Kino seansas nustebins: 300 metų gyvuojanti opera aktuali ir šiandien!

2020 m. vasario 28 d. 18:29
Dešimtmečius diskutuojama, ar beveik 4000 žiūrovų talpinanti Niujorko teatro „Metropolitan Opera“ salė nėra per didelė subtilioms baroko operoms, o šiuolaikinei publikai nėra nuobodu kelias valandas klausytis statiškų baroko arijų ir sekti painius siužetus.
Daugiau nuotraukų (9)
Tačiau naujasis Georgo Friedricho Händelio operos „Agripina“ pastatymas, anot kritikų, turi visiems laikams padėti tašką debatuose, nes jis įtikina: G.F.Händelis – ne mažiau vertas šios scenos nei Giuseppe Verdi, Giacomo Puccini ar Richardas Wagneris.
„Agripinos“ transliaciją iš Niujorko šeštadienį išvysime „Forum Cinemas“ kino teatrų ekranuose Vilniuje ir Kaune, kovo 3 d. – Klaipėdoje.
Pirmasis karjeros hitas
Šią operą G.F.Händelis sukūrė būdamas tik 24-erių. Tai pirmasis didis jo karjeros hitas, išpranašavęs genijaus atėjimą ir turėjęs didelę reikšmę jo tolesnei sėkmingai karjerai Londone.
Operos istorijoje ne tiek jau daug atvejų, kai jausminga ir turtinga įsimintinų melodijų partitūra dera su geru, kupinu humoro, dramaturginių vingių ir prieštaringų personažų libretu. „Agripinai“ šiuo atžvilgiu pasisekė.
Ši opera pasakoja apie Romos imperatoriaus Klaudijaus žmoną, kuri manipuliacijomis ir intrigomis stumia į sostą savo sūnų iš ankstesnės santuokos Neroną. Kūrinio veiksmas rutuliojasi 54-aisiais mūsų eros metais.
G.F.Händelio laikais („Agripinos“ pasaulinė premjera įvyko 1709-aisiai Venecijoje) kėlęs asociacijų su to meto galingųjų papročiais siužetas primena ir mūsų dienų valdžios troškulio apakintus veikėjus. Tad „Agripinos“ režisierius Davidas McVicaras sumanė įvilkti amžinąją temą į šiuolaikišką rūbą.
Tiesa, spektaklis neapeliuoja į konkrečius prototipus – čia neatpažinsime Donaldo Trumpo ar jo lygio veikėjų. Kūrėjai tik bando perteikti visuomenės grietinėlės amoralumą ir mūsų veidmainingos eros klimatą. Tai – tarsi juodoji komedija su parodijos elementais.
„The New York Times“ netgi užsiminė, kad neprošal į seansą atsinešti dėžę popkorno ar ko nors stipresnio, kad būtų dar smagiau.
Dainuos vokalo virtuozai
„Žiūrėti „Agripiną“ – velniškas malonumas pirmiausia dėl dirigento Harry Bicketo, D.McVicaro ir, žinoma, G.F.Händelio. Pastarasis mirė daugiau kaip prieš 250 metų, bet „Metropolitan Opera“ scenoje atrodo gyvybingas kaip niekada“, – rašo „The New York Times“.
G.F.Händelio išradingas stilius, išraiškos įvairovė tobulai tinka perteikti sudėtingus šios dramos vingius. Kaip ir visos jo operos, „Agripina“ reikalauja nepaprasto vokalinio virtuoziškumo, mat personažai neskuba atverti savo tikrųjų jausmų, kol neišsenka jų akinamų koloratūrų fontanai.
Jais leis pasigėrėti „Agripinos“ rinktinių operos meistrų būrys. Pagrindinę heroję įkūnys vienas labiausiai tituluotų koloratūrinių mecosopranų Joyce Didonato. Ji nuolat matoma transliacijose iš „Metropolitan Opera“, kaip ir Neroną dainuosiantis mecosopranas Kate Lindsey.
Imperatoriaus Klaudijo vaidmeniu kritikų pripažinimo po ankstesnių spektaklių sulaukė bosas Matthew Rose'as. Klaudijaus gyvybę išgelbėjusį Romos armijos vadą Otoną dainuos kontratenoras Iestynas Daviesas. Gražiąją Popėją, kurios geidžia Klaudijus ir Otonas, įkūnys „Metropolitan Opera“ debiutantė Brenda Rae. Dar vienas debiutantas – kontratenoras Nicholasas Tamagna – įkūnys didiką Narcizą.
Opera leis pasigrožėti ir solistų ansambliais, kurių „Agripinoje“ yra daugiau negu vėlesniuose G.F.Händelio veikaluose.
Dirigentas skambins klavesinu
Įdomu, kad H.Bicketas vadovaus spektakliui grodamas klavesinu. Šis senosios muzikos meistras jau statė „Metropolitan Opera“ ne vieną baroko operą, tad žino, kaip suvaldyti orkestrą, griežiantį neįprastą jam repertuarą.
Dirigentas stebina publiką orkestro skambesiu „Agripinoje“ – skaidriu kaip baroko ansamblio ir kartu galingu, užpildančiu didžiulę teatro salę.
Operos transliaciją šį vakarą pamatys daugiau kaip 2200 kino teatrų publika visuose žemynuose. Kūrinio trukmė – 3 val. 45 min.
G.F.Händelio operos „Agripina“ transliacija iš Niujorko „Metropolitan Opera“ kino teatre „Forum Cinemas Vingis“ Vilniuje ir „Forum Cinemas“ Kaune – vasario 29 d. 20 val., Klaipėdoje – kovo 3 d. 18 val. 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.