Biblioteka kviečia po Kauną keliauti neišeinant iš namų

2020 m. balandžio 8 d. 18:06
Lrytas.lt
Kad ir kaip viliotų pavasariškas oras, karantino metu geriausia likti namuose. Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka kviečia naudotis elektroninėmis paslaugomis, kurios leidžia virtualiai aplankyti miesto kultūros paveldo objektus tiesiog kompiuterio ar išmaniojo telefono ekrane. Viena jų – interaktyvus žydų kultūros paveldo žemėlapis, kviečiantis neiškeliant kojos iš namų „pasivaikščioti“ po miestą ir daugiau sužinoti apie žydų kultūros paveldą Kaune. 
Daugiau nuotraukų (2)
Lietuvos kultūros tarybos finansuoto projekto „Žydų paveldas Kaune“ metu sukurtas žemėlapis pristato svarbiausius ir įdomiausius mieste išlikusius žydų kultūros pavaldo objektus. Virtualus turas, sukurtas bendradarbiaujant su KTU Informatikos fakultetu, leidžia naudojantis išmaniosiomis technologijomis aplankyti žydų įkurtas mokyklas, sinagogas, socialinės paskirties pastatus, žydų architektų projektuotus gyvenamuosius namus ir kitus paveldo objektus bei apie juos sužinoti dar negirdėtų įdomybių. 
Žydų kultūros paveldo projekto portalas leidžia pasirinkti paprastą turą arba turą su žaidimo elementais. Šio turo metu galima „pasivaikščioti“ po Kauno gatves ir kiemus, „užeiti“ į kai kurių pastatų vidų ir daugiau sužinoti apie jų ir juose gyvenusių, kūrusių ar juos projektavusių Kauno žydų istoriją. Portale galima rasti ne tik turą, tačiau ir virtualų žinyną, kuriame pateikiama detali informacija apie visus žemėlapio objektus. Ypatingą atmosferą kuria tai, kad didžioji dalis projekto nuotraukų darytos vasarą, tad turas ir žaidimas akimirksniu nukelia į žalią ir saulėtą miestą, o tuo pačiu pristato ir kultūros paveldo objektus, kurių Kaune išties gausu.
Vienas iš žemėlapio objektų – bibliotekos Jaunimo, meno ir muzikos skyrius, esantis senamiestyje, A. Mapu gatvėje. Šiame raudonų plytų pastate apie 1910–1914 metus atidaryta žydų bendruomenės valgykla, nuo 1934 iki 1940 m. čia veikė Žydų karių, dalyvavusių Lietuvos Nepriklausomybės atvadavime, sąjunga, leistas savaitraštis „Apžvalga“, kurio pagrindinė tema buvo gerų lietuvių ir žydų santykių puoselėjimas bei žydų dalyvavimo šalies gyvenime nušvietimas. Turas leidžia užeiti ir į bibliotekos vidų, tai, ko šiuo metu fiziškai padaryti neįmanoma. 
Ture yra ir daugiau vietų, į kurias ne tik karantino metu, bet ir apskritai greičiausiai nepateksite. Viena jų – Volfo alaus darykla Vilijampolėje, seniausia alaus darykla dabartinio Kauno teritorijoje ir viena seniausių pramonės įmonių Lietuvoje. Iki šių dienų išlikę du XIX amžiaus raudonų plytų daryklos pastatai ir du į Kultūros vertybių registrą įrašyti mediniai namai. Virtualus turas suteikia galimybę pastatus apžiūrėti ne tik iš lauko, bet ir užeiti į bravoro vidų.
Kitas įdomus objektas – 1926 m. pastatyti Žydų sveikatos draugijos „OZE“ („Žydų sveikatos draugijos“ rusiška santrumpa) Sveikatos namai. Pastatas išsiskiria savo formų apvalumu ir pasikartojančiu arkos motyvu. Įgilintas vidinis balkonas virš pirmojo aukšto beveik uždengia mažas antro ankšto langų arkas, todėl susidaro įspūdis, kad pastatas labai žemas. „Įėję“ į vidų pamatysite įdomią eilę salės durų, papuoštų Art Deco stiliaus „spinduliais“. Šiandien čia veikia Kauno apskrities sporto medicinos centras.
Interaktyvų žemėlapį, virtualų turą ir žinyną galite rasti čia: https://www.kaunas.mvb.lt/zydupaveldas/. 
Dar vienas bibliotekos sukurtas interaktyvus produktas – virtualus turas ir žaidimas „Mano gatvė 360 laipsnių kampu“. Šis, vienas pirmųjų virtualiai realybei pritaikytų edukacinių žaidimų, leidžia išmaniųjų technologijų pagalba pasižvalgyti po Kauno miestą ir rajoną ir atskleisti dar neatrastas jo paslaptis.
Į virtualaus turo ir žaidimo maršrutą įtrauktos įdomiausios Šančių bei Kauno rajono vietos, pradedant Ąžuolyne slypinčiu piliakalniu, daug dėmesio skiriant carinio laikotarpio Kauno tvirtovės statiniams bei baigiant Garliavos miestelio bendruomenės pastatais. Turą ir žaidimą galite rasti čia: https://www.kaunas.mvb.lt/360/index.html. 
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka ragina likti namie ir karantino laikotarpiu miesto kultūros paveldo objektus aplankyti virtualiai.  
Biblioteka^Instantkur keliauti
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.