Šis paminklas unikalus tuo, kad jo centre yra numatyta vandens tėkmė – fontanas, kuris simbolizuoja gyvybę ir nenutrūkstamą ciklą. Pasak jo technologinės dalies autoriaus Mantvydo Šakalio, Valdovų rūmuose įvykęs iškilmingas renginys davė svarbų impulsą šio projekto kūrėjams.
„Tokie paramos koncertai įrodo, kad vertiname istorinę atmintį ir gebame susitelkti bendriems tikslams, net jei iššūkiai dažnai atrodo neįveikiami”, – teigė vandens projektų autorius.
Žinomiausių Lietuvos fontanų kūrėjo Mantvydo Šakalio, skulptorės prof. Dalios Matulaitės ir architekto prof. Jūro Balkevičiaus bendro kūrinio – paminklo Reformacijos ir Lietuvos raštijos kūrėjams išskirtinumas – vanduo.
„Tai paminklas asmenybėms, kurios ne tik padovanojo unikaliajai senajai lietuvių kalbai raštiją, bet svarbiausia suteikė postūmį laisvai minčiai. Ją ir simbolizuos paminkle trykštanti vandens srovė”, – sakė projekto bendraautorius.
M.Šakalys džiaugėsi, kad vienoje svarbiausių miesto erdvių, atsiras didelę meninę vertę turintis kūrinys.
„Dirbti su visuomenėje pripažintais menininkais – šio paminklo autoriais – nemenka atsakomybė. Nėra taip paprasta parinkti vandens technologiją, kuri išlaikytų sinergiją su kūriniu ir nesumažintų jo meninės vertės. Vanduo yra „gyvas” ir nelengvai suvaldomas, todėl net menkiausia projektavimo klaida – didžiulė rizika visai kompozicijai ir jos išpildymui”, – pažymėjo kūrėjas.
Tai ne pirmas šių trijų kūrėjų meninis projektas, apjungiantis vandenį ir skulptūrą. „Poolservice.LT komanda, D. Matulaitė ir J. Balkevičius su vandens tėkme yra sukūrę paminklą „Sakmė. Karaliai”, skirtą Mikalojui Konstantinui Čiurlionui atminti. Jis šiandien puošia kunigaikščio M. K. Oginskio Rūmų parką Plungėje.
„Tikimės, kad Reformatų skvere iškilęs paminklas taps dar vienu didelę meninę vertę ir istorinę prasmę turinčiu objektu, kurį pamils ne tik vilniečiai, bet ir sostinės svečiai”, – vylėsi Mantvydas Šakalys.