybinių idėjų“, – sakė D.Kinčinaitienė.
Dailę papildys muzika
Tikru dailės festivaliu laikomą „Šiaulių Monmartro Respubliką“ visada lydi muzika. Ne išimtis iš šiemetinis festivalis.
Festivalio svečiams koncertuos Valstybinis Vilniaus kvartetas, Čiurlionio kvartetas, Liudas Mikalauskas, Jomantė Šležaitė, Gleb Pyšniak, Dalia Dėdinskaitė, Simona Zajančauskaitė.
Per festivalio uždarymą Joniškio Raudonijoje Sinagogoje vyks vyrų vokalinio ansamblio „Quorum“ koncertas.
Rugpjūčio 7 dieną bus surengtas meninis šviesų performansas. Šviesų žaismą bus galima stebėti ant P.Bugailiškio namo fasado.