Tarptautinę muziejų dieną – projektas „Lietuvos muziejų fenomenai“

2020 m. gegužės 17 d. 18:35
Kasmet gegužės 18-ąją visame pasaulyje švenčiama Tarptautinė muziejų diena šiais metais bus minima kitaip –šventę palydintys Europos muziejų nakties akcijos ir nacionalinio kultūros paveldo aktualinimo projekto „Lietuvos muziejų kelias“ renginiai dėl karantino perkeliami į metą, kai bus saugu lankytis. 
Daugiau nuotraukų (3)
Negalėdami lankytojų pakviesti į viešus renginius, Lietuvos muziejai gegužės 18-osios proga visuomenei parengė staigmeną – virtualų nacionalinį projektą „Lietuvos muziejų fenomenai“, kuris kviečia atrasti ir pažinti Lietuvos istoriją, kultūros ir technikos paveldą, gamtą ir meną per išskirtinius eksponatus. 
Lietuvos muziejų asociacija (LMA) ir Tarptautinės muziejų tarybos Lietuvos skyriaus (ICOM-LT) valdyba į nacionalinį projektą subūrė beveik 80 Lietuvos muziejų, susijungusių į vieningą visą šalį apimantį tinklą.
Rodys išskirtinius eksponatus
„Lietuvos muziejų fenomenai“ – tarsi kultūrinis medaus korys, kuriame sudėtas mūsų šalies muziejų sukurtų vaizdo siužetų ciklas. Kiekvienas projekto dalyvis pristato iš savo muziejaus fondų atrinktą vieną išskirtinį eksponatą – fenomeną, vertybę, simbolį, atspindintį esminius dalykus: įdomumą, unikalumą, aktualumą visuomenei.
„Visi kartu esame stipri kultūrinė jėga, karantino metu užsiauginusi stiprius kultūrinius ir bendruomeninius raumenis. Esame dėkingi, kad į šią iniciatyvą įsijungė dauguma Lietuvos muziejų, kurie virtualiai sudomins lankytojus“, – kolegų kūrybingumu, aktyvumu bei kuriama sinergija džiaugiasi ir su Tarptautine muziejų diena sveikina LMA valdybos pirmininkas Raimundas Balza.
„Šis projektas puikiai dera su Tarptautinės muziejų tarybos (ICOM), pagrindinės Tarptautinės muziejų dienos iniciatorės, paskelbta šiemetės šventės tema – „Muziejai lygybės labui: įvairovė ir įtrauktis“.
Pažindami siužetuose pristatomus unikalius eksponatus, Lietuvos žmonės galės įsitikinti, koks įvairus, įdomus ir dar „neatrastas“ mūsų šalies muziejų pasaulis, kuriame gausu kultūrinio gėrio ir nuostabių savo darbui atsidavusių specialistų“, – sakė ICOM-LT pirmininkė dr. Jolanta Karpavičienė ir išreiškė viltį, kad projektas Lietuvos žmones paskatins ieškoti kultūrinės tapatybės ir šią vasarą gyvai   aplankyti kuo daugiau mūsų šalies muziejų.
Visame pasaulyje minėdami tarptautinę profesinę šventę, muziejininkai šiemet siekia atkreipti dėmesį į tai, kad skirtingų tautybių ir socialinės kilmės žmonės muziejuose gali patirti prasmingų išgyvenimų. Muziejai yra pokyčių ir pasitikėjimo tarpininkai, pasaulį ištikusios pandemijos metu jų veikla kasdien rodo, kokie jie reikalingi mūsų visuomenei. 
Muziejų svarbą iliustruoja iškalbinga statistika: 107 Lietuvos muziejuose 2019 m. darbavosi 1 350 muziejininkų, bendras darbuotojų skaičius – 3 436. 
Per 2019 m. muziejai sulaukė 5 588 766 lankytojų. Nuo 2018 m. jų skaičius išaugo 11 proc., o palyginti su 2017 m.,  – 35 proc. 
2019 m. muziejai surengė 33 259 edukacines veiklas, kuriose dalyvavo 620 514 įvairaus amžiaus žmonių. Palyginti su 2018 m., tokių veiklų apimtis išaugo 19 proc., jų dalyvių padaugėjo dešimtadaliu. 2019 m. surengta 1 878 parodų, 164 iš jų – tarptautinės. 
Nacionalinio projekto „Lietuvos muziejų fenomenai“ „Youtube“ paskyra:
Nemokamas lankymas ir virtualus pokalbis
Gegužės 18-ąją, Tarptautinę muziejų dieną, Vilnius Gaono muziejaus Tolerancijos centras kviečia apsilankyti nemokamai. Čia pasitiks nauja paroda „Objektyve – portretas“ ir Lietuvos žydų dailė. 
O Holokausto ekspozicijoje bus galima geriau pažinti Lietuvos žydų istoriją ir tragediją menančius laikus. 
Gegužės 20 d. 15 val. – virtualus pokalbis parodoje „Objektyve – portretas“. Tai pirmasis toks pokalbis apie meną iš susitikimų serijos su parodoje pristatomų kūrinių autoriais.
Pokalbio svečiai – dailininkai Raimondas Savickas ir jo duktė Ramunė Savickaitė, papasakosiantys apie Savickų menininkų kartą, šeimos istorijas, tampančias įkvėpimo šaltiniu kūrybai. Pokalbyje dalyvaus ir menininkė Aleksandra Jacovskytė, parodą jungiančių fotoportretų autorė.
Gegužės 20 d.  prisijunkite prie pokalbio apie fotografiją ir tapybą paspaudę ant šios nuorodos: https://us04web.zoom.us/j/7770...
Tarptautinę muziejų dieną „Aušros“ muziejus pasitiks kitaip
Lietuvos muziejai susivienijo ir parengė bendrą projektą „Lietuvos muziejų fenomenai“, kurį visuomenė virtualiai galės išvysti jau gegužės 18 d. socialiniame tinkle „Youtube“. Vaizdo siužetuose Šiaulių „Aušros“ muziejaus darbuotojai žiūrovus supažindins su Chaimo Frenkelio viloje, Fotografijos ir Dviračių muziejuose saugomais eksponatais.
Sužinosite apie XIX a. pab. iš geležies ir medžio sukonstruotą namų darbo dviratį, japoniškas graviūras, liudijančias apie nelaimingą paskutinės Santeklių dvaro gyventojos meilės istoriją, tarpukario fotografo Juozo Karazijos paviljone naudotą pozavimo kėdutę, kuri dažnai lankytojams primena kankinimo priemonę.
Fotografijos muziejus pirmadienį 21 val. pristatys specialiai Muziejų nakčiai ir Muziejų dienai paminėti skirtą projektą „Paranormali naktis muziejuje“. Tiesioginės transliacijos metu Fotografijos muziejaus „Facebook“ puslapyje žiūrovai išvys, kas nutinka muziejuje, kai išeina visi lankytojai, sužinos, kas naktimis įjungia singnalizaciją ir ką veikia čia gyvenančios mūzos.
Prasidėjus karantino švelninimui, laikantis nustatytų apsaugos reikalavimų, galima vėl apsilankyti muziejuose. Šiaulių „Aušros“ muziejus atvėrė duris ir kviečia įprastomis darbo valandomis apžiūrėti penkių padalinių ekspozicijas ir parodas. Lankytojų patogumui buvo pratęstas eksponuojamų parodų veikimo laikas.
Iki birželio 21 d. Fotografijos muziejuje veikia parodos: Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-osioms metinėms skirta fotografijų paroda „Laisvės tribūnoje“, Pauliaus Lileikio – „Fotoamnestija 1988–1999“, Timotiejaus Norvilos – „Inkilai  tarpukario modernizmo stiliumi“. Chaimo Frenkelio viloje iki rugsėjo 4 d. lankytojai gali susipažinti su Lietuvos nepriklausomybės atkūrimui skirta paroda „Kovo 11–oji: laisvės istorijos liudijimai“. Nuo kitos savaitės muziejuose taip pat bus organizuojamos ekskursijos su gidu nedidelėms grupėms.
Lankytojams atviros ir muziejų lauko erdvės: restauruotų Venclauskių namų „Našlaičių sodas“, Fotografijos muziejaus stogo terasa, Chaimo Frenkelio vilos parkas su rožynu, Žaliūkių malūnininko sodyba. Sužydėjus rožėms Chaimo Frenkelio vilos parke bus organizuojamos ekskursijos, birželį planuojama atidaryti Lietuvos šiuolaikinių skulptorių parodą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.